Szacuje się, że spory odsetek ludności ma niedobór witaminy E zresztą podobnie jak innych witamin. Witamina E jest odpowiedzialna za zapadanie na choroby serca, ale nie tylko. Suplementacja tylko 100 jednostek międzynarodowych witaminy E dziennie zmniejszały ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 59-66%. Głównym efektem działania witaminy E jest zmniejszenie ilości tlenu potrzebnego komórkom, tkankom i narządom do zdrowego i skutecznego funkcjonowania. Choroby serca to bardzo duży niedobór witaminy E
Badacze z Uniwersytetu Cambridge odkryli dodatkowo , że pacjenci ze zdiagnozowaną miażdżycą tętnic wieńcowych mogą obniżyć ryzyko zawału serca o 77% przyjmując codziennie od 400 do 800 jednostek międzynarodowych naturalnego d-alfa-tokoferolu.
Przyjmowanie witaminy E w dziennej dawce 800 jednostek międzynarodowych przez osoby o przeciętnym stanie zdrowia tak dawka przynosi skuteczne efekty w zapobieganiu jak i leczeniu wielu chorób serca.
Kuracja witaminą E zapobiega atakom dusznicy bolesnej. Kardiolog Wilfird Shut zalecał swoim pacjentom do 1600 jednostek międzynarodowych witaminy E dziennie i skutecznie leczył u nich ostrą zakrzepicę naczyń wieńcowych, ostrą gorączkę reumatyczną, przewlekłą chorobę reumatyczną serca, chorobę nadciśnieniową , cukrzycę, ostre i przewlekłe zapalenie nerek, a nawet oparzenia i niepożądane skutki uboczne operacji plastycznych (np operacji powiększenia piersi)
Witamina E jest skuteczna w leczeniu :
oparzenia, ran skóry , szkód popromiennych, gangreny, owrzodzeń
zapalenia żył
cukrzycy i związanych z nią powikłań
zapalenia nerek
chorób oczu
psychozy, szoku pooperacyjnego
skutkach porażenia dziecięcego
BRAKI JEDNEJ WITAMINY MOGĄ PRZEKŁADAĆ SIĘ NA SYMPTOMY WIELU SCHORZEŃ.
KAŻDA WITAMINA JEST POTRZEBNA DLA NASZEGO ZDROWIA I WSZYSTKIE SĄ POTRZEBNE ABY UNIKNĄĆ CHORÓB.
Niedobór witaminy E u jednej osoby może powodować choroby serca u innej choroby skóry.
Korzyści z suplementacji witaminą E:
-pobudzenie siły mięśniowej
– zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę ( u ok 1/4 cukrzyków)
– wspomaganie krążenia obocznego
– zapobieganie tworzeniu się blizn w procesie gojenia
– zmniejszenie zapotrzebowania tkanek na tlen
– stopniowe rozpuszczenie świeżych skrzepów i zapobieganie embolizmowi
– ochrona ścian naczyń włosowatych
– zmniejszenie stanów zapalnych
Codzienna suplementacja witaminą E może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty i chorobę Alzheimera.
Ponadto:
U osób powyżej 71 roku życia witamina E zmniejsza ogólną śmiertelność o 24%
Witamina E wydłuża życie palacza
przyjmowanie 300IU witaminy E dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc o 61%
przyjmowanie 800IU witaminy E dziennie skutecznie leczy stłuszczenie wątroby
Chorzy na Alzheimera przyjmujący 2000IU witaminy E dziennie żyją dłużej
Witamina E zmniejsza uszkodzenia tkanek wynikające z poparzeń promieniami i promieniowania zalecana dawka dzienna 400IU
Witamina E a hemoroidy
sposoby na hemoroidy
1) Zmień dietę jedz dużo warzyw i owoców, strączków, ziaren z pełnego przemiału po prostu zadbaj o błonnik w diecie, nie będziesz cierpiał na zaparcia
2) Pij więcej wody, nawilżanie to lepsze wydalanie stolca
3) Ogranicz mięso, nie zawiera błonnika. Jeżeli jesz mięso jedz z dużą ilością surówki, czy warzyw.
4) Wystrzegaj się operacji na hemoroidy , często są nieskuteczne i należy je powtarzać czyli nie leczą przyczyny tylko skutek
5) Zastosuj kapsułkę z witaminą E do leczenia hemoroidów. Pamiętaj aby była to forma D-alfatokoferol a nie DL-alfatokoferolu , ani octanu. Może być też forma tokoferoli (alfa, beta, gamma, delta) lub czterech tokotrienoli (alfa, beta, gamma, delta).
Kapsułkę nakłuj np igłą i wyciśnij na palec witaminę E smaruj odbyt witaminą E z kapsułki 2 razy dziennie.
Żylaki, dusznica bolesna a witamina E
Przyjmowanie 800 jednostek międzynarodowych witaminy E skutecznie zwalcza i zapobiega żylakom dowodem jest Andrew W. Saul.
Jego ojcu z dużą ilością sinych żylaków oraz dusznicą bolesną suplementacja witaminą E w ilości 1600 jednostek międzynarodowych pomogła zwalczyć dusznicę bolesną, rozpoczynał od dawki 400IU zwiększając ja przez kilka tygodni do 1600IU efektem ubocznym było pozbycie się żylaków w ciągu 6-7 lat.
Arytmia serca a witamina E
Witamina E podawana w odpowiednich dawkach wzmacnia i reguluje bicie serca. Jej działanie można porównać do działania środków na bazie naparstnicy. Zaleca się przyjmowanie ponad 1000IU z czasem doza powinna być zwiększona do 2000IU dodatkowo należy przyjmować witaminę B-kompleks oraz witaminę C (2000miligramów), multiwitaminę. Nie zaszkodzi również codziennie przyjmowanie orotanu wapnia (2000miligramów) i orotanu magnezu w stosunku (1000miligramów) 2:1 oraz olej lniany (2000,miligramów)
Padaczka magnez i witamina E
Jednym z symptomów niedoboru magnezu są drgawki, a większość epileptyków cierpi na deficyt tego pierwiastka.
Niektóre źródła twierdzą że epilepsję u nastolatków można wiązać z niedoborem magnezu, bardzo dużym niedoborem. Poleca się wtedy suplementację na poziomie aż 800 miligramów (zależy to od przypadku osoby) skutkiem ubocznym przedawkowania magnezu jest biegunka. Zaleca się formę mleka magnezjowego czyli zawiesiny wodorotlenku magnezu. Można także zastosować cytrynian lub glukonian magnezu, dawkę należy podzielić na 4 lub więcej porcji.
Może się zdarzyć że nawet przy suplementacji na poziomie 1200 miligramów magnezu dziennie stężenie w surowicy nadal może być ledwo widoczne. Oprócz suplementacji doustnej można stosować kąpiele w soli Epsom lub moczyć w niej stopy.
(siarczan magnezu, sól gorzka, sól Epson) 20zł/kg
U chorych na padaczkę dzieci często stwierdza się zmniejszone stężenie witaminy E w osoczu, będące jasnym sygnałem jej niedoboru.
W niektórych przypadkach u dorosłych leczenie napadów padaczkowych kuracja poprzez suplementacje magnezem wraz z witaminą B6, kąpiele magnezowe ciała lub stóp, czy stosowanie na skórę chlorku magnezu może potrwać nawet 2 lata. Potrzebna jest systematyczność i wytrwałość w leczeniu.
Pamiętaj niektóre leki przeciwpadaczkowe obniżają poziom magnezu, dlatego nie dziwi, że stan wielu konwencjonalnie leczonych epileptyków stale się pogarsza.
Czasami suplementacja doustna jest nieskuteczna dlatego polecany jest chlorek magnezu dożylnie lub przez skórnie.
Lekarze z Uniwersytetu w Toronto swoim pacjentów oprócz leków podawali 400 IU witaminy E dziennie. Ta łączona kuracja zmniejszyła częstotliwość padaczkowych napadów u większości dzieci aż o ponad 60%. Co więcej w przypadku połowy z nich „redukcja drgawek” wyniosła między 90% a 100%. To dowód na to że 400IU witaminy E to dawka bezpieczna dla dziecka ( dla dorosłych odpowiednik 800 do 1200IU). Zdaniem badaczy suplementowanie witaminy nie wywołuje skutków ubocznych. Ta sytuacja to także przykład w której leki wywołują witaminowy deficyt i bezwzględny głos za suplementacją.
Witamina E w walce z rakiem
Witamina E zazwyczaj traktowana jest po macoszemu przez lekarzy. A udowodnione jest , że ludzie suplementujący witaminę E zmniejszyli ryzyko zapadalności na raka płuc aż o 61%. Rak płuc jest najczęściej występującym rakiem na świecie. Witamina E również zmniejsza skutki uboczne radioterapii. Suplementację rozpocznij od 200IU mieszanki tokoferoli i tokotrenoli dziennie , a następnie zwiększ do 1000IU. Jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe lub środki na nadciśnienie zacznij powoli i w ciągu kilku tygodni dochodź do pożądanej dozy. U osób nieprzyzwyczajonych do przyjmowania witaminy E mogą pojawić się tymczasowe skoki ciśnienia.
Zastoinowa niewydolność serca.
Jest to efekt jednej z wielu możliwych chorób układu sercowo-naczyniowego, które zmniejsza zdolność serca do efektywnego pompowania krwi. Naturalną formę witaminy E d-alfa-tokoferolu można stosować w celu wzmocnienia i wyregulowania bicia serca, jednak należy zachować przy tym ostrożność. Kurację należy rozpocząć od niskich dawek. Wstępna doza to tylko 50IU (50 miligramów) dziennie. Zwiększenie dawki zalecane jest pod nadzorem lekarza.
Menopauza
Przy występujących uderzeniach gorąca pomocne okazać się może przyjmowanie 800IU witaminy E , podobnie jak suplementowanie oleju z wiesiołka
Poronienie, niepłodność
Zażywanie 200-400 IU witaminy E dziennie w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko poronienia. Witamina E również świetnie wpływa na układ krążenia. Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę E nie gwarantuje przyswajania odpowiedniej ilości witaminy (nie tylko) w ciąży.
Brak witaminy E w diecie mężczyzn prowadzi do nieodwracalnej bezpłodności wywołanej całkowitym zwyrodnieniem komórek męskich narządów rozrodczych. Sporządzona w 1940 przez A.L Bacharacha statystyczna analiza opublikowanych wyników badań klinicznych „wykazała dość jednoznacznie skuteczność witaminy E w zapobieganiu nawykowym poronieniom”.
Zakrzepowe zapalenie żył
Warfaryna to lek stosowany do rozrzedzenia krwi. Naturalny zamiennik tego leku to naturalna witamina E. Witamina E wzmacnia działanie warfaryny, a podawana w dawkach do 3200IU dziennie może bezpiecznie i skutecznie ten lek zastępować. Skumulowane przedawkowania witaminy E nawet jeśli mówi się o naprawdę wysokich dawkach – nigdy nikogo nie zabiły. Większość ludzi zaczyna od dawki 200IU dziennie aby ostatecznie dojść do poziomu 1200-2400IU. Należy robić to stopniowo pod nadzorem lekarza i sprawdzać czas protrombinowy. Jeżeli czas krzepnięcia stanie się zbyt długi, lekarz powinien zmniejszyć dawkę warfaryny.
Witamina E a skóra
Witamina E jest bardzo pomocna w leczeniu ran, oparzeń skóry, pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt. Przyśpiesza gojenie skóry bez tworzenia się blizn. Ma lepszą skuteczność na rany niż jodyna. Najlepiej przekłuć kapsułkę z witaminą E i lekko posmarować skórę z wysypką, oparzeniem czy skaleczeniem.
Olej z kiełków pszenicy to bogate źródło naturalnej witaminy E
Pamiętaj przyjmuj selen z witaminą E selen wzmaga działanie witaminy E.
Nie bój się suplementacji witaminą E powszechna dawka to 200-800IU czasem więcej.
Przykład jednej z najtańszych witamin E dostępnych w aptece ma dobrą formę niestety posiada olej sojowy, więc jeśli Ci to przeszkadza szukaj lepszej jakościowo
cena 8zł
Możesz zbadać poziom tej witaminy z krwi. Jeżeli strach przed suplementacją jest silniejszy, współpracuj z sensownym lekarzem najlepiej naturopatą.
Artykuł na postawie książki „Wylecz się sam. Megadawki witamin” Andrew W.Saul PH.D.
Leave A Reply