Czy podjęlibyście się przejrzenia składu przeciętnego szamponu lub szamponu którego stosujecie?
Podejrzewam, że nic by Ci ten skład nie powiedział z wyjątkiem dużej ilości dziwnie brzmiących nazw .
Jeżeli zagłębimy się w nazwy takiego szamponu znajdziemy sporo składników drażniących skórę np: laurylosiarczan sodu, siarczan sodowolauretowy .do tego parabeny, benzeny, sorbiniany, glikole EDTA itd Ktoś powie ale są w składach na końcu , co oznacza małą ich ilość. Jednak jeżeli podsumujemy ilości stosowanych kosmetyków i w większości znajdziemy benzeny i glikole ( szampon, odżywka, wcierka , podkład, krem, puder itd) to w podsumowaniu możemy przekroczyć dopuszczalne normy.
W niektórych szamponach znajdziemy , metyloizotiazolinon, chemiczny składnik który został przetestowany na zwierzętach, i okazał się być toksyczny dla komórek mózgu, nawet w krótkiej ekspozycji w niskich stężeniach.
Czy to nas skłoni do przemyśleń i zdecydujemy się zakończyć nasze chemiczne szamponowe niewolnictwo i znaleźć lepsze naturalne rozwiązanie dla mycia skóry głowy, włosów i ciała ?
Oto kilka rozwiązań naturalnego środka do mycia włosów :
1) Soda oczyszczona
Rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody, powoli wlać ją na włosy, delikatnie wmasować w skórę głowy i włosy, spłukać czystą wodą.
Po umyciu i wysuszeniu soda zostawi na twoich włosach uczucie czystych , ale suchych i szorstkich włosów.
Powodem najczęściej jest to , że soda oczyszczona jest silnie zasadowa ma pH 9,0, podczas gdy mokre włosy są oczywiście nieco bardziej kwaśne, o pH około 4,5 do 5,5. Takie pH ma tendencję do otwierania łuski włosów (podczas gdy kwasy je zamyka), bardzo zasadowa soda otwiera łuski pozwala włosom pochłaniają zbyt dużo wody, w wyniku czego sprawia, że struktura włosa jest postrzępiona, a one stają się szorstkie i łamliwe. Ogólnie, soda może być w myciu włosów nieco uciążliwa , ponieważ normalnie szampon do włosów (alternatywne) powinien być o pH między 4,5 a 6,7.
Dla osób z przetłuszczającymi się włosami bardziej zasadowy roztwór działa świetnie w ogólnym bilansie, więc jeśli masz skłonność do tłustych włosów- soda oczyszczona może być świetny szampon. Są osoby które tym sposobem zastępują szampon i ten sposób u nich się sprawdza , ale są osoby u których z czasem sodowy szampon może podrażnić skórę głowy powodując przesuszenie skóry głowy- łupież lub wypryski.
2) Ocet jabłkowy Jak już wspomniałam soda oczyszczona jest bardzo alkaliczna, i jeżeli ją stosujemy samodzielnie może powodować, że włosy będą suche i łamliwe. Jeżeli po umyciu włosów sodą przepłuczesz włosy octem jabłkowym uzyskasz dużo lepszą równowagę pH szamponu. Aby użyć octu jabłkowego nie cydru (cydr zawiera alkohol) wymieszaj go w proporcji 2 łyżki octu na 1 szklankę wody. Po umyciu włosów sodą i wypłukaniu włosów czystą wodą, użyj mikstury z octu jabłkowego , na same włosy. Nie musisz płukać skóry głowy. I nie martw się zapachem octu – zapach znika po wysuszeniu włosów. Ten sposób zmiękczy włosy i nada im blask i miękkość. Sposób bardziej się sprawdza niż sama soda. Używam octu własnej roboty lub z Rossmana ekologicznego.
3) Castilla Mydło Mydło Kastylijskie wytwarzane jest z oliwy z oliwek o różnych składach procentowych i dodatkach jest 100% roślinne .Podobnie jak soda oczyszczona,mydło Kastylijskie jest bardzo alkaliczne i spowoduje, że twoje włosy mogą być suche. Podobnie jak soda oczyszczona, Kastylijskie mydło jest wielozadaniowe. Możesz używać go jako szampon, mydło do ciała, czy do prania. Tylko pamiętaj, aby używać je wraz z płukaniem z octem jabłkowym. Możesz je kupić gotowe lub znaleźć w internecie przepis na jego wykonanie.
4) Glinki. Glinki Bentonit (żywa glinka zwana też zieloną) i Rhassoul inaczej zwaną marokańską , posiadają właściwości gojące, detoksykujące. Glinki te mogą być używane do maseczek na rozszerzone pory i do usuwania toksyn z organizmu, maski do twarzy , ciała, włosów. Mogą również spełniać funkcję szamponu. Glinki są bogate w składniki mineralne zapewniają głębokie oczyszczanie i pozostawiają włosy zarówno czyste i odżywione. Mają także wyważone pH. Zastosuj mieszaninę 1 łyżki glinki Rhassoul na ok szklankę wody. Mieszanina ta ma pH około 6,czyli stanowi zbliżoną wartość do naturalnego pH włosów.
Zmocz całe włosy wylej na włosy przygotowaną miksturę , wmasuj we włosy i spłucz dokładnie, możesz potem włosy również przepłukać wodą z octem jabłkowym. Niektórzy zamiast normalnego mycia włosów stosują glinki jako maseczki do włosów. Do glinki dodaj trochę wody uzyskując konsystencję pasty , nałóż na mokre włosy i zostaw na 5 minut po tym spłucz dokładnie glinkę z włosów. Możesz przepłukać włosy wodą z octem jabłkowym.
5) Mleko kokosowe i Aloe Vera
Mleko kokosowe i aloe vera żel tworzy szampon o wyważonym dla włosów pH, zwłaszcza dla przesuszonych włosów. Mleko kokosowe jest bardzo kojące dla suchej, swędzącej skóry głowy, a tłuszcze nasycone zawarte w mleku pomogą naprawić uszkodzone włosy. Jedynym minusem tego szamponu jest to, że szybko się psuje w porównaniu do chemicznych szamponów. Zazwyczaj mleko kokosowe kupne czy robione mamy w sporych ilościach w stosunku do wykorzystania go jako składnika szamponu. Do zrobienia takiego szamponu potrzebna nam puszka mleka kokosowego o standardowej pojemności i około 2 szklanek czystego żelu z aloesu, może być kupny, może być z obranych liści aloesu doniczkowego. Wystarczy ubić te dwa składniki i dokładnie wymieszać. Otrzymamy dość sporą ilość szamponu. Aby nie zmarnować go. Miksturę wlewamy do pojemniczków czy tacki do zamrażania lodu i szampon w ten sposób zamrażamy. Jeżeli potrzebujesz go na rano kostkę rozmrażasz w miseczce w lodówce, jeżeli nie wykorzystasz całości kostki możesz resztki włożyć do lodówki.
6) Puder z ziół lub orzechów
Heenara:
Szampon składa się z samych ziół, ich kompozycja tworzy specyficzny ostry zapach, kojarzony z przyprawą typu: maga, kozieradka itp. Skład: Aritha Fruit (Ritha), (Sapindus Trifoliatus) 79% Shikakai, (Acacia Concinna) 10% Amla, (Emblic Myrobalan) 5% Kapur Kachli, (Hedychium Spicatum) 1% Mehendi leaves, (Lavsonia Alba) 1% Maka, (Eclipta Alba) 1% Chandan, (Santalum Album) 1% Gulab flower 1% Wala, (Adropogon Muricatus) 1% Sugandhi Dravya, (Q.S.)
Aritha:
Puder Aritha jest naturalnym środkiem oczyszczającym, polecanym przez ekspertów Ajurwedy. Dokładnie myje włosy, odblokowuje pory i pomaga skórze lepiej oddychać. Jest polecany zwłaszcza do włosów przetłuszczających się. Puder ma wspaniałe właściwości pieniące i myjące. Jest również polecany do prania, czyszczenia jedwabiu, wełnianych ubrań, srebrnych oraz złotych ozdób i naczyń. Korzyści: – oczyszcza dokładnie skórę, – jest doskonały jako naturalny szampon, – nadaje włosom naturalną lekkość, jedwabistość oraz sprężystość, – może być stosowany do czyszczenia ozdób, ubrań oraz naczyń. Produkt wegański w 100%.
Jak zastosować tego typu szampony:
SPOSÓB UŻYCIA: 1. Porcję pudru przesyp do miseczki i dobrze wymieszaj z wodą do uzyskania rzadkiej papki. 2. Nałóż na włosy i delikatnie masuj skórę głowy. 3. Pozostaw na włosach od 2 do 5 minut. 4. Dokładnie spłucz papkę z włosów.
Wadą szamponów ziołowych w pudrze jest to iż trzeba się przyzwyczaić do ich błotnej konsystencji , zapachu ziół i bałaganu błotnego przy myciu włosów. Jeżeli dobrze ich nie spłuczesz możesz mieć wrażenie zapylonych włosów, a resztki pudru mogą sypać się na ubranie , dotyczy to grubo zmielonych ziół. Zapach także potrafi utrzymywać się cały dzień. Dlatego ważne jest porządne wypłukanie pudru
****
rok 2016 Moim ulubionym szamponem , który sprawdza się od lat jest rozcieńczona glinka Rhassoul i płukanka wody z octem jabłkowym, stosuję ją od ok 2 lat . Od czasu do czasu stosuję zmielone zioła indyjskie w postaci ziołowego szamponu w pudrze oraz 1 raz w miesiącu, normalny delikatny szampon np: Rossman Babydream, Sylveco, Altera dla alergików , czasem używam odżywki do włosów. Włosy myję co 2 dni mam długość za ramiona ale są cienkie i niezbyt gęste. Od momentu stosowania tych nie chemicznych zamienników włosy przestały się przetłuszczać, nie są przyklapnięte, wręcz jakby zwiększone objętościowo. Nie mam już ran na skórze głowy jak przy zwykłych szamponach oraz nie mam zniszczonych włosów i w końcu nie używam odżywki po każdym myciu , bo nie mogę rozczesać włosów., co było moim ciągłym utrapieniem.
Co jakiś czas robię także olejowanie włosów czyli nakładam na kilka minut olej kokosowy extra virgin.
WAZNE :
Jeżeli zdecydujesz się na taką formę szamponów ( glinki, pudry) musisz przejść tzw okres przejściowy twoja skóra głowy i włosy muszą się przyzwyczaić. Będą okresy złe i dobre po prostu włosy musisz odżywić w nowej naturalnej formie Po umyciu np pudrowymi szamponami będziesz miała wrażenie splątanych włosów jednak wystarczy spokojnie rozczesać włosy szerokim grzebieniem lub szczotką Tangle Teeze i po kłopocie.
Włosy również od 2 lat farbuję henną.
Od 2020 Używam stale szamponów z mydlnicą lekarską firmy Hristina , kupuje w Czachach przychodzą w 4-5 dni
do kupienia na hristina.pl
SKŁAD: WODA, OLEJ Z AWOKADO, OLEJ ARGANOWY, EKSTRAKT Z MYDLNICY LEKARSKIEJ, OLEJ KOKOSOWY, EKSTRAKT Z POKRZYWY ZWYCZAJNEJ, EKSTRAKT Z AMALAKI, CETEARYL OLIVATE, SORBITAN OLIVATE, BAKTERIE FERMENTACJI MLEKOWEJ, EKSTRAKT Z ŁOPIANU WIĘKSZEGO, EKSTRAKT Z ROZMARYNU, EKSTRAKT Z ALOESU, EKSTRAKT Z CHMIELU ZWYCZAJNEGO, OLEJ Z ŻEŃ-SZENIA WŁAŚCIWEGO, OLEJ Z ORZECHÓW WŁOSKICH
INGREDIENTS: AQUA, PERESEA GRATISSIMA (AVOCADO) OIL, ARGANIA SPINOSA (ARGAN) OIL, SAPONARIA OFFICINALIS EXTRACT, COCOS NUCIFERA (COCONUT) OIL, URTICA DIOICA EXTRACT, EMBLICA OFFICINALIS (AMLA) FRUIT EXTRACT, CETEARYL OLIVATE, SORBITAN OLIVATE, LACTOBACILLUS FERMENT, ARCTIUM LAPPA EXTRACT, ROSMARINUS OFFICINALIS EXTRACT, ALOE BARBADENSIS (ALOE VERA) EXTRACT, HUMULUS LUPULUS EXTRACT, PANAX GINSENG OIL, JUGLANS REGIA SEED OIL
skład obecnie dla mnie jest nie do pobicia wśród szamponów
Stosuję też wcierki np najmniej chemiczna i działająca wcierka z Rossmanna
Zawiera 99% składników pochodzenia naturalnego.
Odżywki do włosów polecam z ANWEN całkiem dobry skład i działanie
Niestety jeżeli chodzi o pasemka, czy trwałą na razie brak naturalnych rozwiązań, farbowanie też jest w podstawowej palecie barw.
Pamiętaj najlepsze efekty poprawy zdrowia uzyskasz jak zrezygnujesz z całej chemii kosmetycznej i domowej zastępując ją zdrowymi (naturalnymi) rozwiązaniami.
Źródło:
zdjęcia pobrane z Internetu
hesh.pl
Leave A Reply