Diety Przyroda i zwierzęta Zdrowie w praktyce Przepisy Lifestyle Dziecko/Ciąża Rak/Nowotór/Guz Podróże Pasożyty

Czy wiesz, że 55 procent do 60 procent masy ciała to woda? Woda przepływa całe ciało z jednego obszaru do drugiego. Jest obecna wewnątrz i na zewnątrz twoich komórek i utrzymuje twoje tkanki wilgotne. Twoje kości, stawy, rdzeń kręgowy i mózg również potrzebują wody. Ale czasami zbyt dużo wody może gromadzić się w twoich tkankach, prowadząc do obrzęku rąk i nóg. Nazywa się to obrzękiem obwodowym.

Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, które różnią się ważnością. U niektórych osób obrzęk obwodowy jest tylko tymczasowy i sam ustępuje. Ale dla innych jest to poważny problem, który jest spowodowany ciężkim - niekiedy zagrażającym życiu - stanem zdrowia.

Istnieją naturalne sposoby na złagodzenie obrzęków spowodowanych zatrzymywaniem wody. Niektóre zioła działają jak naturalne diuretyki. Olejki eteryczne pomagają zmniejszyć stan zapalny. Zmiany w diecie mogą równoważyć poziom sodu w organizmie, pomagając w uniknięciu zaburzeń równowagi elektrolitowej.

                                                 


Co to jest obrzęk obwodowy?

Obrzęk obwodowy oznacza obrzęki rąk i nóg. Dzieje się tak, gdy płyn gromadzi się w tkankach i powoduje , spuchnięcie, a nawet bolesność spuchniętego obszaru.

Twoje ciało pracuje, aby upewnić się, że utrzymujesz odpowiedni poziom wody w swoich komórkach. W naturalny sposób równoważy pobór wody i utratę wody. Pozwala utrzymać całkowitą ilość wody i elektrolitów we krwi. Jednakże wiele stanów lub sytuacji zdrowotnych może powodować gromadzenie zbyt dużej ilości płynu w tkankach i powodować zauważalny obrzęk.  Kiedy z naczyń włosowatych zaczyna wydostawać się płyn do tkanek, powoduje to obrzęk i napięcie skóry, zwykle w kończynach dolnych, ponieważ istnieje większy nacisk na te obszary.


Obrzęki obwodowe  objawy

Objawy obrzęku obwodowego zależą od przyczyny choroby. Zwykle zauważysz spuchnięty obszar, który rozciąga skórę i może być ciepły w dotyku. Możesz zauważyć, że obrzęk zależy od grawitacji.

Tak więc może wydawać się bardziej poważny i większy, gdy stoisz, niż jeśli masz podniesiony obszar obrzęku.

Istnieje różnica między obrzękiem pozostawiającym wgłębienia a obrzękiem bez wgłębień. Jeśli wywierasz nacisk na spuchnięty obszar i palec pozostawia wgłębienie, masz pierwszy rodzaj obrzęku. Zatrzymywanie wody z nadmiernej ilości sodu w organizmie, zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej lub nacisk z powodu nadwagi. Z drugiej strony, obrzęk, który nie pozostawia śladu po naciśnięciu na niego palcem, może to być poważniejszy stan spowodowany problemami z sercem, płucami, wątrobą lub nerkami.

Ogólnie rzecz biorąc, najczęstszymi objawami obrzęku obwodowego są:

   uczucie ciężkości w rękach lub nogach
   obrzęk, który po naciśnięciu palcem pozostawia wgniecenie 
    skóra, która jest napięta i ciepła
    bezruch lub trudności z poruszaniem stawów wokół dotkniętego obszaru
    ból i napięcie w okolicy dotkniętej chorobą
    uczucie ucisku wokół chorego obszaru, które może być związane z uciskiem w żyłach nóg
    kiedy buty, odzież lub biżuteria stają się ciasne wokół spuchniętego miejsca

                                                                          


Obrzęki obwodowe Przyczyny i czynniki ryzyka

Szereg warunków zdrowotnych lub sytuacji może powodować obrzęki. Czasami przyczyną jest nieszkodliwy przypadek zatrzymywania wody. Ale może również wynikać z przewlekłego, ciężkiego stanu, który należy natychmiast leczyć. Oto podział możliwych przyczyn obrzęków obwodowych i czynników ryzyka:

Zatrzymywanie wody: Kiedy ciało zatrzymuje lub magazynuje wodę, która gromadzi się w tkankach, powoduje to tymczasowy obrzęk dłoni, kostek, stóp i twarzy. Może się to zdarzyć, gdy spożywasz zbyt dużo sodu. Sód zatrzymuje wodę. Retencja wody jest również spowodowana przez zbyt długie siedzenie lub stanie w jednej pozycji oraz zmiany hormonalne w okresie miesięcznym lub ciąży kobiet. Kiedy kobieta jest w ciąży, macica wywiera nacisk na główne naczynie krwionośne, które jest odpowiedzialne za przywrócenie krwi do nóg. To ciśnienie może pozwolić płynom dostać się do jej tkanek, powodując obrzęk nóg, kostek i stóp.

Zapalenie: Zapalenie tkanek może powodować obrzęk nóg. Zapalenie może być reakcją na alergie, uraz (jak złamana kość lub skręcona kostka), zakażenie lub rana w nodze, zapalenie stawów, dna moczanowa lub zapalenie tkanki łącznej.

Niektóre leki: Niektóre leki mogą powodować obrzęk, ponieważ powodują niezrównoważenie poziomu sodu i wody w organizmie lub przyczyniają się do dysfunkcji nerek. Leki, które mogą powodować ten problem, obejmują NLPZ  (takie jak ibuprofen lub naproksen), insulinę, steroidoterapię i i leki na wysokie ciśnienie krwi.

Niski poziom białka we krwi: Płyn łatwiej wycieka z naczyń krwionośnych, gdy nie ma wystarczającej ilości białka zwanego albuminą (białko wytwarzane przez wątrobę) we krwi. Niedożywienie lub stany zdrowotne wpływające na ilość białka wytwarzanego przez organizm, takie jak choroby wątroby i nerek, mogą powodować niski poziom białka we krwi. 

Problemy z żyłami: Kiedy twoje żyły nie są w stanie przenosić wystarczającej ilości krwi do stóp, a następnie z powrotem do serca - co nazywa się niewydolnością żylną - twoje kostki i stopy stają się opuchnięte. Krew gromadzi się w twoich nogach, wypychając płyn z naczyń krwionośnych do otaczających tkanek. Jest to najczęstsza przyczyna obrzęku nóg u osób powyżej 50 roku życia, zwłaszcza u kobiet. Obrzęk może być oznaką zakrzepicy. Dzieje się to w wyniku wolno płynącej krwi i powoduje zakrzepy krwi. Obrzęk obwodowy może być również spowodowany żylakami. Występują one, gdy krew gromadzi się w nogach lub gdy przepływ krwi spowalnia.

Choroby nerek: Kiedy nerki nie są w stanie usunąć z ciała wystarczającej ilości sodu i wody, powoduje to ucisk na naczynia krwionośne i może prowadzić do obrzęków obwodowych.

oczyszczanie nerek

Choroby nerek. Naturalne sposoby ich oczyszczania. http://izla.pl/blog/artykul/1832

Zastoinowa niewydolność serca: jeśli serce staje się zbyt słabe, aby pompować krew, wywiera nacisk na żyły. Może to spowodować wyciek płynu do otaczającej tkanki. Ten cieknący płyn prowadzi do obrzęku nóg lub brzucha.

Stany płuc: jeśli ciśnienie w płucach i sercu staje się bardzo wysokie, co może się zdarzyć, gdy organizm reaguje na pewne schorzenia, może to powodować puchnięcie nóg i stóp. Może się to zdarzyć w wyniku poważnych chorób płuc, takich jak rozedma płuc lub zwłóknienie płuc. Lub może wystąpić, jeśli masz zastoinową niewydolność serca i twoje serce nie jest wystarczająco silne, aby pompować krew, która powraca z twoich płuc. Ponieważ serce, płuca, nerki i mózg działają razem, aby regulować poziom płynów w organizmie, kiedy jeden organ jest zmuszony do cięższej pracy w wyniku stanu chorobowego, hormony są często uwalniane, aby zatrzymać lub dostarczyć więcej płynów. Fluidalne gromadzenie się w płucach nazywa się obrzękiem płuc. Oznacza to, że woda gromadzi się w poduszkach powietrznych płuc. Obrzęk płuc może bardzo utrudniać oddychanie.

                                                                            

Oprócz obrzęków obwodowych, które rozwijają się w rękach i nogach, obrzęk w płucach i brzuchu jest również możliwy. Jest to tzw. Obrzęk "nieprzywierający", ponieważ gdybyś nacisnął palcem na spuchnięty obszar, nie pozostawiłby on wgniecenia. Niektóre przyczyny obrzęków, które rozwijają się w miejscach innych niż ręce i nogi obejmują:

Obrzęk limfatyczny: Obrzęk limfatyczny oznacza uszkodzenie układu limfatycznego, a organizm nie może prawidłowo odprowadzać płynów. Może to spowodować obrzęk w nogach lub rękach.

Zaburzenie układu limfatycznego może wystąpić po zabiegach takich jak chirurgia węzłów chłonnych, mastektomia i radioterapia. Otyłość lub niewydolność żylna również mogą ją powodować.

Choroby wątroby: Choroby wątroby mogą powodować wodobrzusze. Oznacza to obrzęk w jamie brzusznej. Wodobrzusze występuje, ponieważ stany wątroby, taki jak marskość, powoduje, że poziom białka staje się zbyt niski i powoduje zatory w wątrobie. Powoduje to ciśnienie w naczyniach krwionośnych i umożliwia przepływ płynów do jamy brzusznej

Oczyszczanie wątroby metody miękkie i twarde    http://izla.pl/blog/artykul/1838

 

 

                                                            

                                            Leczenie konwencjonalne

Leczenie obrzęków obwodowych zależy od przyczyny choroby. Lekarze będą próbować określić przyczynę obrzęku, wykonując szczegółowe badania. Plan leczenia zależy od zaburzeń lub problemów, które powodują retencję płynów. Zazwyczaj lekarz zaleci ograniczenie spożycia sodu w celu zminimalizowania zatrzymywania płynów i zaleci leczenie moczopędne.

Diuretyki (takie jak Lasix) są często przepisywane pacjentom z niewydolnością serca w celu leczenia obrzęku obwodowego. Chociaż czasami konieczne są diuretyki ratunkowe, pacjenci używający diuretyków przez długi okres czasu stają się uzależnieni od nich i odczuwają objawy odstawienia po zaprzestaniu przyjmowania tych leków. Badania pokazują, że przewlekłe stosowanie leków moczopędnych może prowadzić do niedoboru potasu i zmniejszenia objętości krwi w naczyniach krwionośnych.

W przypadku pacjentów z obrzękiem nieprzywierającym, leki moczopędne zwykle nie są skuteczne. Ponieważ nieprzyjemny obrzęk jest trudny do leczenia, lekarze często sugerują okresowe podnoszenie nóg i noszenie pończoch lub urządzeń uciskowych w celu zmniejszenia obrzęku.              7 Naturalne metody leczenia obrzęków obwodowych

 

                                                             

1. Zmniejsz spożycie sodu

Nerki pracują, aby kontrolować ilość soli, która zostaje wydalana z moczem. Jest to również regulowane przez pewne hormony i czynniki fizyczne. Ale gdy nerki nie działają prawidłowo, co może być skutkiem choroby nerek lub zmniejszonego przepływu krwi z powodu problemów z sercem, ciało zatrzymuje sól. Zatrzymanie soli prowadzi do zatrzymania wody i obrzęku, ponieważ woda podąża za sodem w organizmie.

Osoby ze skłonnością do obrzęków obwodowych powinny zmniejszać spożycie żywności sodowej, takiej jak sól kuchenna, sos sojowy, oliwki, szynka, salami i boczek. Wiele przetworzonych i pakowanych produktów spożywczych ma wysoką zawartość sodu.

Spożywaj pokarmy świeże chude białka i zdrowe tłuszcze. Przygotowuj jedzenie w domu, dzięki czemu można kontrolować ilość soli, jaką spożywasz w posiłkach.

                                                            

2. Ruszaj się

Aby utrzymać płyny ustrojowe w swoim sercu, musisz być aktywny i poruszać się przez cały dzień. Jeśli pracujesz przy biurku przez kilka godzin dziennie lub jesteś w długim locie, rób częste przerwy. Wstań i chodź trochę. Chcesz, aby krew płynęła w twoich nogach, aby płyn nie gromadził się i nie powodował obrzęku. Staraj się wstać i poruszać się 5-8 razy dziennie, nawet jeśli trwa to tylko 10 minut.

Ciało ludzkie jest zaprojektowane do poruszania się. Spędzamy zazwyczaj do 70 procent naszych dni poprzez siedzenie, przez to możemy napotkać poważne problemy zdrowotne. Siedzący tryb życia może prowadzić do zmniejszenia krążenia krwi. Powoduje to obrzęk nóg, kostek i stóp, skrzepy krwi i ból. Nie wiesz, jak zachować aktywność w ciągu dnia? Spróbuj odprężyć się w pracy zamiast siedzieć w sali konferencyjnej. Możesz również zawsze wieczorem iść na krótki spacer po kolacji, a następnie wykonać lekkie ćwiczenia rozciągające  przed snem. To naprawdę nie ma znaczenia, jak poruszasz swoim ciałem. Po prostu unikaj zbytniego siedzenia, aby krew mogła nadal płynąć prawidłowo.

                                                        

3. Jedz (lub pij) pietruszkę

Pietruszka może być używana jako naturalny środek moczopędny, który pomaga złagodzić zatrzymywanie wody i wzdęcia. Czyni to poprzez stymulowanie produkcji moczu przez nerki i wyciąga nadmiar wody, która może powodować obrzęki obwodowe.

Jednym z najlepszych sposobów wykorzystania pietruszki jako naturalnego i bezpiecznego diuretyku jest przygotowanie herbaty z pietruszki. Możesz to zrobić, dodając ćwierć filiżanki posiekanej pietruszki do kubka wrzącej wody. Zaparz pietruszkę przez około 5 minut. Odcedź liście pietruszki i dodaj łyżeczkę miodu. Możesz pić herbatę z pietruszką dwa razy dziennie lub gdy zauważysz objawy retencji wody. Należy pamiętać, że kobiety w ciąży nie powinny spożywać herbaty z pietruszki, ponieważ jest to bardzo silne zioło, które może powodować komplikacje. Aby leczyć łagodny obrzęk, dodaj pietruszkę do zup, sałatek lub nawet soków.

                                                         

4. Napij się herbaty z korzenia mniszka lekarskiego.

Korzeń mniszka lekarskiego służy jako naturalny środek moczopędny. Pozwala Twojej wątrobie wyeliminować toksyny, które mogą powodować stan zapalny. Badanie z 2009 r. Opublikowane w czasopiśmie Medycyny Alternatywnej i Uzupełniającej wykazało, że gdy świeży ekstrakt z mniszka lekarskiego został spożyty przez ochotników, spowodował znaczny wzrost częstości oddawania moczu w okresie pięciu godzin po pierwszej i drugiej dawce. Badacze doszli do wniosku, że mniszek lekarski okazuje się być skutecznym i naturalnym środkiem moczopędnym.

Aby użyć mniszka lekarskiego jako diuretyku w leczeniu mniej poważnych przypadków obrzęków obwodowych, można kupić herbatę z mniszka lekarskiego w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością. Lub możesz zrobić własną. Po prostu mocz korzeń lub kwiaty przez 30 minut we wrzącej wodzie. Następnie przecedź mniszek i gotowe. Zacznij od wypicia niewielkiej ilości, aby upewnić się, że nie występują żadne niepożądane reakcje.

                                                         

5. Używaj olejków eterycznych

Olejek eteryczny z grejpfruta i kopru włoskiego pomaga zmniejszyć retencję wody, ponieważ działają one jak naturalne diuretyki i zmniejszają stan zapalny. Możesz użyć obu olejków, aby pobudzić krążenie krwi i złagodzić obrzęki związane z obrzękiem obwodowym.

Olejek eteryczny z grejpfruta działa poprzez aktywację układu limfatycznego i pomaga kontrolować retencję płynów. Promuje detoksykację toksyn i odpadów, które mogą prowadzić do stanów zapalnych i wzdęć. Zwiększa również przepływ krwi, zmniejszając w ten sposób zatrzymywanie płynów w nogach i łagodząc bóle stawów i bóle, które rozwijają się, gdy jesteś zbyt długo w pozycji stojącej lub siedzącej. Aby użyć oleju grejpfrutowego w celu złagodzenia objawów obrzęków obwodowych, wystarczy połączyć 3-4 krople grejpfruta z 1 łyżeczką oleju kokosowego. Masuj mieszaninę w dotkniętym obszarze. Możesz to zrobić 2-3 razy dziennie, aż do zaniku obrzęku.

Olej z kopru pomaga także złagodzić stany zapalne i usuwać odpady, które mogą powodować obrzęk. Ma również właściwości moczopędne i może być stosowany wewnętrznie lub miejscowo w celu złagodzenia objawów obrzęków obwodowych. Wystarczy dodać 1-2 krople olejku eterycznego z kopru do ciepłej wody lub filiżanki herbaty ziołowej (np. Rumianku). Lub połącz 3-4 krople kopru z 1 łyżeczką dowolnego oleju nośnikowego i masuj mieszaninę w dotkniętym obszarze.

                                                        

6. Zastosuj masaż

Delikatny masaż, który wspomaga przepływ krwi do serca, może pomóc w usunięciu nacisku na naczynia krwionośne, które mogą powodować obrzęk. Masaż leczniczy jest zalecany w przypadku mniej ciężkiego obrzęku spowodowanego zatrzymywaniem wody. Badanie opublikowane w International Journal of Nursing Practice oceniło wpływ masaży stóp na zmniejszenie obrzęku dolnej części nogi w późnej ciąży. W badaniu uczestniczyło 80 kobiet w ciąży. Połowa z nich otrzymywała 20-minutowy masaż stóp codziennie przez pięć dni. W porównaniu do grupy kontrolnej, która nie otrzymała masażu, grupa eksperymentalna miała znacznie mniejszy obwód nogi po pięciu dniach masażu.

                                                                 

7. Podnieś opuchnięty obszar

Aby zmniejszyć retencję wody w nogach, staraj się podnosić dotknięty obszar kilka razy dziennie w celu zmniejszenia ciśnienia. Może to być pomocne po dniu pracy, gdy siedzisz lub stoisz w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Może to być bardzo pomocne dla kobiet w ciąży, które doświadczają obrzęków nóg, kostek i stóp. Po prostu połóż jedną lub dwie poduszki pod stopy na 15-30 minut .

                                                            !!!


Środki ostrożności

Czasami obrzęk kończyny dolnej może być oznaką zakrzepu w płucach lub poważnym stanem serca. Jeśli wystąpią obrzęki obwodowe wraz z objawami takimi jak ból w klatce piersiowej, zadyszkę lub zawroty głowy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Jeśli obrzęk obwodowy pojawia się nagle, pozornie znikąd lub jest wynikiem urazu ręki lub nogi, powinieneś odwiedzić lekarza.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed użyciem jakichkolwiek preparatów ziołowych, jeśli jesteś w ciąży i chcesz w naturalny sposób złagodzić obrzęki obwodowe. Jeżeli chcesz skorzystać z masażu to tylko u licencjonowanego  masażysty.

https://draxe.com/peripheral-edema/<< poprzedni artykuł następny artykuł >>

Dodawanie komentarzy do wpisu możliwe po zarejestrowaniu i zalogowaniu.

izla.pl 2015-17
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści i zdjęć bez zgody autorki zabronione.