Wapń pomocny jest tylko w okresie wzrastania kości od dzieciństwa do stosunkowo wczesnej młodości , ale nie wtedy gdy kości przestały rosnąć.
Zwapnienie tętnic jest najczęstszą przyczyną śmierci w wielu krajach na całym świecie. Z kolei osteoporoza jest wiodącą przyczyną śmierci u osób starszych , kobiet i mężczyzn. Przy czym suplementacja witaminą D czy preparatami wapnia nie pomaga , ale…nie w takim stopniu, jak byśmy się tego spodziewali. Zauważono, że występują JEDNOCZEŚNIE niedobory wapnia w kościach i jego nadmiar w tętnicach. Na tym właśnie polega tzw.”Paradoks Wapnia”.
Osteoporoza to wcale nie jest utrata tylko wapnia. Kości składają się z co najmniej 12 minerałów oraz z wielu minerałów dodatkowych w ilościach śladowych.
Kiedy jednak mowa jest o osteoporozie czy gęstości kości koncentrujemy się na wapniu i jego uzupełnianiu, a więcej wcale nie oznacza lepiej. Badania wskazują , ze mamy zbyt dużo wapnia. Obecnie prawie każdy produkt jest „fortyfikowany” tzn w sposób sztuczny wprowadzany jest wapń.
Znajdziemy go w płatkach, mleku, sokach, napojach, mące. Każe nam się pić dużo mleka , które przyczynia się właśnie do osteoporozy.
Prawidłowe leczenie osteoporozy to nie tylko uzupełnianie minerałów – to jest tez spożywanie takich substancji , które sprawiają, że nasze kości będą miały odpowiednio zbudowany szkielet (kolagen), do którego minerały te będą dołączane i wtedy utworzą zdrową kość. To właśnie kolagen w kościach sprawia, że są one wytrzymałe na złamania , nie ulegają pęknięciom podczas uderzenia.
Do wytworzenia dobrego zdrowego kolagenu (synteza kolagenu) potrzebny jest krzem. Potrzeba także dużej ilości witaminy C, bo bez niej synteza kolagenu nie jest możliwa. Tej witaminy potrzeba 3,6,8 gramów dziennie. Potrzebny jest także aminokwas np L-lizyny czy L-proliny. Jeżeli nie są spełnione ww warunki leczenie osteoporozy jest bezsensowne.
Do leczenia osteoporozy podchodzi się tylko w jednokierunkowy sposób zalecając czasami witaminę D i…oczywiście więcej wapnia. Koncentrując się na samym wapniu doprowadzamy do zaburzeń równowagi mineralnej.
Zbyt dużo wapnia powoduje zachwianie delikatnej równowagi mineralnej co z kolei prowadzi do odkładania się wapnia w tkankach miękkich, jak również do zaburzeń równowagi minerałów w przestrzeni między komórkowej , co w konsekwencji prowadzi do dalszych problemów zdrowotnych łącznie z dysfunkcją pompy sodowo-potasowej.
Kiedy do organizmu dostaje się zbyt dużo wapnia, wtedy zostaje zaburzona równowaga pomiędzy wapniem i magnezem. Rzecz w tym, że stosunek pomiędzy ilością wapnia i magnezu musi wynosić 2:1. Przy zbyt dużej ilości wapnia , nerki zaczynają oszczędzać magnez, bo jest go zbyt mało w stosunku do wapnia. To powoduje , że tracimy duże ilości sodu i potasu i to wtedy , kiedy nasz organizm potrzebuje tych substancji w sposób desperacki, ponieważ sód i potas potrzebne są do tego, aby serce miarowo biło, żeby komórki mięśni sprawnie się kurczyły.
Zajmijmy się teraz tętnicami, których zwężenie prowadzi do zawału mięśnia sercowego. Zwężenie tętnic czyli tzw „blaszka miażdżycowa” jest tworem złożonym głównie z wapnia, cholesterolu i skrzepów. Bywa tak że skrzep się oderwie i zablokuje np tętnicę doprowadzającą krew do większej części mięśnia sercowego i dochodzi wtedy do prawie natychmiastowego zgonu. Jeżeli skrzep zablokuje niewielką tętnicę, czasami zawał może nie być nawet zauważony. Do zamknięcia przepływu krwi w tętnicach dochodzi raczej powoli ponieważ blaszka miażdżycowa nie powstaje z dnia na dzień.
Blaszka miażdżycowa jest bardzo groźna. Przy czym cholesterol nigdy nie był , nie jest i nigdy nie będzie przyczyną jej powstania. To czy mamy poziom cholesterolu niski czy wysoki, nie ma wpływu to na to czy będziemy mieć zawał czy nie. Jeśli cholesterol byłby przyczyną miażdżycy, to osoby z niskim poziomem cholesterolu nie powinny mieć miażdżycy, a o wystąpieniu zawalu nie powinno być nawet mowy. Niestety taka sama liczba osób ma zawał z niskim, jak i z wysokim poziomem cholesterolu. Wieloletnie badania wskazują na to , że im większy poziom cholesterolu, tym większa długość życia i… odwrotnie.
Stwardnienie ścianek tętnic, spowodowane odłożonym w nich wapniem to w pełni uformowana tkanka kostna.
Co jest przyczyną tego chaotycznego i niezwykle groźnego dla zdrowia osadzania się wapnia w tętnicach?
Co ma wpływ na zapobieganie i leczenie osteoporozy?
Dlaczego w większości kobiety , ale też mężczyźni w starszym wieku są skazani niemalże na cierpienia spowodowane osteoporozą?
Jest to efekt niedoboru witaminy K2.
Witamina K2 powoduje uaktywnienie pewnych kompozytów białkowych, które są obecne w naszym organizmie, ale są jak gdyby w stanie uśpienia. Są gotowe do akcji, ale tylko wtedy, kiedy coś je „obudzi”. Jedną z takich substancji jest osteokalcyna. Osteokalcyna pod wpływem witaminy K2 zostaje zaktywowana, powoduje, że wapń jest przekierowany do kości i zębów czyli tam gdzie jest jego miejsce.
Witamina K2 aktywuje również inne białko zwane MPG które powoduje, że wapń który już osadził się w tętnicach czy innych tkankach miękkich jest z nich usuwany.
Kiedy mamy niedobory witaminy K2 obie substancje nie są aktywne.
Gdy suplementujemy się witaminą D3 lub preparatami wapnia , potrzebujemy dużo witaminy K2, bo inaczej narobimy sobie poważnych problemów zdrowotnych.
Witamina K występuje w dwóch formach pod postacią K1 (występuje w warzywach liściastych)ma wpływ na krzepliwość krwi i K2. Witamina K1 ulega w organizmie recylkulacji i dlatego tak małe jej ilości wystarczają. Witaminy K2 potrzeba 100 a nawet 500 mikrogramów dziennie.
Witamina K2 występuje w dwóch formach K2-MK4 oraz K2-MK7. Witamina K2-MK4 jest produkowana w tkankach zwierzęcych i jej głównym źródłem są: mięso, żółtka jaj i masło. Natomiast wersja MK7 powstaje pod wpływem bakterii.
Suplementacja witaminą K2 powinna być obowiązkowa, ponieważ mamy dostęp do ubogiej żywności.
Witamina K2-MK4 Witaminę tę produkuje się w sztuczny sposób jako ekstrakt tytoniu i można ją spotkać pod nazwą „menatetreone”. Przeciętna dawka stosowana to 45mg. Żeby utrzymać jej odpowiedni poziom , trzeba by brać ją co najmniej 3 razy dziennie np 3x15mg. To może być przyczyną , że niektóre osoby mogą nie utrzymywać wymaganego jej poziomu na poziomie terapeutycznym, leczniczym.
Witamina K2-MK7
Ten typ witaminy K2 istnieje w suplementach od niedawna, wersja ta ma te same zalety co MK4 przy czym jej półokres rozpadu jest dłuższy niż MK4 więc nie zachodzi potrzeba sięgania po nią 3 razy dziennie- jeden raz wystarczy. Wersja MK7 pozostaje dłużej we krwi i na bardziej stabilnym poziomie. Nie stwierdzono dawki toksycznej witaminy K2.
Procesy sprzyjające osteoporozie mogą być wyhamowane poprzez suplementację witaminą K2.
Dodatek witaminy D-3, wapnia, magnezu, boru, strontu i krzemionki (skrzyp) dostarcza dodatkowych kluczowych składników odżywczych niezbędnych do budowy kości.
Naturalną formą witaminy K2-MK7 jest natto czyli specjalna sfermentowana soja. Obecnie dostępne są suplementy K2-MK7 właśnie z natto. Jeżeli będziemy brali ok 50 mikrogramów witaminy K2-mk7 dziennie nie spowodujemy zaburzenia krzepliwości krwi, natomiast zapobiegniemy powstaniu osteoporozy. Informacja dotyczy równie pacjentów po przeszczepach różnych organów. Taka dawka zwiększa także stabilność parametrów krzepliwości krwi.
Z ciekawostek dotyczących cukrzycy. Zaledwie jeden tydzień podawania witaminy K2 wystarczył do tego, żeby u ludzi cierpiących na cukrzycę zredukować poziom insuliny po posiłku o połowę. Oznacza to, że K2 pomaga insulinie w wykonaniu jej pracy. Nasz organizm broni się przed nadmiarem insuliny, a nadmiar insuliny sprzyja wystąpieniu wielu chorób , łącznie z nowotworem i otyłością.
Witamina K2 ma również wpływ na reumatoidalne zapalenie stawów. Badania kliniczne potwierdziły , że zastosowanie witaminy K2 z innymi lekami przeciw osteoporozie zabezpiecza stawy przed ich degradacją.
Witamina K2 odgrywa również kluczową rolę w schorzeniach związanych z centralnym układem nerwowym czy percepcja otaczającego nas świata jak np w przypadku choroby Alzheimera.
Jak wykazują badania odpowiedni poziom witaminy K2 może nawet zapobiec powstaniu tej choroby. Okazuje się że chorzy na Alzheimera mają zawsze bardzo niski poziom witaminy K2. Wykazano, że ma ona bardzo istotne znaczenie w „sterowaniu” zachowaniem się wapnia w mózgu. Najwięcej witaminy K2 jest zakumulowane nie tylko w trzustce, ślinie czy kości mostka, ale również w mózgu. Jeśli weźmiemy pod uwagę całość witaminy K w mózgu, tzn. K1 i K2 łącznie, to K2 stanowi aż…70do 93%tej całości.
Z wiekiem poziom witaminy K2 w mózgu ulega zmniejszeniu, co ma związek z powstawaniem chorób związanych z degeneracją tkanki mózgowej.
Nerki również kumulują duże ilości witaminy K2. Po to bo wydzielają pewne białko, które hamuje powstawanie kamieni w nerkach. Niedobór witaminy K2 może być przyczyną (jedną z ponad 50) powstania kamieni nerkowych.
Witamina K2 ma również kluczowe znaczenie w stwardnieniu rozsianym ponieważ ma wpływ na prawidłowe tworzenie się warstwy izolującej nerwy, tej ochronnej otoczki-mieliny. Przy leczeniu stwardnienia rozsianego należy również pamiętać o dużych dawkach witaminy D3.
Witamina K2 nie jest oksydantem, przeciwutleniaczem, nie oddaje elektronu (jak witamina C) nie usuwa wolnych rodników. Działa znacznie lepiej…zapobiega ich powstawaniu w mózgu. Na dodatek zapobiega powstaniu porażenia mózgowego, opóźnia w rozwoju padaczki, jeśli matka zapewniła sobie odpowiedni jej poziom.
Zauważono że witamina K2 działa hamująco na wszystkie typy nowotworu płuc. Podobnie zbawienny wpływ witamina K2 ma także na nowotwory prostaty, krwi (białaczka) czy wątroby.
Pacjenci z zaawansowaną mocznicą często mają nieuporządkowany metabolizm wapnia z rozległymi osadami wapnia w tkankach miękkich. Suplementacja od 45 do 90 mcg. witaminy K2 może być pomocne w odwrócenie dużych obszarów zwapnienia.
Ostrogi pięt
Ostrogi pięty są częstym problemem klinicznym. Zabiegi chirurgiczne nie rozwiązuje problemu dlatego, iż problem dotyczy niedoboru witaminy K2. Zastrzyki z leku Xylocaine i kortyzon, niesteroidowe leki przeciwzapalne (Motrin, Clinoril, itd.) mogą powodować podrażnienie żołądka, krwawienie wewnętrzne, dysbiozę zdrowych jelit. Witamina K2 może doprowadzić do rozwiązania problemu ostróg pięty.
Witamina K2 wykazuje działanie w następującym zakresie:
– starzenie się organizmu
– choroby serca
– osteoporoza
– choroba Alzheimera i inne schorzenia mózgu
– zmarszczki
– żylaki
– cukrzyca
– reumatoidalne zapalenie stawów
– stwardnienie rozsiane
– choroba nowotworowa
– ciąża i zachodzenie w ciąży
– zdrowie noworodka
– testosteron i płodność mężczyzn
– zdrowie zębów i rozwój szczęko-czaszki
Podsumowanie:
Witamina K2 zabezpiecza przed wieloma chorobami i nie wykazuje własności toksycznych
Najlepsza forma witaminy K2 to K2-MK7
wystarczająca ilość witaminy K2 to ok 100 mikrogramów dziennie
W przypadku suplementacji witaminą D, należy zwiększyć dawkę witaminy K2 do 200lub 300mikrogramów
Witaminę K2 należy spożywać z posiłkiem zawierającym tłuszcz.
Źródła:
Fragmenty książki konkretnie rozdział o witaminie K2 – ” Ukryte terapie” Jerzy Zięba
Leave A Reply