Pękające i boleśnie zaczerwienione kąciki ust trudno ukryć. Nie tylko wyglądają brzydko, ale też mogą sygnalizować większy zdrowotny problem. Częściej pojawiają się jesienią i zimą, zwykle nagle i pozornie bez konkretnej przyczyny. Ponoć nie dodają nam urody, to stanowią nie tylko estetyczny problem. Ich pojawienie się sprawia, że natychmiast tracimy dobry humor i pewność siebie. Potrafią bardzo boleć, dokuczają podczas picia, jedzenia, śmiechu czy ziewania. Mogą pojawić się w każdym wieku, nawet we wczesnym dzieciństwie. Zaczynają się od lekkiego zaczerwienienia i szczypania w kącikach ust, które szybko przybiera formę brzydkich, drobnych owrzodzeń.
W fachowym medycznym języku zajady nazywa się zapaleniem kątów ust albo kątowym zapaleniem warg. To dlatego, że stan zapalny nie rozprzestrzenia się na inne partie warg ani twarzy. Czasem mylimy je z opryszczką, ale powstawanie zajadów powodują nie wirusy, ale bakterie i grzyby. Pomyłka o tyle łatwa dla laika, że na przesuszonej skórze kącików ust pojawiają się drobne bąble wypełnione płynem surowiczym i podobnie jak w opryszczce, pękają po kilku dniach. Sączy się z nich wydzielina, czasem z domieszką krwi, tworząc trudną do zagojenia ranę. Nieleczone zajady zamieniają się w strupki, które pozostawiają po sobie długotrwale blizny.
Groźne mogę być np. pocałunki: pomagają się rozprzestrzenić bakteriom i drożdżakom. Picie z tej samej butelki czy szklanki, jedzenie tymi samymi sztućcami też jest groźne, zwłaszcza jeśli zajady maję etiologię drożdżakowe. Lepiej unikać kontaktu z osobami mającymi wyraźne objawy zajadów. Przenoszę się one zwłaszcza w stanach obniżonej odporności.
SKĄD SIĘ BIORĄ
Przyczyn powstawania zajadów jest kilka. W wilgotnych kącikach ust panuje idealny klimat i temperatura do rozwoju bakterii i grzybów. Zwłaszcza dla drożdżaków z rodziny Candida i paciorkowców oraz gronkowców. U dzieci zakażenie jest tym łatwiejsze, że często wkładają brudne ręce do ust.
W tym wypadku brak odpowiedniej higieny staje się przyczyną tej przypadłości. Innym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zajadów, zarówno u dzieci jak i dorosłych, może być osłabienie organizmu, albo dłuższa antybiotykoterapia. Wyjałowiony z dobrych bakterii organizm łatwiej poddaje się zakażeniom. Warto pamiętać, że dobre bakterie w przewodzie pokarmowym wspierają wchłanianie witamin, zwłaszcza tych z grupy B ( głównie witaminy B2, ryboflawiny). To właśnie one skutecznie chronią przed tworzeniem się zajadów. Ale nie tylko leczenie antybiotykami powoduje jej niedobory.
Także dieta, pozbawiona mięsa i wyrobów mlecznych.
Zaburzenia wchłaniania jelitowego sprzyjają także niedoborom witamin, których brak wpływa na tworzenie się zajadów. Ciąża również może być okresem sprzyjającym dolegliwości. Niedobory żelaza u osób z anemią oraz niektórych mikroelementów u osób zdrowych mogą przejawiać się właśnie w postaci zajadów.
Jeśli ich występowanie powtarza się a objawy długo nie ustępują warto zrobić badania krwi i starać się uzupełnić stwierdzone niedobory. Zajady mogą pojawiać się częściej u chorych na cukrzycę, sprzyja temu odwodnienie organizmu.
Często objawem alergii na nikiel są właśnie zajady.
Brak higieny jamy ustnej, niewłaściwie wkładane i noszone protezy, źle oczyszczone aparaty ortodontyczne.
Mycie zębów zbyt starą szczoteczką, na której gromadzą się drożdżaki są często rozpoznawanymi przyczynami tworzenia się zapalenia kątowego ust.
JAK JE LECZYĆ?
Leczenie zajadów zwykle jest skuteczne i stosunkowo proste, ale wymaga dyscypliny i przestrzegania zasad higieny. Przy uporczywym stanie zapalnym należy przede wszystkim udać się do lekarza, który pomoże leczyć je nie tylko objawowo, ale i przyczynowo, przepisując odpowiednią suplementację.
W czasie leczenia należy ograniczyć spożywanie kawy, która wypłukuje minerały i jedzenie ostrych potraw, które mogą podrażniać chore miejsca.
Przede wszystkim zaś ograniczyć jedzenie cukru, który sprzyja rozwojowi drobnoustrojów wywołujących zajady.
Warto zmienić dietę na bogatą w witaminy z grupy B i witaminę C oraz uzupełnić ją mlecznymi przetworami z kulturami bakterii- kefirem, kwaśnym mlekiem, jogurtem. Lub stosować suplementy z probiotykami.
Maści z witaminami A i E przyspieszające gojenie. W ramach samodzielnego, domowego leczenia można zastosować świeże drożdże zmieszane z wodą. Zawierają dużo witaminy B2. Nałożone na chore kąciki na noc mogą skutecznie pomóc. Również w ramach samoleczenia poleca się papkę z aspiryny rozdrobnionej w wodzie albo okłady z olejku lawendowego, który ma właściwości bakteriobójcze.
Naturalne środki na leczenie kątowego zapalenie ust
Uważa się, że u około 25% osób z kątowym zapaleniem warg, występuje niedobór żelaza lub niedobór witamin z grupy B. Witaminy złożone z żelaza i witaminy B to dwa z 5 niezbędnych składników odżywczych, których może brakować w diecie.
Jeśli masz objawy, takie jak:
Biegunka
Zakażenia językiem (zobacz, co twój język może ci powiedzieć o swoim zdrowiu)
Infekcje skóry
Zdeformowane paznokcie
Wypadanie włosów
Zmęczenie
Wtedy rany w kącikach ust są prawdopodobnie spowodowane niedoborami żywieniowymi.
Aby pomóc leczyć kątowe zapalenie warg i pozbyć się jego objawów, upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość pokarmów zawierających wystarczającą ilość żelaza i witamin z grupy B. Posiadanie odpowiedniej ilości składników odżywczych w diecie może pomóc w zapobieganiu powstawania zmian w rogach warg. Na początku możesz używać suplementów diety, ale ostatecznie musisz dowiedzieć się, jakich źródeł żywieniowych brakuje w twojej diecie.
W przypadku niedoboru żelaza można spróbować zjeść trochę czerwonego mięsa i wątroby, które dadzą ci odpowiedni rodzaj żelaza (który jest najłatwiejszy do wchłonięcia), ale istnieją inne źródła wegańskie, jeśli takie są twoje preferencje, takie jak:
nasiona dyni
ziarenka sezamu
fasola
soczewica
ciecierzyca
surowy lub tylko lekko ugotowany szpinak
Jeśli uważasz, że brak witamin z grupy B (zwłaszcza B2) jest przyczyną twojego kątowego zapalenia warg, spróbuj zjeść więcej ekologicznego drobiu, dzikich ryb, fasoli, papai, pomarańczy i jaj.
W czasie leczenia należy ograniczyć spożywanie kawy, która wypłukuje minerały i jedzenie ostrych potraw, które mogą podrażniać chore miejsca.
Przede wszystkim zaś ograniczyć jedzenie cukru, który sprzyja rozwojowi drobnoustrojów wywołujących zajady.
Warto zmienić dietę na bogatą w witaminy z grupy B i witaminę C oraz uzupełnić ją mlecznymi przetworami z kulturami bakterii- kefirem, kwaśnym mlekiem, jogurtem. Lub stosować suplementy z probiotykami.
Środki dodatkowe
Okłady z olejku lawendowego, który ma właściwości bakteriobójcze np połączonego z olejem kokosowym
ALOES
Nałóż czysty aloes 2-3 razy dziennie aż do wyleczenia infekcji. Pozostaw aloe vera na około godzinę. Pomoże również nawilżyć suchą i uszkodzoną skórę w kąciku ust. Możesz również stosować olej kokosowy i balsam żelowy Aloe Vera.
OLEJ Z KOKOSA
Wydaje się, że dziewiczy olej kokosowy znajduje się na liście interwencji przeciw większości dolegliwości. Najbardziej oczywistą korzyścią płynącą z oleju kokosowego jest jego zdolność do nawilżania suchej, popękanej skóry na wargach. Dziewiczy olej kokosowy został przetestowany jako skuteczny antidotum na kilka szczepów Candida10. Ponadto w badaniu, w którym naukowcy stosowali olej kokosowy u pacjentów z ogólnym zapaleniem skóry, usunęło objawy suchej, łuszczącej się skóry w 95% z nich. Porównawczo autorzy stwierdzili, że oliwa z oliwek może leczyć tylko 40% przypadków. Podczas gdy większość ludzi instynktownie używa oliwy z oliwek (która jest naturalnym lekarstwem sama w sobie) jako oleju nośnikowego do rozcieńczania mocnych olejków eterycznych, badanie sugeruje, że olej kokosowy jest lepszym olejem nośnikowym ze względu na jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Dziewiczy olej kokosowy jest tak skuteczny jako naturalny środek na wiele chorób skóry, że można go stosować samodzielnie.
Możesz sporządzić maść z oleju kokosowego dodając do niego kapsułkę witaminy E 200mg oraz witaminy A 5000 jednostek.
OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO
Najlepszym sposobem na pozbycie się zajadów, spowodowanego ogólnym zapaleniem skóry, jest przede wszystkim leczenie olejem z drzewa herbacianego lub aloesu. Olejek z drzewa herbacianego i domowe środki Aloe vera należy nakładać 2-3 razy dziennie, a następnie zmywać po godzinie. Po tym jak to zrobisz, nałóż olej kokosowy z pierwszego tłoczenia na wrażliwe rany na resztę dnia i nocy, aby przyspieszyć proces gojenia, złagodzić ból i stan zapalny . Możesz także dodać olejek z lawendy , która działa również przeciw zapalnie
MIÓD
Możesz używać miodu jako naturalnego środka domowego. Miód zawiera wiele korzystnych właściwości aktywnych, które mogą pomóc zabić infekcje we wrażliwych miejscach twoich ust. Wielu lekarzy coraz częściej stosuje miód w opatrunkach na rany, ponieważ niektóre badania wykazują, że ich działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne jest podobne do tradycyjnych opatrunków chirurgicznych.
Większość rodzajów surowego miodu zawiera właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą pomóc w gojeniu się pęcherzy i uszkodzonej skóry. Jednak miód z Manuka został dokładnie przetestowany przeciwko różnym grzybom i szczepom Candida, więc może być lepszym rozwiązaniem.
Stosuj surowy miód bezpośrednio na popękane kąciki ust kilka razy dziennie. Rób to codziennie, aż przestaniesz mieć rany.
SODA
Możesz również wykorzystać właściwości antybakteryjne sody oczyszczonej. Badania przeprowadzone przez grupę naukowców zajmujących się badaniami stomatologicznymi wykazały, że soda oczyszczona skutecznie zabija bakterie Streptococcus przy infekcjach jamy ustnej.
Bardzo łatwo jest używać sody oczyszczonej, aby leczyć rany. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać łyżeczkę sody oczyszczonej z niewielką ilością wody, aby uzyskać gęstą pastę. Zastosuj lekarstwo 2-3 razy dziennie do kącików ust, aby pozbyć się infekcji powodującej owrzodzenie na twoich ustach. Pozostaw pastę na 10-15 minut, a potem ją spłucz. Po usunięciu pasty nawilż miejsce odrobiną oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. Powtórz ten proces codziennie, aby pozbyć się dyskomfortu i podrażnienia spowodowanego przez zakażone rany na twoich ustach.
DROŻDŻE
Można zastosować świeże drożdże zmieszane z wodą. Zawierają dużo witaminy B2. Nałożone na chore kąciki na noc mogą skutecznie pomóc.
Czy zapalenie kącików ust jest zakaźne?
W większości przypadków kątowe zapalenie warg nie jest zakaźne i nie można go przenosić poprzez całowanie lub inny kontakt fizyczny. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego masz rany w kącikach ust. Na przykład wirus HSV-1 jest wysoce zaraźliwy i jeśli jest to powód do powstawania pęcherzy w kącikach ust, należy unikać całowania i dzielenia się naczyniami do jedzenia. To samo dotyczy osób z infekcją bakteryjną w kącikach ust.
Ale choroby takie jak zapalenie skóry, infekcje drożdżowe lub reakcje alergiczne (częste przyczyny kątowego zapalenia warg) nie są zakaźne.
Zapalenie kącików a opryszczka
Kątowe zapalenie warg i opryszczka mogą powodować powstawanie pęcherzy w kącikach ust i na ustach. Jednak opryszczka jest zawsze wywoływana przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV-1), podczas gdy istnieje wiele przyczyn kątowego zapalenia warg, które powoduje pęknięcia.
Istnieje wiele innych sposobów odróżnienia kątowego zapalenia warg i opryszczki.
Czas: może trwać od kilku tygodni do nawet wielu lat. Opryszczki mają tendencję do trwania maksymalnie 2-3 tygodnie, w zależności od tego, jak szybko rozpocznie się leczenie ostrego ogniska.
Lokalizacja na ustach. Rany i pęcherze wywołane przez kątowe zapalenie warg zawsze występują w jednym lub obu kątach ust. Pęcherze mogą pojawić się w dowolnym miejscu na wargach, a nawet powodować pęcherze w jamie ustnej.
Pierwsze objawy. Pierwszymi objawami kątowego zapalenia warg jest zwykle sucha, popękana skóra na krawędziach ust. Kąciki ust zwykle też swędzą. Opryszczka zwykle zaczyna się od wrażenia łaskotania na ustach, zanim małe pęcherze pojawią się na dotkniętym obszarze.
Proces leczenia. Kątowe zapalenie ust może przekształcić się w stan przewlekły trwający wiele tygodni, a nawet miesięcy. W tym czasie zmiany w kącikach ust staną się bardziej bolesne, a skóra może się nawet rozdzielić, powodując krwawienie. Jeśli rana zostanie zainfekowana infekcją bakteryjną, może zacząć wydzielać ropę i czerwienieje. Opryszczki na ogół kończą się strupkami a ich leczenie trwa od tygodnia do 2 tygodni. Leczenie może przebiegać samoistnie.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz w naturalny sposób leczyć kątowe zapalenie warg, najlepiej jest połączyć dobrą substancję przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą z dobrym środkiem nawilżającym, takim jak olej kokosowy, masło shea lub masło kakaowe. Niezależnie od preferowanego olejku eterycznego, olej kokosowy extra virgin powinien być balsamem ze względu na jego właściwości lecznicze.
Źródła:
Barbara Mietkowska- Holistic Health
http://www.healthyandnaturalworld.com/angular-cheilitis-treatment/
Leave A Reply