Diety Przyroda i zwierzęta Zdrowie w praktyce Przepisy Lifestyle Dziecko/Ciąża Rak/Nowotór/Guz Podróże Pasożyty

Wadliwe procesy naprawy DNA
Naprawa zniszczonego DNA jest niezbędna do przeżycia. Podczas gdy wolne rodniki nieustannie bombardują nasz kod genetyczny odcinając po trochu długie nici materiału genetycznego, z odsieczą przychodzi mnóstwo enzymów naprawczych. Korygują one około 98 procent uszkodzeń.
W miarę starzenia się organizmu proces naprawy DNA staje się coraz mniej skuteczny. To pomaga wyjaśnić , dlaczego nowotwory występują znacznie częściej u osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia. Dobry stan enzymów naprawczych w dużym stopniu zależy od stosowanej diety. Chronią je także antyoksydanty.

Liczba enzymów naprawczych może się zwiększyć dzięki niektórym substancjom odżywczym ,które ponadto uczestniczą w procesie naprawy DNA.

Usprawniają go: L-karnityna, cynk, witaminy B6 i B12, foliany i amid kwasu nikotynowego .

Obecnie staje się jasne, że taki wadliwy proces naprawy DNA odgrywa główną rolę w powstawaniu choroby nowotworowej u niektórych osób. Niekiedy dziedziczy się taką wadę.

Na przykład w przypadku skóry pergaminowej ryzyko wystąpienia raka skóry lub oka jest 2000 razy większe niż u zdrowego człowieka. Istnieje także dwunastokrotnie zwiększone ryzyko rozwinięcia się choroby nowotworowej w organach wewnętrznych.
Kobiety u których znajdują się inne uszkodzone geny kodujące białka naprawcze DNA zwane BRCA1 i BRCA2 są bardziej narażone na rozwinięcie raka piersi. Te dwie mutacje stanowią przyczynę większości dziedzicznych przed menopauzalnych nowotworów piersi.
Im lepsza zdolność ochrony DNA za pomocą antyoksydantów , tym mniejsze ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej. Nawet gdy już wystąpi, guz będzie o mniejszym nasileniu złośliwości. Ostatnie badania wykazały, że odpowiada za to wiele substancji znajdujących się w owocach i warzywach.


Obecność wad w procesie naprawczym DNA oznacza większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka w następstwie poddania się diagnostycznych badaniom rentgenowskim, na przykład po prześwietleniu klatki piersiowej, badaniu z kontrastem z wykorzystaniem baru, czy tomografii komputerowej. Rodzi to następujące pytanie. Czy kobieta z rodzinną historią wielu przypadków zachorowania na raka piersi powinna co roku poddawać się mammografii?
Przecież to właśnie w ich organizmach najprawdopodobniej znajdują się wadliwe enzymy naprawcze DNA i dlatego są bardziej podatne na uszkodzenia powodowane promieniami X.
Niektóre badania wykazały trzykrotny wzrost ryzyka zachorowania na raka rocznie, spowodowane samą mammografią. Te liczby są jeszcze wyższe u kobiet z wadliwie działającymi enzymami naprawczymi DNA.
W takich przypadkach zamiast mammografii powinno się stosować alternatywną metodę badania piersi, na przykład skanowanie termalne czy badania ultradźwiękowe.

http://izla.pl/blog/artykul/1593


Osoby, które niestety urodziły się z wadliwie funkcjonującymi enzymami naprawczymi DNA lub taki stan rozwinął się później , powinny nie tylko unikać picia alkoholu, spożywania obsmażonego mięsa, stresujących sytuacji i pracy w karcynogennych związków chemicznych, ale także zwiększyć znacząco spożycie antyoksydantów.

W ten sposób mogą uchronić się przed chorobą.

 

Źródła:

fragment książki  "Naturalne strategie w walce z rakiem " dr Blaylock

zdjęcie internet<< poprzedni artykuł następny artykuł >>

Dodawanie komentarzy do wpisu możliwe po zarejestrowaniu i zalogowaniu.

izla.pl 2015-17
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści i zdjęć bez zgody autorki zabronione.