Koktajl warzywny zwalczający raka
Jeśli hipoteza doktora Beliveau jest słuszna, synergia pokarmów antyrakowych spożywanych codziennie powinna znacznie spowolnić rozwój raka. Wydaje się więc uzasadnione połączenie ich w koktajlu warzywnym.
W laboratorium Szpitala św. Justyny naukowcy z zespołu Beliveau ocenili skuteczność działania koktajlu na stan poważnie chorych myszy. Tak zwane gołe myszy obarczone są wadą genetyczną, pozbawiającą je zarówno futerka, jak i układu odpornościowego. Są zupełnie bezbronne wobec zakażeń i nie odrzucają wszczepionych komórek ludzkich nowotworów. Po wszczepieniu pod skórę komórek raka płuc tworzą się u nich guzy odpowiadające 5% ich wagi. Proporcjonalny guz u człowieka ważyłby 3-4 kilogramy.
Koledzy doktora Beliveau z zespołu pamiętają, że przyrządzany dla myszy koktajl wydzielał apetyczną woń, przyjemnie kontrastującą z typowym laboratoryjnym odorem związków chemicznych i odczynników.
Mieszanka zawierała pędy brukselki, brokuły, czosnek, szalotkę, kurkumę, pieprz, żurawinę, grejpfrut, a nawet szczyptę zielonej herbaty. Jej ilość obliczono tak, by odpowiadała temu, co człowiek jest w stanie spożyć w ciągu dnia: 100 gramów kapusty, 50 gramów jagód, 2 gramy herbaty etc.
Naukowcy codziennie karmili i ważyli myszy. Nosili sterylne maski i rękawiczki, by chronić podatne na infekcję zwierzęta. W ciągu zaledwie tygodnia u myszy, którym nie podawano mieszanki, pojawiły się pod skórą nieforemne guzy. Te, które karmiono mieszanką pokarmów antyrakowych, były w znacznie lepszej formie: żwawiej się poruszały, okazywały większą ciekawość i miały lepszy apetyt.
A przede wszystkim, mimo że były pozbawione układu odpornościowego i miały komórki raka pod skórą, guzy pojawiały się u nich znacznie później i wolniej się rozwijały.
Spożywając codzienne posiłki, możemy chronić organizm przed atakiem nowotworu na różne sposoby:
– neutralizując substancje karcenogenne,
– wspierając nasz układ odpornościowy,
– blokując powstawanie nowych naczyń krwionośnych potrzebnych do wzrostu raka,
– zapobiegając powstawaniu ognisk zapalnych wspomagających rozwój nowotworu,
– blokując mechanizmy pozwalające nowotworowi atakować sąsiednie tkanki,
– wzmacniając działanie czynników sprzyjających obumieraniu komórek rakowych.
Żywność jest ważniejsza od zanieczyszczeń
Zdolność produktów spożywczych do eliminowania karcenogenów ma szczególne znaczenie. Dzięki temu, jeśli nawet pewne nieorganiczne owoce i warzywa są zanieczyszczone pestycydami, pozytywne oddziaływanie związków antyrakowych przeważa nad negatywnymi skutkami obecności karcenogenów.
Jak to ujmuje doktor Colin Campbell z Uniwersytetu Cornell, jeśli idzie o żywność, „za każdym razem przebija ona zanieczyszczenia”.
Koktajl warzywny, który zastosowano w doświadczeniu na myszach przeprowadzonym w laboratorium doktora Beliveau
100 g czosnku
100 g pędów brukselki
100 g buraczków
100 g żurawin
100 g szalotki
100 g brokułów
100 g szpinaku
100 g fasolki nerkowej
100 g grejpfruta
10 ml proszku kurkumowego zmieszanego z olejem z siemienia lnianego
2,4 g polifenoli zielonej herbaty, co odpowiada około 6 filiżankom zielonej herbaty oraz 2 g liści herbacianych 2 łyżeczki czarnego pieprzu
Z 900 gramów owoców i warzyw uzyskuje się 270 mililitrów (11/8 kubka) czystego koktajlu warzywno-owocowego. Myszom podaje się 100 nlikrolitrów dziennie w postaci dodatku do zwykłego pokarmu. Dla człowieka równałoby się to 240 mililitrów dziennie. Taka ilość pieprzu nie wydaje się konieczna. Duża szczypta wystarczy do zwiększenia przyswajalności kurkuminy.
Należy pamiętać, że działanie koktajlu nie zostało przebadane na ludziach, tak więc nie wolno go zalecać jako środka wspomagającego leczenie nowotworów u ludzi.
Źródło:
Antyrak – David Servan-Schreiber fragmnet książki.
Leave A Reply