Sok zielony , zielona lemoniadanapisano 2016-12-15 19:50:10

 • napisał/a 2016-12-15 19:50:10

    Na przepis Zielonej Lemoniady natknęłam się w książce Natalii Rose "Surowa dieta oczyszczająca", książkę bardzo polecam.

  Porcja dla 1 osoby:

  1 główka sałaty rzymskiej (jedna z najbardziej wartościowych sałat),

  5-6 łodyg jarmużu,

  1-2 jabłek,

  1 cała cytryna czyli ze skórką,

  kawałek imbiru np 1 cm.

  Opcja dodatkowa możesz dodać kilka składników lub wszystkie:

  1 pałka selera naciowego,

  1 burak mały,

  kilka łodyg natki pietruszki,

  1 cukinia ze skórką,

  1 długi ogórek ze skórką,

  szpinak baby - garść

  2-3 sztuki marchew

   

  Warzywa i owoce najlepiej aby były organiczne. Cytryna bio najlepiej ze skórką usuwa nielubiany  "zielony" smak nadając soku intensywny smak cytrynowy -pycha:) .

  Nie ma osoby , która nie byłaby zachwycona smakiem soku, uwzględniając jego super zdrową zawartość:) Aby wzbogać sok możemy dodać sproszkowany super food np spirulinę, trawę pszeniczną, jęczmienną , lucernę czy chlorelle, lub mix ich wszystkich.

  Dodatkowo dodać łyżeczkę kwasu L-askorbinowego i łyżkę oleju lnianego 10 stopniowego, który ułatwi nam przyswajanie witamin rozpuszczających się tylko w tłuszczach czyli np witaminy K.

  Najlepsze rezultaty osiągniemy pijąc Zieloną Lemoniadę na pusty żołądek.

  Zamiast sałaty czy jarmużu można zastosować inne warzywa np szpinak, ogórek, kapustę, seler, boćwinę itp . W okresie jesienno-zimowym warto sięgnąć koniecznie po  jarmuż, sezon jarmużowy to wrzesień- styczeń nawet do połowy lutego oraz ogórek, seler naciowy, sałatę rzymską, kapustę białą, cukinię do stycznia, potem jej cena za kilogram dochodzi do 20zł za kg!

  W okresie marzec- wrzesień sięgnijmy do sałat, cukinii, ogórków, selera naciowego, boćwiny, szpinaku tych 2 ostatnich lepiej nie zestawiać z jarmużem ze względu na kwas szczawiowy, który zablokuje przyswajanie wapnia, w który jarmuż jest bardzo bogaty.

  Dlaczego wyciskać sok z warzyw zamiast je zjadać? Zjadanie warzyw zajęłoby bardzo dużo czasu zwłaszcza przeżuwanie. W postaci soku możemy spożyć najważniejsze organiczne płyny, chlorofil, enzymy czy fito składniki z dużej ilości warzyw bez tracenia energii trawiennych. Głęboko w tkankach świeżych warzyw znajdują się  enzymy do których nie mielibyśmy dostępu w procesie zwykłego trawienia, a które są uwalniane przez wyciskarkę/ sokowirówkę.

  Czemu oddzielać sok od włókien? Gdy sok zostanie oddzielony od włókien , będziemy w stanie spożyć dużo więcej organicznych płynów warzywnych, ponieważ duża ilość włókien nie zapycha nam żołądka. Te organiczne płyny odciągnięte z warzyw wszystkie witaminy i minerały i enzymy występujące w roślinach. Włókna to tak naprawdę niestrawione resztki pokarmowe. Błonnik jest oczywiście ważny. Będąc na diecie opartej na surowych potrawach nie musisz się martwić jego brakiem w soku. Jeśli w soku nie będzie błonnika to ciało nie będzie tracić energii próbując go strawić. Enzymy trafią prosto  do komórek . Poprzez ciągłe spożywanie nawadniających i bogatych w tlen surowych potraw i soków, zapewniamy organizmowi dużo większe ilości tlenu, niż przez normalne oddychanie, a przez to odżywiamy i uzdrawiamy komórki.

   

  Z książki Natali Rose dowiedziałam się także , ze owoce powinno się spożywać na pusty żołądek , najlepiej jako śniadanie. Zasada która powinna obowiązywać to "Zjedz sam owoc lub zostaw go w spokoju"

  Świeże owoce opuszczają żołądek po 20-30 minutach , banany po 45 minutach. Melony i arbuzy nie łączy się z niczym. Owoce można łączyć z surowymi warzywami. Owoców nie łączy się z białkami, skrobiami, orzechami ze względu na długi czas trawienia i fermentację w połączeniu z owocami co skutkuje zgagą , gazami i powstawaniem substancji gnilnych.

  Osobiście stosuję te zasady i ograniczam nawet łączenie owoców z warzywami wyjątkami są banany ,jabłka i cytryny , ze względu na łatwość trawienia takiego zestawu. Komponując swój sok wypróbuj różne połączenia warzywno-owocowe i sprawdź swoje samopoczucie.

  W Zielonej Lemoniadzie zostały zastosowane jabłka i cytryna, ze względu , iż ciężko byłoby wpić sok z samych zielonych warzyw, ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia:)))  

   

  wersja świąteczna

  Źródła :

  Natalia Rose "Surowa dieta oczyszczająca"            


izla.pl 2015-17
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści i zdjęć bez zgody autorki zabronione.