Dla wielu kobiet menopauza jest przerażającym procesem, zwłaszcza, że zazwyczaj słyszymy tylko o złych stronach. Menopauza jest faktem dla wszystkich kobiet, czy im się to podoba, czy nie. Bez względu na to, kim jesteś i skąd pochodzisz, jeśli jesteś kobietą, to w pewnym momencie swojego życia będziesz musiał poradzić sobie z objawami menopauzy.
Pomaga postrzegać menopauzę jako naturalną część procesu starzenia się – a nie chorobę medyczną czy problematyczny stan, o czym niektórzy myślą. Jeśli chodzi o znalezienie zwolnienia z objawów menopauzy, najtrudniejszą częścią są często emocjonalne i fizyczne skutki uboczne, które przynosi. Przejście przez menopauzę może oznaczać radzenie sobie z niepożądanymi objawami, takimi jak przyrost masy ciała, niska energia, niski popęd seksualny i zmiany nastroju.
Jednym z najczęstszych sposobów na złagodzenie czasami trudnych do opanowania skutków ubocznych menopauzy jest stosowanie hormonalnych leków zastępczych. Zazwyczaj obejmuje to przyjmowanie estrogenów i / lub leków zastępujących progestynę lub stosowanie kremów hormonalnych. Jednak ryzyko dla zdrowia kobiety wynikające z przyjmowania hormonalnych leków zastępczych stało się poważnym problemem. Dobra wiadomość jest taka: podczas gdy skutki uboczne przechodzenia przez menopauzę mogą być różne od uciążliwych do osłabiających, istnieją sposoby radzenia sobie z nimi naturalnie bez zwiększania ryzyka dla niektórych chorób.
Co to jest menopauza?
Rzućmy okiem na dokładnie, co to jest menopauza – i co to nie jest.
Instytut Zdrowia Kobiet w Northwestern University wyjaśnia, że istnieją trzy etapy menopauzy: (1)
Perimenopauza (przed menopauzą)
Klimakterium
Postmenopauza (po menopauzie)
W przeciwieństwie do tego, co wielu myśli (lub jak się czuje), menopauza nie trwa wiecznie, a twoje ciało przyzwyczaja się do nowych zmian z czasem. Czas jej trwania zależy od każdej kobiety, jej własnego ciała i ogólnego stanu zdrowia.
Menopauza jest stałym zakończeniem cyklu menstruacyjnego kobiety, a zatem jej lat płodności. Z technicznego punktu widzenia uważa się, że menopauza rozpoczyna się rok po ostatnim okresie ciąży (co oznacza, że doświadcza „braku miesiączki” lub braku cyklu miesiączkowego przez rok). Oznacza to, że 12 miesięcy po ostatnim okresie jesteś oficjalnie „w” menopauzie i prawdopodobnie już zaczynasz doświadczać pewnych typowych objawów menopauzy. Ten okres czasu oznacza koniec reprodukcyjnego funkcjonowania jajników i przejście przez różne zmiany hormonalne.
Objawy menopauzy pojawiają się zwykle w wieku około 35 lat, kiedy jajniki stają się mniejsze i przestają wytwarzać hormony estrogenowe i progesteronowe, które kontrolują cykl menstruacyjny.
Co powoduje objawy menopauzy?
Menopauza obejmuje wiele naturalnych zmian w całym układzie rozrodczym kobiety, w tym w jej narządach wewnętrznych, zewnętrznych narządach płciowych, tkance piersiowej (która jest w stanie wydzielać hormony) oraz różnych hormonach reprodukcyjnych i niereprodukcyjnych. Około 30 lat jajniki zaczynają wytwarzać mniej estrogenu i progesteronu, a tym samym płodność zaczyna spadać.
Hormony zaangażowane przede wszystkim w kobiecy układ rozrodczy, a zatem w menopauzę, obejmują:
Hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH)
Hormon folikulotropowy (FSH)
Hormon luteinizujący (LH)
Estrogen (trzy rodzaje, w tym estron, estridiol i estrioll)
Progesteron
Testosteron
Przed menopauzą w okresie rozrodczym estradiol jest główną formą estrogenu, który uwalniany jest głównie z jajników. Po menopauzie estron staje się najbardziej dominującym rodzajem estrogenu, który jest uwalniany głównie z komórek tłuszczowych kobiety i nadnerczy. Estrogen działa poprzez przyłączanie do receptorów na komórkach w tkankach, w tym w macicy i piersiach, a także w mniejszym stopniu nerek, serca, naczyń krwionośnych i innych tkanek.
Nie ma jedynej przyczyny menopauzy, ponieważ jest to bardzo złożony proces. Jednak najbardziej znaczące zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas tego przejścia są takie, że występuje zwiększająca się utrata pęcherzyków jajnikowych (zwana atrezją pęcherzyków), a zatem wytwarzana jest malejąca ilość estrogenu. Dojrzałe pęcherzyki wydzielają estrogen, więc tempo utraty pęcherzyków przyspiesza, wytwarza się mniej estrogenu. Poziom estrogenu zaczyna spadać od sześciu do 12 miesięcy przed menopauzą (w okresie okołomenopauzalnym) i trwa przez cały proces.
Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że każdy dorosły, czy przechodząc przez menopauzę, czy nie, doświadcza oznak starzenia. Jak ujął to Harvard Medical School: „Często trudno jest powiedzieć, które zmiany są bezpośrednim skutkiem spadku poziomu hormonów i które są naturalnymi konsekwencjami starzenia się. Niektóre z objawów nakładają się lub działają kaskadowo. „
Typowe objawy menopauzy
Tempo, w jakim zmieniają się różne hormony reprodukcyjne w okresie menopauzy, różni się w zależności od kobiety, więc objawy menopauzy mogą być bardzo różne dla każdej osoby, a także bardzo nieprzewidywalne. Hormony zwykle nie spadają w szybki, liniowy sposób – raczej mogą czasem podskakiwać, co pomaga wyjaśnić, dlaczego okres kobiecy może wciąż przychodzić i odchodzić podczas przejścia przez menopauzę.
Spadek estrogenu szczególnie wydaje się wpływać na podwzgórze, część mózgu, którą często określa się jako „termostat ciała”, ponieważ reguluje temperaturę ciała, wzorce snu, hormony płciowe, nastroje i apetyt.
Jakich objawów menopauzy można się spodziewać? Ponownie, to zależy od twojego unikalnego hormonalnego profulu. Badania wykazały, że objawy menopauzy różnią się znacznie pod względem czasu ich trwania i intensywności, ponieważ nawet kobiety w tym samym wieku mogą mieć poziomy hormonów, które są bardzo różne w danym momencie.
Niektóre z najczęstszych objawów menopauzy to: (4)
Okresy nieregularne: Jest to szczególnie częste w okresie okołomenopauzalnym, kiedy okresy pojawiają się średnio co dwa do czterech miesięcy. Okresy mogą przychodzić i odchodzić, a czasem stają się cięższe lub lżejsze.
Uderzenia gorąca i nocne poty: John Hopkin’s University donosi, że około 75 procent wszystkich kobiet w okresie menopauzy doświadcza uderzeń gorąca (nagłych, krótkotrwałych, okresowych wzrostów temperatury ciała), z których 80 procent występuje przez 2 lata lub krócej. Około 15 procent kobiet w okresie menopauzy zgłasza „silne uderzenia gorąca” wywołane przez zmiany hormonalne, które wpływają na podwzgórze, które kontroluje temperaturę ciała.
Huśtawki nastroju: Mogą to być: zwiększona drażliwość, niepokój lub objawy depresyjne.
Suchość pochwy: pochwa traci elastyczność (tzw. Zanik pochwy). Gęstość pochwy i suchość pochwy mogą towarzyszyć większej podatności na infekcje dróg moczowych wywołanych utratą płynów pochwowych / mniejszym smarowaniem w celu usunięcia bakterii.
Zwiększony tłuszcz w jamie brzusznej i przyrost masy ciała: Z powodu spowolnionego metabolizmu.
Bezsenność i zmiany w jakości snu
Przerzedzające się włosy i sucha skóra
Zmiany w oddawaniu moczu: z powodu zmian w tkance pochwy niektóre kobiety doświadczają częstych, nagłych, silnych impulsów do oddawania moczu lub mogą mieć problemy z kontrolowaniem oddawania moczu.
Piersi stają się mniejsze: Ponieważ piersi nie są już stymulowane przez estrogen, stają się mniejsze, mniej gęste, mają więcej tkanki tłuszczowej i tracą część objętości (stają się bardziej „zwiotczałe”).
Zmniejszona popęd seksualny: przepływ krwi zmniejsza się do obszaru narządów płciowych, wargi sromowe zmniejszają się, a tkanka mięśniowa łechtaczki zaczyna się kurczyć.
Zmiany w macicy, jajnikach i szyjce macicy: Chociaż prawdopodobnie nie czujesz, że to ma miejsce, jajniki i macica zmniejszają się, a mięśnie macicy stają się twardsze (zwłóknienie). Szyjka macicy również staje się mniejsza i węższa.
Wyższe ryzyko wystąpienia innych chorób i powikłań: Badania wykazują, że po menopauzie zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych (sercowo-naczyniowych) oraz osteoporozy u kobiet. Jest to spowodowane spadkiem poziomu estrogenu, który zmienia akumulację tłuszczu, a także przyczynia się do utraty gęstości kości, słabych kości i zwiększonego ryzyka złamań.
Oprócz wymienionych powyżej wspólnych symptomów, koniec okresu kobiecego i płodność często oznaczają emocjonalną zmianę w jej życiu. Przechodzenie od młodej, życiodajnej, płodnej kobiety do starszej kobiety może czasem siać spustoszenie w kobiecie psychologicznie i emocjonalnie. Jednak to tylko w przypadku, gdy pozwolisz, aby tak było. Jeśli pracujesz nad zrozumieniem menopauzy, przyjmij ją z zadowoleniem i zastosuj odpowiednie terapie, które nie zagrażają zdrowiu, aby poradzić sobie z objawami menopauzy, może to być nawet jeden z najlepszych, najbardziej znaczących momentów twojego życia.
Jak długo trwa okres menopauzy?
Większość kobiet przechodzi przez te zmiany przez pięć do dziesięciu lat. Dla większości jest bliżej około pięciu lat, ale symptomy mogą przychodzić i odchodzić dla innych kobiet znacznie dłużej. Co jest jedną dobrą wiadomością związaną z menopauzą? Średnia długość życia kobiet w świecie zachodnim rośnie, a szacuje się, że starsze kobiety żyją średnio 79,7-84,3 lat (znaczny wzrost od około 50 lat temu). Oczekuje się, że około dwie trzecie całkowitej populacji USA przetrwa do wieku 85 lat lub dłużej! Oznacza to, że dbanie o siebie podczas i po menopauzie nigdy nie było ważniejsze.
Fakty i statystyki dotyczące menopauzy
Menopauza ma zwykle miejsce w wieku 45-55 lat, a średnia wieku to 51 lat.
Szacuje się, że 75 procent wszystkich kobiet w wieku 50-55 lat jest po menopauzie, podczas gdy wśród kobiet w wieku 40-45 lat tylko około 5 procent doświadczało naturalnej menopauzy.
Tylko około 1% kobiet doświadcza menopauzy przed ukończeniem 40. roku życia (zwanej przedwczesną menopauzą).
Badania pokazują, że dwoma najczęstszymi objawami menopauzy są uderzenia gorąca i suchość pochwy, a następnie zaburzenia snu, dolegliwości dróg moczowych, dysfunkcja seksualna i zmiany nastroju.
Według badań opublikowanych przez North American Menopause Society, niektóre badania wykazały, że aż 80 procent kobiet doświadczających menopauzy nie odnotowało spadku jakości życia, a tylko około 10 procent zgłosiło uczucia rozpaczy, drażliwości lub zmęczenia podczas przejścia menopauzy.
Konwencjonalne leczenie objawów menopauzy
Leczenie obejmujące chemioterapię, radioterapię, zabieg chirurgiczny w celu usunięcia jajników lub hormonoterapię może zaburzać poziom hormonów. Jest to jeden z powodów, dla których kobiety, które brały te leki / były poddawane zabiegom w przeszłości, przechodzą menopauzę w młodszym wieku w porównaniu z kobietami, które tego nie zrobiły.
Jakie badania ujawniają terapię zastępczą z użyciem niebezpiecznych hormonów:
Badania pokazują, że stosowanie hormonalnych terapii zastępczych może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, w tym:
Rak piersi
Choroba serca
Zakrzepy
Niemożność utrzymania moczu
Demencja i utrata pamięci
W rzeczywistości w jednym z największych badań – program hormonalny inicjatywy WHI (Women’s Health Initiative) sponsorowany przez National Heart, Lung and Blood Institute; Narodowy Instytut Raka; i części Narodowego Instytutu Zdrowia – stwierdzono, że kobiety stosujące leki zastępujące estrogen były o 24 procent bardziej narażone na rozwój raka piersi w porównaniu do kobiet nie przyjmujących żadnych leków hormonalnych w ogóle.
W badaniu wzięły udział dwie grupy kobiet: jedna przyjmowała jedynie leki zastępujące estrogen, a druga przyjmowała zarówno leki estrogenowe, jak i progestagenowe. Badanie rozpoczęto w 1991 r. I nagle przerwano je dla grupy stosującej zarówno estrogeny, jak i progestynę w 2002 r., Ponieważ naukowcy odkryli, że ryzyko związane z używaniem obu leków znacznie przewyższa korzyści. Badanie zostało zatrzymane wśród grupy wyłącznie estrogenowej z tych samych powodów w 2004 r.
Oprócz badań nad rakiem piersi, badania wskazują na związek między hormonalną terapią zastępczą a chorobami / stanami, w tym udarem, skrzepami krwi, atakiem serca, nietrzymaniem moczu, demencją i innymi rodzajami raka, w tym rakiem płuc lub okrężnicy.
Stwierdzono, że stosowanie estrogenu i progestaginy podwaja ryzyko rozwoju otępienia u kobiet po menopauzie w wieku 65 lat i starszych. Wykazano, że zarówno skojarzona terapia hormonalna jak i sam estrogen znacznie zwiększają ryzyko udaru, skrzepów krwi i ataku serca podczas przyjmowania leków.
To nie jest budujący obraz, szczególnie biorąc pod uwagę, że menopauza jest normalną częścią procesu starzenia się, która nie będzie trwać wiecznie.
Wiele typowych działań niepożądanych związanych z menopauzą może być skutecznie leczonych za pomocą bezpiecznych i skutecznych naturalnych środków.
Menopauza może być zniechęcającym, mylącym czasem w twoim życiu – jeśli pozwolisz na to. Ale jeśli będziesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, trzymaj się z daleka od niebezpiecznej hormonalnej terapii zastępczej i zadbaj o siebie patrząc dzisiaj, prawdopodobnie przejdziesz przez to z uśmiechem i nowym pominięciem w twoim kroku.
Naturalne leki na objawy menopauzy
1. Ćwicz
Jednym z najlepszych sposobów na zwalczenie wielu nieprzyjemnych objawów związanych z menopauzą jest uczynienie z ćwiczeń regularnej części codziennej rutyny. Ćwiczenie działa cuda dla kobiet w okresie menopauzy i nie należy lekceważyć jego siły. Ćwiczenia nie tylko zwiększają poziom serotoniny, poprawiając w ten sposób nastrój, apetyt i pomagając w zasypianiu, ale korzyści z ćwiczeń okazują się jeszcze bardziej skuteczne. Jeśli będziesz wykonywać regularne cotygodniowe ćwiczenia, poczujesz się lepiej i będziesz wyglądać lepiej.
Polecam angażowanie się w 10-30 minut ćwiczeń aerobowych w formie treningu impulsowego, a także treningu siłowego kilka razy w tygodniu. Trening siłowy zwiększa poczucie własnej wartości i pomaga naturalnie zbilansować hormony – a także pomaga utrzymać masę mięśniową, co jest ważne dla zapobiegania przybieraniu na wadze. Wzmacnia również kości i zwalcza osteoporozę, co jest kolejnym zjawiskiem, które często towarzyszy menopauzie.
2. Preparaty ziołowe
Wiele ziół i pokarmów zawiera naturalne hormony (takie jak fitoestrogeny) lub właściwości równoważące hormony, które mogą pomóc ci w przejściu do tego okresu przejściowego. Chociaż istnieje wiele opcji leczenia objawów menopauzy za pomocą ziołolecznictwa, niektóre wydają się bardziej skuteczne niż inne. Dobrze jest najpierw skonsultować się z lekarzem medycyny naturalnej, zwłaszcza jeśli masz inne schorzenia i przyjmujesz leki.
Niektóre z najczęściej stosowanych preparatów ziołowych w leczeniu objawów menopauzy to:
Żeń-szeń, Olej z wiesiołka, Korzeń lukrecji, Czarny cohosh, Dziki pochrzyn, Czerwone liście malin
Ziele dziurawca, Sarsaparilla, Czerwona koniczyna, Niepokalanek mnisi
Najskuteczniejsze i najbardziej polecane
Pluskwica groniasta (Cimicifuga Racemosa)
Przyjmuj 80 miligramów 1-2 razy dziennie. Łagodzi wiele objawów menopauzy, w tym powszechne uderzenia gorąca.
Krem z naturalnym progesteronem
Kobiety w okresie perimenopauzy powinny smarować 1/4 łyżeczki (ekwiwalent 20 miligramów) wewnętrzną stronę nadgarstków i przedramion 1-2 razy dziennie od 14 do 28 dnia cyklu lub postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W okresie menopauzy dawka pozostaje niezmienna, a hormon powinien być wcierany 2 razy dziennie przez 3-4 tygodnie każdego miesiąca.
Po menopauzie powinny stosować 1/8 łyżeczki (10 miligramów) raz dziennie przez 3 tygodnie każdego miesiąca. Naturalny progesteron łagodzi wiele objawów menopauzy i może zapobiegać zmniejszaniu się gęstości kości.
Niepokalanek (Vitex)
Codziennie zażywaj 160-240 miligramów ekstraktu o 0,6% zawartości aukubiny. Vitex łagodzi uderzenia gorąca i zapobiega obfitemu miesiączkowaniu w okresie perimenopauzy. Nie zażywaj go, jeśli stosujesz farmakologiczne środki antykoncepcyjne.
Maca (Lepidium peruvianum)
Spożywaj 500 miligramów ekstraktu 2 razy dziennie. Badania wykazały, że ten preparat ziołowy łagodzi popularne objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca.
Pueraria mirifica
Przyjmuj 50-100 miligramów ekstraktu dziennie. Łagodzi uderzenia gorąca i nocne pocenie.
Żeń-szeń amerykański (Panax quinquefolius)
Przyjmuj 600-1200 miligramów dziennie. Żeń-szeń wspomaga pracę nadnerczy, zwiększa poziom energii, odpręża układ nerwowy i ma właściwości chłodzące.
Remania kleista (Rehmannia glutinosa)
Zażywaj 25-100 miligramów dziennie. To chiński rodzaj zioła, które wychładza, a dodatkowo zmniejsza uderzenia gorąca, nocne pocenie, kołatanie serca i inne powszechne objawy menopauzy.
ZALECENIA OGÓLNE
DHEA poprawia pamięć, nastrój i zwiększa libido. W przypadku niskiego poziomu w organizmie początkowa dawka powinna wynosić od 5 do 15 miligramów.
Chmiel (Humulus lupulus) zmniejsza lęk i napięcie oraz łagodnie wpływa na równowagę hormonalną. Przyjmuj 250 miligramów 2-3 razy dziennie.
Pregnenolon to prekursor estrogenu i progesteronu. Zażywaj 30 miligramów 2 razy dziennie. Pamiętaj, że kuracja DHEA i pregnolonem musi przebiegać pod opieką lekarza.
Suplementy na regenerację nadnerczy wspomagają ten gruczoł produkujący hormony. Przyjmuj 1-2 kapsułki 2 razy dziennie na czczo.
W przypadku problemów z pamięcią i koncentracją zażywaj preparaty z miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba), które zwiększają przepływ krwi do mózgu. Co-dziennie przyjmuj 120-240 miligramów standaryzowanego ekstraktu zawierającego 24% glikozydów flawonowych.
Hormonalna terapia zastępcza silnie obciąża wątrobę, dlatego jeśli zdecydujesz się na nią, wspomagaj detoksykację tego organu, zażywając produkty z ostropestu plamistego (Silybum marianum).
Wybierz preparat zawierający 70-80% sylimaryny i spożywaj go w dawce 250 miligramów 2 razy dziennie.
Badania potwierdzają, że dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) zwalcza objawy depresji menopauzalnej. Codziennie przyjmuj 900 miligramów ekstraktu zawierającego 0,3% hiperycyny.
Jeśli dokucza ci kołatanie serca, zażywaj serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) 200 miligramów lub 2 mililitry 3 razy dziennie.
Szałwia lekarska (Salvia officinalis) zmniejsza pocenie wywołane uderzeniami gorąca. Codziennie zażywaj po 4-6 gramów.
W niektórych badaniach koniczyna łąkowa (Trifolium pratense) łagodziła objawy menopauzy. Przyjmuj 40 miligramów 1-2 razy dziennie.
Jeśli potrzebujesz odpocząć i pozbyć się stresu, wycisz się, popijając napar z rumianku, mięty pieprzowej lub męczennicy cielistej (Passiflora incarnata). Każde z tych ziół znane jest z relaksującego wpływu na organizm.
Witamina E-kompleks (mieszanka tokoferoli i tokotrienoli) może pomóc w łagodzeniu objawów przekwitania. Codziennie przyjmuj 800-1200 j.m. Uwaga: kobiety przyjmujące leki rozrzedzające krew nie powinny przyjmować dużych dawek witaminy E.
MAGNEZ
Zarówno w okresie poprzedzającym menopauzę, jak i w fazie przekwitania zaburzenia nastroju stanowią dla wielu kobiet poważne obciążenie emocjonalne. Statystyki mówią, że w Stanach Zjednoczonych połowa kobiet w okresie przed menopauzalnym skarży się na częsty stan drażliwości i obniżenia nastroju. Różne prace badawcze dają podstawy, by twierdzić, że wśród kobiet w okresie przekwitania drastycznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia pierwszego stanu depresyjnego.
Wiele innych prac badawczych wykazuje ponad wszelką wątpliwość, że istnieje wyraźny związek między niedoborem magnezu a stanem depresyjnym i że zwiększenie spożycia magnezu może wpłynąć na złagodzenie tego stanu.
Magnez odgrywa istotną rolę w profilaktyce osteoporozy w okresie przekwitania. Jak wynika z badań, magnez podnosi BMD – mineralną gęstość kości. Bez odpowiedniej ilości magnezu wapń nie może być właściwie przyswajany przez kości.
Kontakt z metalami ciężkimi wpływa niekorzystnie na gęstość kości. Chociaż kobiety w menopauzie mogą zmagać się z osteoporozą za sprawą niedoboru estrogenu, łamliwość kości wzrasta w miarę pogłębiania się niedoboru magnezu.
U kobiet w okresie menopauzy jest zalecana wysoka podaż wapnia, jednak należy również zapewnić odpowiednio wysokie spożycie magnezu, by maksymalnie obniżyć dysproporcje między wapniem i magnezem w organizmie, ponieważ zbyt Wysoki stosunek Ca do Mg wywołuje zbyt dużą krzepliwość krwi.
W celu oceny wpływu magnezu na zmianę gęstości kości grupie kobiet w okresie przekwitania podawano wodorotlenek tego pierwiastka. W końcowej fazie dwuletniego okresu wszystko wskazywało na to, że terapia magnezowa sprawdziła się jako środek profilaktyczny zapobiegający łamliwości kości; stwierdzono też istotny wzrost wartości współczynnika gęstości kości.
U wielu kobiet w okresie przekwitania pojawiają się palpitacje serca połączone z uderzeniami gorąca. Stan ten można złagodzić przy pomocy zwiększonych dawek magnezu, gdyż odgrywa on ogromną rolę w termicznej autoregulacji organizmu. Prace badawcze w zakresie wykorzystania hipotermii dla celów terapeutycznych dowodzą skuteczności magnezu w aspekcie obniżenia temperatury ciała. Mamy zatem wystarczający dowód na zasadność magnezowej terapii przezskórnej w uzyskiwaniu schłodzenia powierzchownego metodami nieinwazyjnymi.
W przypadku hipertermii (przegrzaniu) mamy do czynienia z utratą podaży magnezu w organizmie z powodu wydalania go w pocie i moczu. Jako że magnez odgrywa istotną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi i temperatury ciała, jest ze wszech miar zasadne, aby wykorzystać go w leczeniu objawów naczynioruchowych (wazomotorycznych) występujących w okresie menopauzy.
W efekcie uzyskujemy odczuwalną poprawę, obniżenie poczucia dyskomfortu, zmniejszenie zaburzeń nastroju i łagodniejsze przejście w okres postmenopauzalny. Ponadto magnez działa również jako naturalny środek rozkurczający mięśnie, co przemawia za stosowaniem go w przypadku skurczów i stanów niepokoju.
Magnez bardzo ważny pierwiastek dla kobiet. Menopauza zaburzenia miesiączkowe, PMS, migreny , osteoporoza
Preparaty multiwitaminowe o wysokiej potencji dostarczą ci ważnych dla zdrowia substancji odżywczych.
Codziennie zażywaj łącznie 1000 miligramów wapnia i 500 miligramów magnezu lub wybierz preparat wspomagający zdrowie kości.
W przypadku kłopotów ze snem lub stresu, pij napar z waleriany.
Każde z powyższych ziół ma specyficzny objaw (lub czasami objawy), które jest w stanie pomóc leczyć. Ważne jest, aby zauważyć, które objawy menopauzy są najbardziej uciążliwe i zacząć od leczenia tych pierwszych, a następnie przejść do następnej listy. W tym miejscu pomocna może być wiedza wyszkolonego lekarza medycyny naturalnej. Lekarz ma rozległą wiedzę na temat tego, które zioło należy stosować w celu leczenia konkretnych objawów, które dawki są najbezpieczniejsze oraz porady, które zioła mogą być bezpiecznie stosowane jednocześnie.
3. Zdrowa dieta wspomagająca równowagę hormonalną
Zdrowe odżywianie jest często pomijane w zmniejszeniu kłopotliwych objawów menopauzy, jak również w zmniejszeniu ryzyka dla wielu innych chorób związanych z wiekiem. Wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania w celu zrównoważenia hormonów obejmują:
Jedz dużo świeżych, organicznych owoców i warzyw każdego dnia. Nie tylko podczas menopauzy (lub na dowolnym etapie menopauzy), ale przez całe swoje życie dobrze jest spożywać świeże, lokalnie uprawiane pokarmy organiczne, które zostały poddane najmniejszemu przetwarzaniu.
Pamiętaj, że możesz potrzebować mniej kalorii, aby utrzymać swoją wagę. Ogranicz „puste kalorie”, zmniejszając spożycie pakowanej lub przetworzonej żywności, dodanego cukru, rafinowanych węglowodanów, słodkich napojów, alkoholu i rafinowanych olejów.
Spożywaj pokarmy o wysokiej zawartości błonnika, aby kontrolować apetyt.
Pij dużo czystej, świeżej wody.
Bądź blisko natury.
!!!
Środki ostrożności dotyczące naturalnego leczenia objawów menopauzy
Nie ma gwarancji, że naturalne środki pomogą zmniejszyć wszystkie objawy menopauzy, więc spójrz na nie realistycznie. Według przeglądu opublikowanego przez National Women’s Health Network, badania pokazują, że niektóre z opisanych powyżej opcji naturalnych są skuteczne w przypadku dużego odsetka kobiet, podczas gdy inne badania pokazują, że w ogóle nie działają.
Oznacza to, że możesz potrzebować wypróbować kilka różnych naturalnych środków, a następnie zdecydować, co działa najlepiej w walce z efektami ubocznymi menopauzy. To zajmuje trochę czasu i testów, ale na pewno jest korzystniejsze dla zdrowia w porównaniu stosowania ryzykownych leków hormonalnych.
Jeśli chodzi o stosowanie leków ziołowych w leczeniu objawów menopauzy, należy pamiętać, że ważne jest, aby kupować wysokiej jakości czyste produkty i używać ich w odpowiednich ilościach. /nawet w terapiach naturalnych mogą wystąpić działania niepożądane, w tym dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, krwawienie. , zawroty głowy lub omdlenia, alergie i spadki ciśnienia krwi.
Źródło:
Leczenie magnezem metoda przezskórna nowa koncepcja leczenia – Dr Mark Sircus
Recepta na leki naturalne – M. Stengler N.M.D, J. F. Balach M.D, R.Young Balach N.D.
https://draxe.com/relieve-your-menopause-symptoms/
Leave A Reply