Medycyna konwencjonalna wciąż w dużym stopniu lekceważy drożdżaki Candida i postrzega je raczej jako skutek uboczny innych chorób niż ich przyczyny lub jeden ze sprawczych czynników.
Zwykle medyczna diagnoza ogranicza się do następujących obszarów:
• Łuszczenie się skóry, w tym w okolicach odbytu i pępka. Może występować czerwona swędząca lub piekąca wysypka, z której może sączyć się białawy płyn lub ropa. Może też dochodzić do pęknięć i drobnych skaleczeń w kącikach ust.
• Wydostająca się z pochwy biała lub żółta wydzielina powodująca zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie (grzybica pochwy).
• Czerwona, łuskowata, swędząca i ropiejąca wysypka na penisie. Nabywa się ją głównie od partnerki z grzybicą pochwy lub pleśniawką jamy ustnej.
• Pleśniawka jamy ustnej z białym nalotem na języku i kącikach jamy ustnej, która może swędzieć lub piec i sączyć się z niej ropa.
• Grzybica paznokci z towarzyszącym jej bolesnym obrzękiem, a w poważnych przypadkach z sączącą się ropą. Takie paznokcie mogą stać się białe lub żółte i oddzielać się od skóry.
Standardowym lekarstwem na przerost drożdżaków Candida w układzie pokarmowym jest nystatyna. Może ona działa*; jako chelator, tworząc wiązania z jonami minerałów, dlatego nie należy zażywać jej razem z suplementami mineralnymi. Jest także składnikiem leczniczych kremów i balsamów do użytku zewnętrznego.
Ketokonazol (Nizoral) i flukonazol (Diflucan) są używane ze względu na silniejsze działanie oraz gdy potrzeba wprowadzić je do krwi w ramach terapii ogólnoustrojowej. Zbyt długie stosowanie ich nie jest zalecane (z wyjątkiem nystatyny) z powodu potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych.
Leczenie metodami konwencjonalnymi nie daje z reguły satysfakcjonujących rezultatów, ponieważ zwykle nie zwraca się należytej uwagi na stosowanie właściwej diety i przyjmowanie bakterii mlekowych o dużej mocy.
W związku z tym holistyczna terapia przeciwgrzybicza powinna składać się z trzech głównych elementów:
• Oczyszczenie przewodu pokarmowego i wprowadzenie doń zdrowej flory bakteryjnej.
• Terapia antybakteryjna w celu usunięcia Candidy i innych drobnoustrojów chorobotwórczych z krwi i narządów wewnętrznych.
• Dieta przeciwgrzybicza powstrzymująca rozwój grzybów i odżywiająca zdrowe bakterie mlekowe.
OCZYSZCZANIE PRZEWODU POKARMOWEGO
Leczenie przerostu drożdżaków Candida i syndromu antybiotykowego polega głównie na oczyszczaniu przewodu pokarmowego. Towarzyszy temu nieuczulająca dieta uboga w proste węglowodany. Ponadto należy unikać pleśni w żywności, bowiem produkty jej rozkładu mogą powodować nieprzyjemne reakcje autoimmunologiczne. W ten sposób można poradzić sobie z większością poważnych problemów w ciągu kilku tygodni, a zwyrodniałe stawy lub organy mogą rozpocząć powolną drogę ku wyzdrowieniu.
Jednym z nieprzyjemnych skutków ubocznych większości metod stosowanych w celu zmniejszenia przerostu drobnoustrojów chorobotwórczych w jelitach i krwi jest reakcja Jarischa-Herxheimera – nagłe pogorszenie objawów z powodu toksyn wydzielanych przez martwe lub obumierające mikroby. Używa się czasem tej reakcji do celów diagnostycznych, szczególnie w przypadku drożdżaków Candida.
Aby uniknąć lub zminimalizować nieprzyjemne skutki uboczne, należy na początku przeczyszczać przewód pokarmowy w trakcie brania środków przeciwbakteryjnych. To natychmiast usuwa martwe lub obumierające drobnoustroje z organizmu i znacząco łagodzi uczucie dyskomfortu. Po kilku dniach może zniknąć potrzeba przeczyszczania. Zazwyczaj pierwsza reakcja jest najsilniejsza.
W czasie przeczyszczania bardzo pomocne jest
spożywanie przed śniadaniem 1 łyżeczki łusek nasion psyllium zmieszanych z dużą szklanką wody.
Psyllium wiąże toksyny wydzielane przez drożdżaki Candida i bakterie oraz pomaga pozbyć się ich w drodze wypróżnienia. Ponadto dostarcza ono pożywienia korzystnym bifidobakteriom w jelitach i pomaga im się rozmnażać.
Inne podejście polega na przyjmowaniu z początku niskich d-wek środka antybakteryjnego i bardzo wolnym ich zwiększaniu. W ten sposób reakcje są łagodniejsze, ale trwają dłużej. Przy tej metodzie szczególnie ważne jest utrzymywanie ścisłej diety.
Generalnie preferuje się przeczyszczanie, ale jeśli nie możesz go zastosować z jakiegokolwiek powodu, spróbuj tej łagodniejszej metody. Osoby bardzo wrażliwe cierpiące na wiele różnych alergii powinny ogólnie postępować bardzo ostrożnie, przestrzegając stabilnej nieuczulającej diety, przyjmując środki przeciwzapalne, takie jak czerwony wiąz w proszku przed posiłkami i imbir w trakcie posiłków, oraz wprowadzając stopniowo probiotyki, żywność fermentowaną kwasem mlekowym i środki przeciwbakteryjne.
Inną regułą jest branie wysokich dawek probiotyków lub korzystnych bakterii mlekowych około 30 minut po zażyciu środka antybakteryjnego i przed zjedzeniem bądź wypiciem posiłku zawierającego węglowodany. Ściany jelit są normalnie gęsto pokryte bakteriami, przyjaznymi lub chorobotwórczymi. Gdy przyjmuje się korzystne bakterie, mając przerost drożdżaków Candida, nie mogą one osiedlić się na ścianach jelit i przemieszczają się wzdłuż nich, po czym zostają wydalone.
Z tego względu trzeba najpierw zrobić trochę wolnego miejsca na ścianach jelit za pomocą środka przeciwbakteryjnego, na przykład czosnku. Należy odczekać chwilę, aż środek przeciw- bakteryjny oczyści żołądek, a następnie wziąć probiotyczną kulturę bakterii o dużej mocy, głównie acidophilus i bifidobacterium-
Teraz przyjazne bakterie mogą łatwo osiedlić się na opuszczonych miejscach na ścianach jelit. Jeśli jednak nie zażyjemy zaraz potem probiotyków, to po zjedzeniu porcji węglowodanów, grzyby szybko się rozmnożą i ponownie wypełnią puste przestrzenie.
W ten sposób można w szybkim tempie zregenerować zdrową florę jelitową.
Jednak wyeliminowanie zarodników i korzeni grzybów ze ścian jelit wymaga znacznie więcej
czasu. Należy więc być ostrożnym i dalej unikać lub ograniczać przyjmowanie lekarstw i substancji chemicznych oraz stosować odpowiednią dietę.
OGÓLNOUSTROJOWA TERAPIA PRZECIWGRZYBICZA
Przy długotrwałych schorzeniach grzyby oraz inne mikroorganizmy i pasożyty przedostają się do krwiobiegu, a z niego do różnych części ciała. W takiej sytuacji potrzeba zdecydowanych działań. Chociaż spożywanie przez dłuższy czas dużych dawek surowego czosnku może początkowo dawać pozytywne rezultaty, to ogólnie rzecz biorąc lepiej jest stosować naprzemiennie różne środki przeciwbakteryjne.
Powszechnie używa się w tym celu zakwaszonego lub nie- zakwaszonego mmsu (chloryn sodu; NaC102), oczyszczonej nafty lub olejku terpentynowego oraz takich ziół, jak piołun, liście oliwne i pau darco . Innymi dobrymi rozwiązaniami są terapia tlenowa i elektroniczny oczyszczacz krwi lub zapper.
Terapia antybakteryjna może usunąć nie tylko grzyby, ale także I większość szkodliwych bakterii i wirusów z organizmu, dając układowi odpornościowemu szansę na odzyskanie kontroli Jeśli podejrzewasz u siebie przerost drożdżaków, partner seksualny również powinien poddać się krótkiemu leczeniu przeciwgrzybiczemu.
Na przykład zamiast zażywać przez 2 tygodnie wysokie dawki jednego środka możesz brać 2 lub 3 różne środki w niższych stężeniach tego samego dnia.
Możesz więc przyjmować rano wyciąg z liści oliwnych, w porze obiadowej wyciąg z pau darco, a przed snem mms albo użyć elektronicznego oczyszczacza krwi lub zappera.
Inną możliwością jest stosowanie różnych środków w różne dni tygodnia. I tak możesz zażywać
jednego dnia wyciąg z liści oliwnych,
drugiego dnia wyciąg z pau d arco, potem piołun, mms, naftę i olejek terpentynowy.
Ostatniego dnia możesz spróbować piołunu lub elektronicznego zappera albo zrobić sobie przerwę. Możesz też brać jedną większą dawkę tylko raz, rano lub przed snem, zamiast kilku mniejszych.
Obecnie w przypadku każdego, kto nie cieszy się doskonałym zdrowiem, można założyć, że jest zainfekowany grzybami, mikoplazmami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dlatego nie warto tracić czasu, pieniędzy ani sił na sprawdzanie, czy rzeczywiście ma się przerost drożdżaków Candida i czy powinno się przejść terapię antybakteryjną. Po prostu należy ją przeprowadzić i powtarzać w łagodniejszej formie co roku lub kiedy ponownie pojawią się problemy zdrowotne.
Niektóre silne środki grzybobójcze niszczące nie tylko grzyby, ale również bakterie, wirusy i pasożyty, mogą też uszkodzić nasze pożyteczne bakterie mlekowe w jelitach. Dotyczy to głównie wysokich dawek zakwaszonego mms, ponieważ inne substancje zdają się nie wywierać na nie zbyt szkodliwego wpływu. Poza tym jeśli wcześniej wprowadziło się zdrową florę jelitową za pomocą czosnku i probiotyków, pożyteczne bakterie będą odradzać się po każdej dawce środka przeciwbakteryjnego.
Jeśli jednak nie wprowadziliśmy tych bakterii, drożdżaki Candida przeważają w przewodzie pokarmowym, to niestety będą się one odradzać po każdej dawce, a ich opanowanie zajmie dużo więcej czasu. Drożdżaki Candida występują naturalnie w małych ilościach w naszym organizmie, zatem nie należy usuwać ich całkowicie z jelit. Chodzi o to, że dominujący szczep pozostanie dominującym, o ile nie uśmiercimy bakterii, nie naruszając przy tym grzybów.
Warto jednakże zachować ostrożność i zażywać probiotyki od czasu do czasu podczas dłuższej terapii antybakteryjnej, a zwłaszcza natychmiast po przerwaniu terapii. Z tego względu należy przyjmować probiotyki raz dziennie lub kilka razy w tygodniu około pół godziny po zażyciu środka przeciwbakteryjnego i przed zjedzeniem porcji węglowodanów. Alternatywnie można często spożywać żywność fermentowaną kwasem mlekowym.
Po zakończeniu intensywnej terapii antybakteryjnej należy kontynuować przyjmowanie probiotyków przez kilka tygodni. Nawet po osiągnięciu zamierzonych efektów zarodniki Candidy i uśpione mikroby nadal pozostają w organizmie i mogą ponownie zaatakować w razie nieustannego stresu. Należy więc powtarzać terapię za każdym razem, gdy dopadają nas drożdżaki Candida lub infekcje, albo realizować długotrwały łagodny program podtrzymujący.
Zalecane jest ponadto, aby każdy, nie tylko ci, którzy wyleczyli się z drożdżaków Candida, powtarzał przynajmniej raz do roku krótki program antybakteryjny. Większość chorób, wliczając w to choroby autoimmunologiczne, choroby serca i raka, jest związanych z Candidą i innymi drobnoustrojami chorobo-twórczymi, dlatego wielu z nich można zapobiec, usuwając okresowo te mikroorganizmy z naszego organizmu.
Oczyszczanie jelit naftą
Poniższy przypadek jest szczególnie interesujący, ponieważ został potwierdzony dzięki analizie mikrobiologicznej stolca. Kilka miesięcy po oczyszczeniu jelit podczas badania próbki stolca zaobserwowano zmniejszenie liczebności drożdżaków Candida, ale wciąż była ona wysoka i wciąż utrzymywały się różne objawy.
Przez 6 tygodni przyjmowano przed śniadaniem łyżeczkę nafty bezzapachowej. Potem zrobiono 8-tygodniową przerwę, po której zażywano naftę przez następne 4 tygodnie. W tym czasie unikano produktów zawierających białą mąkę, cukier i drożdże. Nie odnotowano żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Po tej kuracji wszystkie problemy związane prawdopodobnie z Candidą zniknęły, a wraz z nimi uczulenia na różne pokarmy. Kolejna analiza stolca wykazała doskonały stan flory jelitowej.
Błony biologiczne
Długotrwałe zażywanie nafty jest skuteczne, al-bowiem jest ona zdolna do przenikania i usuwania błon biologicznych. W nieprzyjaznym środowisku wiele mikroorganizmów gromadzi się, tworząc kolonie, i chroni się przed atakiem za pomocą nieprzepuszczalnej powłoki z fibryny, zwapnień, a w przypadku zwłaszcza drożdżaków Candida, z gęstego śluzu pokrywającego ściany jelit i błony śluzowe. Mogą one również zagnieździć się w skórze, gdzie pozostają w stanie uśpienia w czasie zmasowanego ataku, a potem ponownie uaktywniają
się, gdy przyjazne bakterie lub układ odpornościowy podupadają z powodu stresu, leków, złej diety itp.
Nie można więc pozbyć się utrzymujących się przez dłuższy czas drożdżaków Candida przy pomocy krótkiego stosowania środków grzybobójczych lub dobrej diety, nie usunąwszy ich ochronnej błony biologicznej. Najskuteczniejsze środki to takie, które są w stanie przenikać i rozpuszczać ten gęsty śluz bez uszkadzania korzystnych bakterii jelitowych. Należą do nich nafta (przy długotrwałym stosowaniu), płyn Lugola (lub jod molekularny), tiosiarczan sodu, czosnek i ewentualnie niezakwaszony mms (chloryn sodu).
Wymienione środki zawierają lub wytwarzają substancje rozpuszczające śluz albo gazy zdolne do jego przenikania. Jod jest znany z tego, że upłynnia lepki śluz.
Inną świetną metodą jest pięciodniowe oczyszczanie za pomocą psyllium. Jelita wypełniają się wówczas rozmiękczonym psyllium, które przykleja się do ścian, zmiękczając stwardniałe skorupy i lepki śluz, pod którymi kryją się drobnoustroje. W trakcie przeczyszczania wszystkie błony biologiczne są wypłukiwane, co oczyszcza ściany jelit, i w konsekwencji pozostałe drożdżaki Candida oraz pasożyty stają się bezbronne wobec przyjmowanych środków antybakteryjnych. Jest to ważne również w przypadku raka lub zapalenia jelit oraz choroby Leśniowskiego-Crohna.
Grzybicza postać drożdżaków Candida może chronić się przed atakami, pokrywając się skorupą twardej chityny; również błony biologiczne mogą chronić się w ten sposób. Podobnie postępują owady. Ostatnio pojawił się w sprzedaży inhibitor enzymów, który przerywa syntezę chityny u pcheł. Nazywa się Lufenuron. Ten środek pomaga usuwać grzybiczą postać drożdżaków Candida, osłabiając ich chitynową powłokę. Możesz poeksperymentować z nim, jeśli zauważysz u siebie w organizmie błony biologiczne.
Pyroluria
Pyroluria jest powszechnym schorzeniem metabolicznym polegającym na nadmiernym wytwarzaniu przez wątrobę pirolu, kluczowego składnika hemoglobiny. Nadwyżka tej substancji tworzy wiązania z witaminą B6 oraz cynkiem i jest wydalana razem z moczem. To powoduje ostry niedobór witaminy B6, cynku i innych składników odżywczych, takich jak nikotynamid, kwas gamma-linolenowy (gla) i biotyna.
Jej główną przyczyną jest prawdopodobnie dysbiozg jelit połączona z przerostem drożdżaków Candida, drobnoustroje polimorficzne we krwi lub borelioza. Pyrolurię można odziedziczyć lub nabyć wskutek obecności drobnoustrojów w wątrobie, jednak nasila się ona, kiedy pyrolurii dziedzicznej to-warzyszy stres i aktywne drożdżaki Candida.
W przypadku pyrolurii wątroba często nie może normalnie przekształcać witaminy B6, czyli pirydoksyny, w aktywną postać o nazwie fosforan pirydoksalu lub P5P. Najlepiej przyjmować od 50 do 150 mg P5P i 50 mg cynku w podzielonych dawkach. Pyroluria W połączeniu z Candidą, jest główną przyczyną większości problemów psychicznoemocjonalnych, problemów z tkanką łączną i mięśniami, cukrzycy typu 1, epilepsji i osłabienia układu odpornościowego.
Leczenie przerostu Candida w 7 częściach
Część 1 – Co to jest i jak wpływa na organizm. Test śliny.
Część 2 – Zasady leczenia Candida
Część 3 – Dieta przeciw drożdżakom (co jeść, czego unikać , suplementy)
Część 4 – Ogólno ustrojowa terapia ( jod, boraks, mms, piołun, La pacho, liść oliwny)
Część 5 – Oczyszczanie jelit (czosnek, babka płesznik, probiotyki, oxygen, inulina, woda jonizowana)
Część 6 – Środki pomocnicze (nafta, olejek terpentynowy,olej kokosowy, srebro koloidalne, woda utleniona, zapper, urynoterapia)
Część 7 – Inne problemy grzybiczne ( paznokcie , skóra, usta, narządy płciowe, Protokół Cutlera, enzymy)
Źródła:
Walter Last – Jak wyleczyć się z drożdżaków
Leave A Reply