Wiele dowodów naukowych wskazuje na to, że magnez jest dobry dla alergików. Sporo testów wykazało, że podawany dożylnie może łagodzić objawy astmy tak samo skutecznie jak leki rozszerzające oskrzela, a autorzy jednego z opublikowanych w fachowej prasie artykułów stwierdzili, że jest on pomocny w przypadku blisko 50% pacjentów cierpiących na nadwrażliwość chemiczną. Dodajmy, że magnez odpowiada za mnóstwo zachodzących w naszym ciele procesów, a że większość z nas cierpi na jego niedobór – nic dziwnego, że jego przyjmowanie przekłada się na lepsze samopoczucie uczuleniowców. Z mojego doświadczenia wynika, że magnez faktycznie pomaga w walce z alergią.
Aby ująć to obrazowo – rolę wapnia i magnezu na poziomie komórek możemy przyrównać do roli gazu i hamulca. Wapń umożliwia komórkom wykonywanie ich pracy polegającej chociażby na kurczeniu i rozluźnianiu mięśni czy zwężaniu naczyń krwionośnych, a magnez pozwala powrócić im do „stanu spoczynku”. Symptomy nadmiaru wapnia są więc takie same jak symptomy niedoboru magnezu i polegają na natychmiastowych reakcjach komórek na każdy bodziec. Skutki? Ogólna nadmierna reaktywność komórek, która może wywoływać stany lękowe, bojaźliwość, skurcze mięśni, tiki, podwyższone ciśnienie krwi, nieregularne bicie serca, dusznicę, astmę, bóle głowy, bezsenność, ADHD i drgawki.
Magnez może pomagać w łagodzeniu wszelkich wymienionych powyżej symptomów i stosowany jest w tym celu już od wielu dekad.
Magnez stanowi również podstawowy składnik soli Epsom, na bazie której można przygotować kąpiel magnezową (magnez wchłaniany jest wówczas przez skórę), przynoszącą relaks i odprężającą zmęczone mięśnie.
Przyjmowanie magnezu rozluźnia także naczynia krwionośne i mięśnie, uwalniając nas od toksycznych metabolitów takich jak kwas mlekowy (odpowiedzialny za ból lub pieczenie mięśni po zbytnim wysiłku). Nadmierna reaktywność mięśni lub – po prostu – wzmożona aktywność prowadzą do wyczerpania organizmu. Kiedy komórki twoich mięśni zaczynają reagować częściej i silniej, wykonują tym samym o wiele większą pracę, gwałtownie kurcząc się i rozluźniając. Takie zachowanie prowadzi do spalania większej ilości energii, a nadmierna aktywność do zmęczenia mięśni. Ta zależność to jeden z powodów, dla których niedobory magnezu mogą wywoływać uczucie zmęczenia.
Magnez jest jednak ważny nie tylko ze względu na jego szeroko rozumiane właściwości relaksacyjne, ale również ze względu na rolę odgrywaną w energetycznych procesach zachodzących wewnątrz komórek.
Przypomnijmy, że energia produkowana jest przez mitochondria – mikroskopijne komórkowe „baterie” występujące pod postacią cząsteczek ATP. Każda cząsteczka ATP dostarczana jest w towarzystwie atomu magnezu, więc jeśli cierpisz na jego braki, twoje mitochondria nie są w stanie dostarczyć komórkom odpowiedniej ilości energii. Twierdzenie, że wynikają z tego wyłącznie problemy ze zmęczeniem, byłoby jednak zbyt dużym uproszczeniem.
Dla przykładu – w mózgu znajdują się komórki odpowiedzialne zarówno za pobudzanie, jak i za regulację i uspokajanie jego pracy. Jeśli więc problem braku energii dotknie komórki odpowiedzialne za spokój, zamiast zmęczenia odczujemy raczej nadmierną aktywność i doświadczymy wymienionych powyżej, wynikających z niej symptomów. Mimo to – problem niedostatecznych mitochondrialnych dostaw energii stanowi z pewnością jeden z głównych powodów uczucia przemęczenia, a przeprowadzone w 2009 roku badanie potwierdziło, że zmaga się z nim niemal każda osoba cierpiąca na zespół chronicznego zmęczenia.
Co więcej – naukowcy wykazali też, że osoby cierpiące na klasyczną, opartą na problemach z histaminą alergię, u których stwierdzono dodatkowo niedobory magnezu, o wiele silniej reagują na drażniące ich alergeny. Innymi słowy – magnez zdaje się przeciwdziałać histaminie, będącej głównym inicjatorem procesu uczuleniowego.
Jeśli brakuje ci magnezu, objawy alergii mogą być silniejsze także z kilku innych powodów. Przykładowo – w przypadku alergii na substancje wziewne, reakcje zachodzące w płucach mogą mieć wówczas o wiele cięższy przebieg.
Wyniki dużego, poświęconemu temu zagadnieniu badania świadczą, iż magnez chroni nas przed astmą, a podawany dożylnie hamuje jej symptomy tak samo skutecznie jak stosowany w jej leczeniu salbutamol.
Co więcej – magnez okazuje się być pomocny w leczeniu wielu najróżniejszych chorób i zaburzeń, w tym:
zmęczenia, lęku i napadów paniki (spokojniejsze reakcje),
bólu i skurczów mięśni (rozluźnienie mięśni),
bólu głowy i migreny (rozluźnienie naczyń krwionośnych),
chorób serca (leczenie dusznicy, redukcja szkód związanych z zawałem serca, obniżanie ciśnienia krwi),
problemów z krążeniem i problemów natury ginekologicznej (zespół napięcia przedmiesiączkowego, skurcze menstruacyjne, stan przedrzucawkowy).
Do tej listy mógłbym dopisać również zaparcia, jako że wielu chirurgów przepisuje magnez pacjentom, którzy mają przejść zabieg operacyjny w celu przeczyszczenia ich jelit. Dawki są na tyle duże, że ich całkowite wchłonięcie nie wchodzi w grę, a pozostały w jelitach magnez przyciąga wodę i odpowiada za wodniste stolce. Pamiętaj, że zbyt duża suplementacja magnezu może zakończyć się podobnymi sensacjami!
DAWKI
W przypadku dorosłych – ilość obecnego w diecie magnezu pozwalającego na utrzymanie jego optymalnego stężenia zarówno we krwi, jak i w tkankach powinna wynosić od 300 do 600 miligramów dziennie. Dawka zbyt duża i wywołująca przez to luźne stolce wynosi prawdopodobnie od 800 do 1200 miligramów, dlatego kiedy nagle zwiększamy spożycie magnezu, z poziomu niedoboru możemy katapultować się bezpośrednio w strefę nadmiaru, pomijając przy tym korzystny dla naszego zdrowia obszar pośredni.
Trwająca dzień lub dwa biegunka nie zrobi ci wprawdzie większej krzywdy, ale tylko jeśli odkryjesz jej przyczynę i podejmiesz odpowiednie kroki, by jej przeciwdziałać. To, dotyczy oczywiście suplementacji doustnej, w przypadku bowiem jakiejkolwiek innej metody (podawanie dożylne, zastrzyki domięśniowe, inhalacja przy użyciu nebulizatora) kontakt z kontrolującym dozę lekarzem jest po prostu niezbędny.
Wyjątkiem są kąpiele magnezowe, które wiele osób uważa za bardzo pomocne. Same w sobie nie są one w stanie uzupełnić naszych niedoborów, jednak stosowane jako dodatkowa forma kuracji okazują się użyteczne. Aby przygotować kąpiel magnezową napełnij wannę gorącą wodą, a następnie rozpuść w niej dużą garść dostępnej w aptece soli Epsom. Woda powinna przykrywać cię po szyję, a kąpiel powinna trwać przynajmniej 15 minut i być powtarzana 2-3 razy w tygodniu. Jeśli cierpisz na nadwrażliwość chemiczną – unikaj soli wzbogacanych o substancje zapachowe i inne dodatki.
WYTYCZNE:
• Większość z nas cierpi na niedobory magnezu, dlatego z pewnością warto spróbować suplementacji.
• Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, przyjmuj doustne suplementy, a dodatkowo zażywaj kąpieli magnezowych.
• Rozbijanie dawki na kilka porcji dziennie nie jest wprawdzie konieczne, ale zazwyczaj okazuje się być skuteczniejszą metodą.
Aby sprawdzić poziom magnezu we krwi lub otrzymać skierowanie na zastrzyki – skontaktuj się z lekarzem.
• Biegunka oznacza, że przyjęta przez ciebie dawka była zbyt duża. Zmniejsz ją, ale nie przerywaj suplementacji.
Źródła:
Witaminy w leczeniu alergii Damien Downing , Andrew W. Saul
Leave A Reply