SUBSTANCJE ODŻYWCZE POTRZEBNE WĄTROBIE
Aby wzmocnić i przygotować wątrobę do i po detoksykacji, powinno przyjmować się pewne suplementy (dotyczy to tylko 2 tygodni przed postem na sokach i 2 tygodni po poście – jest to okres przygotowania wątroby do oczyszczenia.)
MULTIWITAMINY I SKŁADNIKI MINERALNE
Efektywne oczyszczenie wątroby wymaga codziennego przyjmowania witamin i składników mineralnych. Dobra multiwitamina zawiera witaminy grupy B, ważne z wielu powodów. Są to:
• Witamina B1 (tiamina), pomaga zmniejszyć toksyczne działanie alkoholu, palenia papierosów, metali ciężkich.
• Witamina B2 jest potrzebna do produkcji glutationu.
• Witamina B3 jest używana w odtruwaniu oraz wymagana w fazie pierwszej detoksykacji.
• Witamina B5 jest wymagana w fazie pierwszej detoksykacji oraz odgrywa ogromną rolę w syntezie kwasu glikuronowego i koenzymu A, potrzebnych w fazie drugiej. Pomaga również usuwać aldehyd octowy, produkowany z alkoholu, jak i drożdżaki, nadmiernie rozmnażające się w jelitach.
• Witamina B6 jest wymagana w fazie pierwszej.
• Witamina B12 jest wymagana w fazie pierwszej.
• Kwas foliowy jest wymagany w fazie pierwszej.
Każda z witamin powinna być przyjmowana w dziennej dawce 50 mg,
z wyjątkiem witaminy B12 (dawka 100 mikrogramów)
oraz kwasu foliowego (800 mikrogramów).
Preparat minerałowo-witaminowy powinien zawierać niektóre absolutnie niezbędne w detoksykacji pierwiastki, takie jak:
• Cynk ok 50 mg
• Miedź 2 mg
• Mangan 2 mg
Wszystkie trzy wchodzą w skład bardzo silnego enzymu będącego przeciwutleniaczem – dysmutazy ponadtlenkowej, która chroni wątrobę przed niszczącym działaniem wolnych rodników.
• Selen co najmniej 200 mikrogramów
• Magnez 400 mg dziennie
Selen jest częścią enzymu peroksydazy glutationowej i działa jako przeciwutleniacz. Chroni błony komórkowe przed działaniem wolnych rodników i wątrobę przed toksycznym zatruciem metalami ciężkimi, np. kadmem, rtęcią, ołowiem i arsenem.
Magnez jest używany w ponad 300 różnych reakcjach enzymatycznych. Pomaga również produkować DNA w syntezie białek i kwasu tłuszczowego oraz usuwa substancje toksyczne. Stąd niezwykle istotna dla wątroby jest właściwa ilość magnezu w organizmie. Dzięki temu może ona odgrywać rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów.
WAŻNE PRZECIWUTLENIACZE
WITAMINA C
Podnosi poziom glutationu. Jest też znakomitym przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki. Jej wysokie dawki usuwają lub związują ciężkie metale, takie jak rtęć i ołów.
Podczas dwutygodniowej diety przygotowującej wątrobę do odtruwania przyjmuj 500-1000 mg tej witaminy 3 razy dziennie. Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie biegunkę, zmniejsz dawkę, po czym stopniowo zwiększaj. Tak wysoka dawka przeznaczona jest tylko dla 1-2-tygodniowego okresu odtruwania wątroby przed postem na sokach.
KWAS LIPONOWY
Jest to uniwersalny przeciwutleniacz, który wnika w substancje rozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach i usuwa z ciała wolne rodniki. Kwas ten jest w stanie odzyskiwać witaminy E i C, i wzmacniać przeciwutleniające działanie tych witamin oraz glutationu. Był także wykorzystywany w zatruciu wątroby rtęcią i ołowiem, leczeniu chorej wątroby i chronieniu jej przed wpływem alkoholu. Zalecana dawka 100 mg 2-3 razy dziennie.
WITAMINA E
Ta rozpuszczalna w tłuszczach witamina zapobiega utlenianiu lipidów w błonach komórkowych i w innych strukturach tłuszczowych. Proces reakcji tłuszczów z tlenem (utlenianie lipidów) odpowiedzialny jest za powstawanie wolnych rodników. Zalecana dawka 400 jednostek dziennie.
KOENZYM Q-10
Koenzym Q-10 znajduje się w całym organizmie. Jest obecny wszędzie. Jego największa koncentracja występuje w mięśniu sercowym. Ten potężny przeciwutleniacz chroni ściany komórkowe, struktury komórek i inne substancje w ciele przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Zapobiega także utlenianiu witaminy E.
Koenzym Q-10 odgrywa ważną rolę w produkcji energii w komórkach i być może w leczeniu i zapobieganiu raka. Używany jest również w leczeniu choroby sercowo-naczyniowej, zastoinowej niewydolności serca, kardiomiopatii, dusznicy bolesnej i w nadciśnieniu tętniczym. Pomaga oczyścić organizm z leków i środków znieczulających.
W okresie poprzedzającym post na sokach zalecana dawka przynajmniej 100 mg dziennie, przyjmowaną z jedzeniem.
BIOFLAWONOIDY
Istnieje ponad sześć tysięcy różnych bioflawonoidów. Są to rozpuszczalne w wodzie barwniki roślinne, mające ogromne znaczenie zdrowotne. Do najważniejszych są zaliczane:
• Sylimaryna (wyciąg z ostropestu plamistego)
• Zielona herbata
• Proantocyjanidyny (wyciąg z kory sosny i z pestek winogron)
• Kwercetyna
OSTROPEST PLAMISTY – SYLIMARYNA
Wyciąg z ostropestu plamistego zawierający sylimarynę, to jeden z najpotężniejszych czynników chroniących wątrobę przed niszczącym działaniem wolnych rodników i wielu innych niezwykle toksycznych chemikaliów, włącznie z trującymi grzybami, np. muchomorem sromotnikowym.
Sylimaryna zapobiega utracie glutationu.
Ponieważ ogromna ilość tego przeciwutleniacza bierze udział w procesie detoksykacji, może to prowadzić do nadmiernego wyczerpania jego zapasów. Tu do akcji wkracza sylimaryna, zapobiegając temu podczas procesu odtruwania. Prócz tego może ona także podnieść poziom glutationu w wątrobie aż do 35%. Stąd jej rola jest tak ważna.
Należy przyjmować 200 mg sylimaryny 3 razy dziennie, podczas diety przygotowującej wątrobę do detoksykacji. W trakcie postu na sokach pij również herbatkę z ostropestu, a następnie powróć do dawki 100 mg 2-3 razy dziennie lub więcej przez kolejne 2 tygodnie. Tę dawkę możesz kontynuować, jeśli chcesz.
ZIELONA HERBATA
Jako przeciwutleniacz, zielona herbata jest 200 razy silniejsza od witaminy E i 500 razy – od witaminy C. Uważa się, że zielona herbata blokuje działanie wywołujących raka chemikaliów. Aktywuje również odtruwające działanie enzymów w wątrobie, a to także przyczynia się do obrony organizmu przed nowotworami.
Dla celów odtruwających zalecane jest picie filiżanki zielonej herbaty 2-3 razy dziennie. Zamiast herbaty, możesz brać kapsułkę z wyciągiem z zielonej herbaty 3 razy dziennie.
PROANTOCYJANIDYNY
To wysoko wyspecjalizowana grupa bioflawonoidów, obecnych w wielu roślinach. Jednak największa ich koncentracja znajduje się w korze sosny, skórce i pestkach winogron. Stąd ekstrakty z kory sosny i pestek winogron są potężnymi przeciwutleniaczami i jako pogromcy wolnych rodników mają 20 razy mocniejsze działanie aniżeli witamina E. Działają tam, gdzie w ciele występują substancje rozpuszczalne w wodzie i przemieszczają się dzięki krwiobiegowi. Są tak silne, że mogą zahamować formowanie się jednego z najgłówniejszych rakotwórczych związków w dymie papierosowym – benzopirenu. Chronią również mózg, tkankę nerwową i kolagen przed utlenianiem.
Zalecane jest 50-200 mg ekstraktu z pestek winogron lub z kory sosny dziennie, dla celów detoksykacji.
KWERCETYNA
Ten silny flawonoid znajduje się w zielonej i czarnej herbacie, czerwonym winie, truskawkach, czosnku, pomidorach, papryce (zielonej i cayenne), broku¬łach, winogronach, jagodach i jabłkach. Jego działanie jest bardzo silne i zapobiega niszczącemu działaniu wolnych rodników w komórkach, przeciwdziałając zmianom nowotworowym. Pomaga również przyśpieszyć produkcję enzymów biorących udział w detoksykacji. Enzymy te usuwają z organizmu rakotwórcze trucizny. Kwercetyna ma także działanie przeciwhistaminowe.
Zalecane jest 400 lub 500 mg 2 razy dziennie.
AMINOKWASY
N-acetylocysteina (NAC) jest trwałą formą aminokwasu L-cysteiny. To związek łatwo absorbowany przez ciało i łatwo przekształcany w glutation. Dzięki temu przyczynia się do zwiększenia zapasów glutationu w organizmie. Około 60% toksyn wydalanych w żółci unieszkodliwia się za pomocą glutationu i dlatego tak ważne są jego zapasy, tym bardziej, że sztuczne uzupełnianie tego przeciwutleniacza jest drogie, a jego przyswajalność niewielka. Za to przyjmowanie NAC jest tańsze, jest on dobrze przyswajalny.
Niemniej jednak zbyt duże dawki NAC mogą mieć niekorzystne skutki, gdyż związek ten może zadziałać jako utleniacz, uwalniając u zdrowych pacjentów wolne rodniki.
Zatem zalecana dawka NAC wynosi 500 mg 1-2 razy dziennie.
Najlepszym sposobem na podniesienie poziomu glutationu jest jednoczesne przyjmowanie witaminy C, sylimaryny i NAC.
GLICYNA
Glicyna należy do aminokwasów endogennych, co oznacza, że organizm sam ją produkuje. Jest niezwykle ważna w fazie drugiej detoksykacji we wnętrzu wątroby. W rzeczywistości, jest to główny aminokwas wykorzystywany w naturalnym procesie usuwania toksyn przez organizm. Przyjmowanie suplementów glicyny zalecane jest szczególnie pacjentom cierpiącym wskutek pracy w warunkach toksycznych, chorym na zapalenie wątroby, zapalenie stawów lub alkoholowe zapalenie wątroby, jak również w chorobach przewlekłych.
Ten cenny aminokwas bierze udział w wielu procesach biochemicznych. Wymagany jest w syntezie soli jednego z kwasów żółciowych. Jest także jednym ze składników potrzebnych w produkcji glutationu.
Glicyna bierze udział w neutralizowaniu wielu leków i chemikaliów. Jeśli jest jej za mało, to toksyny i chemikalia pozostaną w organizmie dużo dłużej. To z kolei prowadzi do powstawania wolnych rodników i wielu zniszczeń
Suplementy tego aminokwasu nie są drogie. Można je kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością. Jeśli cierpisz na jedną z wyżej wymienionych dolegliwości, spożywaj 500-1000 mg glicyny 3 razy dziennie, między posiłkami.
GLUTAMINA
Glutamina to aminokwas, który odgrywa znaczącą rolę w fazie drugiej detoksykacji we wnętrzu wątroby. Szczególnie ważna jest dla osób z problemem alkoholowym. Uzupełnianie jej niedoborów pomaga zmniejszyć przepuszczalność jelit – dolegliwość jelita cienkiego polegającą na stanie zapalnym wywołanym przez alkohol, leki przeciwzapalne, aspirynę, nadwrażliwość pokarmową, nadmierny wzrost złych bakterii i drożdżaków. Stan zapalny powoduje zwiększoną przepuszczalność jelita cienkiego, tak że toksyny i niestrawione części pokarmu są wchłaniane z przewodu pokarmowego prosto do krwi, a stąd do wątroby. To nakłada na wątrobę ogromny ciężar oraz wyczerpuje zapas przeciwutleniaczy i enzymów biorących udział w detoksykacji. Glutamina pomaga podnieść poziom glutationu, gdyż zarówno ona, jak i cysteina oraz glicyna ulegają przekształceniu w glutation. A ten jest najważniejszym przeciwutleniaczem chroniącym wątrobę.
Przyjmuj glutaminę w dawce 500-1000 mg 3 razy dziennie, zwykle 30 minut przed posiłkiem, przez 2 tygodnie programu przygotowującego wątrobę do detoksykacji.
SUPLEMENTY LIPOTROPOWE
Suplementy lipotropowe zapobiegają stłuszczeniu wątroby, gdyż ułatwiają przepływ tłuszczów i żółci z wątroby. Oto niektóre z nich.
LECYTYNA
To jeden z najlepszych suplementów rozrzedzających żółć i ułatwiających przez to usuwanie toksyn i chemikaliów. Lecytyna składa się z choliny, inozytolu i kwasu linolowego. Cholina jest głównym składnikiem odżywczym w lecytynie. Występuje w żółtku jaja, soi, ziarnach i orzechach. Dzięki skuteczniejszemu przepływowi żółci transportującej zanieczyszczenia chronimy wątrobę.
Lecytyna pomaga rozkładać tłuszcze i oczyszczać otłuszczoną wątrobę.
Przyjmuj co najmniej 1000 mg lecytyny 3 razy dziennie przez 2 tygodnie poprzedzające post na sokach. Możesz ją przyjmować w kapsułkach lub w postaci granulek.
BURAKI
Zawierają betainę, substancję ułatwiającą usuwanie tłuszczów i żółci z wątroby oraz chroniącą ją przed szkodliwym działaniem alkoholu. Betaina zapobiega gromadzeniu się homocysteiny, bardzo toksycznej substancji pośredniej powstającej w wyniku deficytu witamin grupy B: kwasu foliowego, B12 i B6.
Jedz buraki regularnie, a oczyścisz i wspomożesz wątrobę, szczególnie podczas dwutygodniowego programu przygotowującego wątrobę do detoksykacji. Pij również sok z buraków podczas postu na sokach. Jeśli chcesz, wypróbuj ekstrakt z soku buraka.
ZIOŁA POMOCNE W ODTRUWANIU
Niektóre zioła są bardzo ważne w procesie oczyszczania wątroby. Zalicza się do nich korzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu, czerwoną koniczynę, kłącze imbiru i pokrzywę. Możesz zakupić je w postaci herbatek ziołowych i popijać w celu oczyszczenia. Herbatkę z korzenia mniszka można nabyć w aptece i sklepach ze zdrową żywnością.
Przeczytaj cz 1 produkty przyjazne i nieprzyjazne wątrobie
Wątroba- Program żywieniowy dla wątroby cz.1 Produkty przyjazne i nieprzyjazne wątrobie
a także post sokowy oczyszczanie wątroby:
Źródła:
„Pozbądź się toksyn w 30 dni” dr Don Colbert
2 komentarze
[…] Wątroba – Program żywieniowy dla wątroby cz.2 Substancje odżywcze potrzebne wątrobie […]
[…] Wątroba – Program żywieniowy dla wątroby cz.2 Substancje odżywcze potrzebne wątrobie […]