Któż nie lubi świeczek tworzą w pomieszczeniu: nastrój, atmosferę, zapach i przytulność. Niestety te ogólnie dostępne z parafiny są szkodliwe do tego przeważająca ilość świeczek posiada knot z dodatkiem ołowiu.
W ciągu ostatnich kilku stuleci świece woskowe zostały stopniowo zastąpione przez świece łojowe (z tłuszczu zwierzęcego) a w ostatnim stuleciu przez świece parafinowe.
Parafina jest wykonywana z osadu na dnie baryłek ropy. Osad jest następnie bielony benzenem i zmienia się jego właściwości innymi rozpuszczalnikami chemicznymi. Podczas palenia świece parafinowe wytwarzają sadzę i dym wraz z toksynami i substancjami rakotwórczymi, łącznie z bardzo szkodliwymi związkami chemicznymi zawartymi w powszechnie stosowanych ołowianych knotach (zgodnie z badaniami i raportem Uniwersytetu Michigan). Prawdopodobnie nigdy byś nie zapalił świecy parafinowej ze względu na ich nieprzyjemny zapach (porównywalny do spalin), ale został on przytłumiony przez syntetyczne zapachy , z których wiele to substancje drażniące lub toksyczne same w sobie. A gdybyś wiedział, że resztki sadzy, dymu i chemikaliów z takich świec mogą przyklejać się do ścian, sufitów oraz przewodów wentylacyjnych nigdy byś ich nie zapalił.
Świece wykonane z czystego wosku pszczelego nie powodują żadnych tych problemów. Wręcz przeciwnie mają one niezwykle korzystny wpływ na układ oddechowy. Zapalając świecę z wosku pszczelego , osoby cierpiące na astmę, alergie i problemy z zatokami mogą zauważyć znaczną poprawę objawów. Ich oddech stanie się o wiele łatwiejszy, a ich sen będzie mniej zakłócony po zapaleniu czystej świecy woskowej w ich sypialni na kilka godzin przed snem.
Niektórzy astmatycy twierdzą, że ich objawy zniknęły całkowicie, po tym jak palili świece z wosku pszczelego codziennie przez kilka dni lub tygodni. Najwyraźniej spalanie wosku pszczelego powoduje powstawanie jonów ujemnych. Jony ujemne są w przyrodzie odkurzaczami. Oczyszczają powietrze z kurzu, pleśni , wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń odpowiedzialnych za wiele przypadków nadwrażliwości chemicznej.
Aby świece takie miały oczyszczający efekt muszą składać się w 100% z wosku pszczelego. Wiele świec woskowych zawiera 51% wosku pszczelego , co wystarcza aby producent mógł oznaczyć takie świece jako „wyprodukowane z wosku pszczelego”. Podczas palenia świecy z wosku pszczelego , ma ona orzeźwiający zapach i nie wydziela żadnego dymu. Chociaż świece woskowe są droższe niż zwykłe świec parafinowe, starczają na wiele dłużej i oczywiście poprawiają twoje zdrowie, a nie osłabiają. Wosk jest zalecany przez Amerykańskie Stowarzyszenie ds Zdrowia Płuc jako produkt leczniczy. Ponieważ sklepowe świeczki są bardzo drogie proponuję zrobienie ich samemu: oto info o doborze knota i podgrzewaniu wosku :
Kilka pomocnych wskazówek
Parametry świec i wosku
Sprawa jest oczywiście bardzo względna – ale te kilka informacji może ułatwić Wam planowanie:
- dobry stosunek grubości knota do grubości świecy to 1/9 (1mm knot, 10mm średnica świecy) (nie jest to reguła działająca zawsze – sporo zależy od materiału knota – ale może stanowić dobry punkt wyjścia)
- 1cm świecy, o grubości 22-24mm pali się około 20min (czyli świeca 12cm x 22mm to około 3h światła). Jest to wartość dla jasno palącej się świecy, przy braku podmuchów powietrza.
- świeca 12cm x 22mm waży około 55g
- dlaczego świeca 12cm x 22mm? Bo są to idealne wymiary do latarenek.
Podgrzewanie wosku
Polecam podgrzewać wosk w kąpieli wodnej, ma to naprawdę wiele zalet i chyba tylko jedną wadę. Czyli do metalowego naczynia wlewamy wodę, w środku umieszczamy mniejsze naczynie (najlepiej by nie dotykało bezpośrednio dna) i dopiero do niego wkładamy wosk. Wspomniane zalety to:
- wosk mniej paruje (mniejsza temperatura) – mniejsze straty
- łatwiej utrzymać temperaturę na granicy topnienia wosku (wyższa temperatura = mniejsze przyrosty świecy)
- nie ma obawy że przegrzejemy wosk i się zapali (jeśli ogrzewamy na otwartym ogniu)
- wiemy ze temperatura wosku nie przekroczy 100°C – wiec jest to w miarę bezpieczna temperatura dla ciała (w porównaniu do tej, jaką może osiągnąć, nim sam zacznie wrzeć – ponad 300°C)
- im mniejsza temperatura – tym szybciej przyrastają świece
- ewentualny skapujący wosk wpada do wody (nie brudzi)
A wspomniana wada – dużo dłużej trzeba poczekać aż wosk się rozpuści (temperatura jego przejścia z ciała stałego w płynne, to około 70°C)
Jak myć narzędzia z wosku
Wosk pszczeli ma dużą lepkość i wyższą temperaturę topnienia (od np. parafiny) – przez to dość intensywnie oblepia narzędzia i ciężko się go po pracy z nich pozbyć. Proponowany zestaw do mycia to wrzątek, płyn do mycia naczyń i zmywak (gąbka na rączce z dozownikiem płynu, lub szczotka).
- Wrzątkiem rozpuszczamy wosk, środek myjący sprawi, że nie będzie ponownie przywierał, gąbka umożliwia mycie bez ryzykowania poparzeń.
- Jeśli są to małe przedmioty (łyżki, noże etc) do zagotowanej wody w garnku, wlewamy sporo środka myjącego i w większości wypadków wystarczy nimi porządnie zamieszać w naczyniu, następnie opłukać i umyć standardowo.
- Jeśli mamy wosk/parafinę na materiale lub tkaninie – pozostaje stara metoda z żelazkiem. Nad i pod ubrudzone miejsce wkładamy dobrze chłonny materiał (np. ręczniki jednorazowe, papier toaletowy) i przeprasowujemy rozgrzanym żelazkiem – kilka razy (wymieniając ręcznik) aż plama zniknie (lub prawie zniknie – może pozostać tłuszcz, który już można sprać standardowo)
Znalazłam te wskazówki po zrobieniu moich świec, dlatego wosk podgrzewałam w garnku , ale domyłam bez trudu:)
Z knotami również trafiłam jeżeli chodzi o średnicę . Kupiłam zwykły sznurek bawełniany w budowlanym markecie i namoczyłam go w wosku, potem uformowałam knoty przyczepiłam do naczynia i wlałam wosk , szczerze…proste jak drut:)
A oto efekty:
Po zrobieniu świeczki wosk nam się skurczy tzn pęknie w kilku miejscach , wystarczy zapalić świecę i palić ją do podtopienia wosku pod knotem wosk płynny sam zaleje pęknięcia. Świeczki pala się bardzo jasnym światłem i pięknie miodowo pachną. Wosk można kupić na popularnym portalu internetowym lecz wcale nie jest tani od 39zł za 1 kg plus wysyłka 11zł , ale tańszy od gotowego wyrobu. Dlatego najlepiej od zaprzyjaźnionego pszczelarza kupić wosk średnia cena za 1 kg to 10-20zł i możemy mieć gwarancję ze wosk jest 100% pszczeli.
Źródła:
Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania Andreas Moritz
http://almanach.historyczny.org/wiki/Jak_zrobić_świecę
Zdjęcia mojego autorstwa
Leave A Reply