Diety Przyroda i zwierzęta Zdrowie w praktyce Przepisy Lifestyle Dziecko/Ciąża Rak/Nowotór/Guz Podróże Pasożyty

Dla wielu par poczęcie dziecka wydaje się tak proste, że ich głównym zmartwieniem pozostaje raczej to, jak do niego nie dopuścić. Jednak gdy po latach bezpiecznego seksu partnerzy zdecydują się na dziecko, czasami może okazać się, że jego poczęcie to bardzo złożony proces.
W telegraficznym skrócie, aby doszło do zapłodnienia, ciało kobiety musi - w odpowiednim czasie - wydzielić kilka hormonów, które sprawią, że jedno z jajeczek w jajnikach dojrzeje i zostanie
uwolnione do jajowodu. Następnie mężczyzna musi dostarczyć odpowiednią ilość plemników (a konkretnie dziesiątek, a nawet setek milionów plemników), które przemieszczą się w górę, w kierunku jajowodów, by w końcu doszło do zapłodnienia. Kolejna faza to podróż jajeczka do macicy i zagnieżdżenie się w błonie śluzowej. Jeśli na którymkolwiek z wymienionych etapów coś pójdzie nie tak, do poczęcia po prostu nie dojdzie i to właśnie dlatego ostateczny sukces często bywa poprzedzony miesiącami prób. Jeżeli jednak przez przynajmniej rok para regularnie uprawia seks bez zabezpieczenia, a kobieta nadal nie może zajść w ciążę, partnerzy uważani są za bezpłodnych.

                                                          
W ciągu ostatnich kilku dekad odsetek bezpłodnych par w Stanach Zjednoczonych powiększył się i choć dokładne badanie statystyczne nie jest możliwe, eksperci szacują, że aż 16-25% par ma poważne problemy z poczęciem dziecka. Podobnie jak w przypadku większości innych coraz powszechniejszych zaburzeń, także bezpłodność może mieć związek ze zmianą stylu życia, jaka miała miejsce w drugiej połowie XX wieku. Nieodpowiednia dieta, stres, zaburzenia odżywiania, bardzo intensywne ćwiczenia czy substancje toksyczne obecne w środowisku naturalnym osłabiają nasze organizmy, a te z kolei zmniejszą szanse na zdrowe poczęcie.

Ponadto według statystyk ludzie mają obecnie więcej partnerów seksualnych niż kiedyś, co nieuchronnie wiąże się z ryzykiem zakażeń chorobami uszkadzającymi narządy rozrodcze. Jeszcze inną przyczyną jest odkładanie rodzicielstwa na później, czyli na czas, w którym kobieta ma już ponad 30, a czasem nawet ponad 40 lat i nie jest już tak płodna jak wcześniej.


Jeśli od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko, zalecamy zrobienie kilkumiesięcznej przerwy, podczas której dostarczycie waszym organizmom brakujących witamin i minerałów.

Dobra dieta, odpowiednio dobrane zioła, przywrócenie równowagi hormonalnej i skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem - wszystko to pomogło już bardzo wielu parom, a dodatkowo zagwarantowało zdrowie ich przyszłym dzieciom.
Szczególnie istotna dla obojga partnerów jest równowaga hormonalna. Badacze wskazują, że u kobiet mających problemy z płodnością często obserwuje się niski poziom progesteronu lub
niedoczynność tarczycy.

W przypadku mężczyzn problemem może być zbyt niski poziom testosteronu i - podobnie jak w przypadku pań - niedoczynność tarczycy.

                                                                 
Wiele par nie ma pewności, w którym momencie cyklu miesiączkowego może dojść do zapłodnienia, dlatego warto zapamiętać, że największa szansa na poczęcie nie występuje w dniu owulacji, ale 1-2 dni wcześniej. W aptekach dostępne są bez recepty testy LH, pomagające określić stężenie hormonu luteinizującego i wskazują, kiedy dojdzie do owulacji. Poziom hormonu luteinizującego wzrasta na około 48 godzin przed uwolnieniem jajeczka. Inną wskazówką dotyczącą pory owulacji może być temperatura ciała, jednak ta metoda pomiaru wymaga miesięcy obserwacji.
Pamiętajmy, że choć temat bezpłodności kojarzy się często ze sferą zdrowia kobiety, badania wykazują, że około 40% przypadków dotyczy problemów męskich takich jak zbyt mała ilość plemników,
ich zmniejszona ruchliwość lub nieprawidłowy kształt.
Czasami kłopoty mogą być też wynikiem anatomii. Wiele kobiet cierpi z powodu zablokowanych jajowodów (których blokada często bywa wynikiem zakażenia chlamydią), a część mężczyzn ma problem z
żylakami powrózka nasiennego. W takim wypadku rozwiązaniem problemu może okazać się zabieg chirurgiczny. Pary, które mimo to nie są w stanie począć dziecka, mogą zdecydować się na zapłodnienie in vitro. Dodajmy, że dziś coraz więcej kobiet decyduje się korzystać z banków komórek jajowych.

Niestety, pomimo wielu konwencjonalnych i alternatywnych rozwiązań nie ma gwarancji, że każda para pragnąca dziecka będzie w stanie je począć. Pamiętaj jednak, by przed decyzją na inwazyjne i kosztowne zabiegi szczerze porozmawiać ze specjalistą na temat ryzyka i szans związanych z każdą z metod.

                                                                         

Co ciekawe, zdarza się, że czynnikiem blokującym jest Stres, który potęguje się przy kolejnych diagnozach czy operacjach. Czasem okazuje się więc, że kiedy w końcu zrezygnujemy z usilnych starań o dziecko, nasz organizm ma szansę odprężyć się i dopiero wówczas staje się gotowy na poczęcie.


OBJAWY
Niemożność poczęcia po 12 miesiącach regularnych stosunków płciowych, odbywanych bez zabezpieczenia w odpowiedniej fazie cyklu.


PRZYCZYNY PIERWOTNE
Bezpłodność może być wywołana przez dziesiątki najróżniejszych czynników. Do najpowszechniejszych należą:
■    zaburzenia odżywiania, zwłaszcza anoreksja,   

■    nieodpowiednia dieta i niedobory żywieniowe,

■    toksyny środowiskowe, takie jak ksenoestrogeny,

■    endometrioza, zespół policystycznych jajników, żylaki powrózka nasiennego i podobne przypadłości,

■    choroby przenoszone drogą płciową,

■    stres,

■    zbyt intensywne ćwiczenia,

■    wady wrodzone,

■    otyłość,

■    problemy hormonalne (zwłaszcza niedoczynność tarczycy lub niski poziomu progesteronu),

■    metale toksyczne.

                                                           

                                                                PRZED POCZĘCIEM

Najlepsze wyniki osiąga się, jeśli obydwoje partnerzy przygotują się do poczęcia. Sperma dojrzewa przez trzy miesiące, a komórka jajowa - przez miesiąc. Jeśli przez kilka miesięcy przed poczęciem partnerzy są zdrowi, stosują się do zasad właściwego odżywiania, ograniczają przyjmowanie substancji o działaniu anty odżywczym (zwłaszcza alkoholu), to szansa na poczęcie wzrasta, zwłaszcza jeśli para powstrzymuje się od współżycia w czasie niepłodnych dni w miesiącu.

Co trzecie poczęcie ulega samoistnemu poronieniu podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży. Ryzyko to zmniejsza się, jeśli partnerzy odżywiają się właściwie i są zdrowi. Powszechną przyczyną poronień jest niedobór progesteronu - hormonu niezbędnego do utrzymania ciąży podczas pierwszych tygodni jej trwania, który może wynikać z przewagi estrogenowej.

Dominacja estrogenowa może być związana z nadmierną ilością substancji estrogenowych w organizmie, brakiem progesteronu lub obydwoma czynnikami równocześnie.

Substancje estrogenowe mogą występować w mięsie (ponieważ zwierzętom hodowlanym często dodaje się hormony do paszy), w produktach mlecznych, w wielu pestycydach i wyrobach z miękkiego plastiku służących do pakowania żywności, skąd przenikają do produktów spożywczych.

Staraj się ograniczyć kontakt żywności, szczególnie produktów tłustych, miękkich i kwaśnych, z miękkim plastikiem, na przykład nie zawijaj sera w przezroczystą folię do pakowania, a napoje kupuj w butelkach szklanych, a nie w kartonikach wyściełanych miękkim plastikiem

Jeżeli kobieta nie jajeczkuje, co również może wynikać z niewielkiego niedoboru estrogenu, progesteron nie jest produkowany, ponieważ powstaje w osłonie otaczającej jajnik, ale dopiero po jajeczkowaniu.

Jeśli organizm kobiety nie wytworzy progesteronu, to nastąpi niewielka przewaga estrogenu. W czasie stresu podnosi się poziom hormonu nadnerczy - kortyzonu, który współzawodniczy z progesteronem i obniża poziom DHEA - prekursora progesteronu.

Prostaglandyny, wytwarzane z niezbędnych kwasów tłuszczowych, uwrażliwiają komórki na działanie hormonów; między nimi i hormonami, zwłaszcza hormonami płciowymi, powstaje ścisła zależność.

Niedobory niezbędnych kwasów tłuszczowych omega3- bardzo częste w krajach zachodnich - oraz braki niektórych składników odżywczych koniecznych do przemiany tych kwasów w prostaglandyny (witamin PP, B6 i C, biotyny, magnezu i cynku) mogą również być przyczyną zaburzeń hormonalnych.

Upewnij się, że spożywasz wystarczające ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych z ziaren i wytłaczanych z nich olejów; ewentualnie uzupełnij dietę olejem z ogórecznika, z wiesiołka (Omega 6) lub olejem lnianym (Omega 3)

 

                                                          

 
                                                 METODY DIAGNOSTYKI

Poniższe badania mogą pomóc w określeniu przyczyn niepłodności:
■    badania poziomu hormonów (tarczycy, DHEA, kortyzolu, testosteronu, IGF-i, estrogenu, progesteronu) - analiza śliny, krwi lub moczu,
■    schemat cyklu płodności - test owulacji,
■    analiza poziomu witamin i minerałów - badania krwi,
■    anemia - badanie krwi (morfologia CBC, żelazo, ferrytyna, saturacja w %),
■    testy na czynniki środowiskowe oraz alergeny i nietolerancje pokarmowe-badania krwi, testy elektrodermalne,
■    metale toksyczne - analiza włosów lub moczu,
■    ksenoestrogeny - badanie krwi i moczu,
■    alergia lub nietolerancja glutenu - badanie krwi.

 

                                                              

                                                             DIETA
Zalecane produkty
Dieta osób mających problemy z płodnością powinna opierać się na żywności nieprzetworzonej, warzywach oraz ziarnach. Kilka razy w tygodniu jedz ryby pochodzące ze sprawdzonego źródła.
Witamina E działa odżywczo na układ hormonalny, dlatego do sałatek i gotowania używaj olejów z orzechów i ziaren tłoczonych na zimno. Kolejnym dobrym źródłem witaminy E są kiełki pszenicy, które można dodawać do smoothie, płatków i sałatek.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają zdrową pracę gruczołów, a osoby radykalnie ograniczające ilość tłuszczu w diecie często cierpią na ich niedobory. Codziennie staraj się jeść
  siemię lniane lub olej lniany.
Ulubioną przekąską mężczyzn walczących z bezpłodnością stać się powinny nasiona dyni - doskonałe źródło cynku odpowiedzialnego za dobry stan męskich płynów rozrodczych.
Kolejne ważne pokarmy to warzywa, owoce, fasola, produkty z pełnego ziarna i żywność bogata w błonnik. Pamiętaj też, by raz na dwie godziny wypijać jedną szklankę czystej wody dobrej
jakości. Częste picie pomaga wypłukiwać z organizmu toksyny, które mogą tłumić pracę układu rozrodczego.

 

                                                


Produkty, których należy unikać
Nie jedz niczego, co obniża wydolność twojego organizmu lub pozbawia go składników odżywczych. Wyeliminuj z jadłospisu cukier rafinowany i białą mąkę, a także smażoną i przetworzoną żywność.
Mięso nafaszerowane jest chemikaliami imitującymi działanie estrogenu, którego nadmiar może zmniejszać ilość plemników i tym samym przyczyniać się do bezpłodności. Jeśli nie jesteś w stanie
odstawić mięsa, upewnij się, że pochodzi ono z hodowli ekologicznej.
Unikaj alkoholu, który u mężczyzn zmniejsza ilość zdrowych plemników, a u kobiet może przyczyniać się do uszkodzenia jajeczek.
Niektóre badania wykazały związek pomiędzy spożywaniem kofeiny a problemami z płodnością oraz poronieniami. Ogranicz kawę, słodzone napoje, czekoladę, czarną i zieloną herbatę oraz wyroby
medyczne zawierające kofeinę.
Alergia na gluten może być przyczyną bezpłodności, dlatego poproś o skierowanie na testy lub unikaj żywności zawierającej gluten.

                                                   

                                           SUPLEMENTACJA

1 Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus)
Każdego ranka kobiety powinny przyjmować 160-240 miligramów ekstraktu (o zawartości aukubiny na poziomie 0,6%). Niepokalanek pobudza jajniki do owulacji i normalizuje poziom progesteronu.

2 Krem z naturalnym progesteronem
Kobiety powinny codziennie nakładać na skórę 1/4 łyżeczki (20 mg) kremu. Kuracja powinna rozpoczynać się po fazie owulacji. Jeśli zajdziesz w ciążę, kontynuuj leczenie aż do trzeciego trymestru lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

jaki krem wybrać dowiesz się tu

Krem progesteronowy - bezpłodność, mięśniaki, endometrioza, PMS , negatywne skutki uboczne menopauzy

http://izla.pl/blog/artykul/1987

Uwaga: terapia naturalnym progesteronem powinna przebiegać pod nadzorem specjalisty z doświadczeniem w leczeniu naturalnymi hormonami.

3 Witamina C
Przyjmuj 500 miligramów 2 razy dziennie. Witamina C zapobiega aglutynacji plemników, a jednocześnie pomaga leczyć bezpłodność u kobiet.

4 Witamina E
Stosuj 400 j.m. dziennie. Badania na zwierzętach i ludziach wykazały, że witamina E wpływa na płodność.

5 L-arginina
Mężczyźni powinni zażywać 2000 miligramów L-argininy 2 razy dziennie na czczo. Aminokwas ten zwiększa ilość i jakość plemników.

6 Panax ginseng (żeń-szeń właściwy)
Panom pomoże przyjmowanie 300 miligramów standaryzowanego ekstraktu o 4-7% zawartości ginsenozydów. Żeń-szeń pozytywnie wpływa na ilość i ruchliwość plemników.

7 Cynk
Mężczyźni powinni suplementować po 30 miligramów cynku 2 razy dziennie, a dodatkowo 3-5 miligramów miedzi. Badania wykazały, że minerały te pozytywnie wpływają na liczebność, jakość i
ruchliwość plemników.


                                                  ZALECENIA OGÓLNE

Wysoki współczynnik niepłodności wśród cukrzyków może wyjaśnić nieco jej przyczyny. U cukrzyków często występuje niski poziom witaminy A, która jest niezbędna do produkcji męskich hormonów płciowych, a jej działanie zależy od uwalnianego z wątroby cynku.

Cynk jest prawdopodobnie najlepiej zbadanym pierwiastkiem mającym wpływ na męską niepłodność. Do objawów niedoboru tego pierwiastka należą: późne dojrzewanie płciowe, niewielkie rozmiary narządów płciowych i niepłodność. Można im zaradzić, przyjmując odpowiednie dawki cynku. Dr Carl Pfeiffer stwierdził również znaczny stopień impotencji u mężczyzn cierpiących na niedobór cynku. „Odpowiednie dawki witaminy B6 i cynku przywrócą seksualne zdolności u tych pacjentów w ciągu miesiąca lub dwóch". Jeśli weźmie się pod uwagę, że średnia podaż cynku w diecie wynosi o połowę mniej, niż zalecają normy RDA, jego wpływ na płodność może być istotny, a problemy wynikające z jego niedoboru powszechne. Duże ilości cynku znajdują się w męskich gruczołach płciowych i w spermie, gdzie jest niezbędny do tworzenia zewnętrznej osłonki i witki plemnika.

L-karnityna i acetylokarnityna zwiększają ruchliwość plemników. Przyjmuj dawkę 1500 miligramów 2 razy dziennie.

Koenzym Q10 zwiększa ruchliwość plemników. Codziennie zażywaj 100 miligramów.

Selen sprawia również, że plemniki stają się bardziej ruchliwe. Codziennie stosuj przynajmniej 100 mikrogramów.

Preparaty multiwitaminowe o wysokiej potencji dostarczą ci substancji odżywczych, które zwiększą płodność. Spożywaj zgodnie z ulotką lub instrukcją na opakowaniu.

Kobiety, u których testy wykazały niedokrwistość żelazozależną, powinny włączyć do diety po 15 miligramów żelaza 2 razy dziennie lub skonsultować dawkę z lekarzem.

Badania wykazały, że PABA (kwas para-aminobenzoesowy) B10 pomaga w leczeniu bezpłodności u kobiet. Zażywaj 100 miligramów 4 razy dziennie maksymalnie przez 7 miesięcy.

Naukowcy udowodnili, że witamina B12, zwiększa ilość plemników. Mężczyźni powinni przyjmować 1500 mikrogramów dziennie doustnie lub 400 mikrogramów podjęzykowo.

                                                         


AROMATERAPIA
Niektórzy twierdzą, że olejek różany zwiększa aktywność plemników, gdy te dążą do zapłodnienia jajeczka. I choć teorii tej nie popierają dowody naukowe, masaż lub kąpiel z użyciem olejków z
pewnością ci nie zaszkodzą, a dodatkowo mogą uwolnić cię od stresu i zapewnić doznania zmysłowe.
Jeśli miesiące bezskutecznych prób poczęcia pozbawiły partnerów seksualnego pożądania, warto sięgnąć po relaksujące i pełniące funkcję afrodyzjaków olejki z ylang-ylang (jagodlinu wonnego),
drzewa sandałowego i paczuli. Uwaga: po zajściu w ciążę odstaw olejki eteryczne.

 

STRES
Niezależnie od przyczyny stres może stać się przeszkodą na drodze do poczęcia. Wybierz metodę, która skutecznie uwalnia cię od napięcia i stosuj ją tak często, jak jest to możliwe.

 

                                                                 

INNE ZALECENIA
■    Palenie może znacząco obniżać płodność, a dodatkowo szkodzi ono rozwijającemu się płodowi. Gdy starasz się zajść w ciążę, zrezygnuj z palenia tytoniu i jakichkolwiek innych
substancji.

■    Aktywność fizyczna poprawia krążenie i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, jednak ćwicząc, zawsze zachowuj rozsądek. Osoby trenujące zbyt intensywnie mają problemy z poczęciem.

■    Kobiety otyłe powinny zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ dodatkowy ciężar może negatywnie wpływać na płodność.

Mężczyźni powinni wiedzieć, że plemniki muszą znajdować się w stosunkowo chłodnym środowisku. To właśnie dlatego jądra znajdują się poza jamą brzuszną. Jeśli przegrzewasz ten obszar ciała, plemniki mogą umierać lub uszkadzać się. Unikaj sauny, gorących kąpieli i nie noś obcisłej bielizny.
Po stosunku płciowym kobieta powinna leżeć na łóżku z uniesionymi kolanami przez 15-20 minut. Aby akt poczęcia nie zaczął przypominać naukowego wyzwania, partner powinien pozostać przy niej
i delikatnie ją przytulić.

 

Artykuł o charakterze dydaktyczno-informacyjnym napisany przez specjalistów.

Źródło:

Recepta na leki naturalne - M. Stengler N.M.D, J. F. Balach M.D, R.Young Balach N.D.

Smak Zdrowia . Zasady prawidłowego odżywiania - Patrick Holford  fragmenty książki.<< poprzedni artykuł następny artykuł >>

Dodawanie komentarzy do wpisu możliwe po zarejestrowaniu i zalogowaniu.

izla.pl 2015-17
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści i zdjęć bez zgody autorki zabronione.