Diety Przyroda i zwierzęta Zdrowie w praktyce Przepisy Lifestyle Dziecko/Ciąża Rak/Nowotór/Guz Podróże Pasożyty

Mutacja MTHFR jest problemem związanym ze słabą metylacją i produkcją enzymów. Mutacje MTHFR wpływają na każdą osobę inaczej, czasami przyczyniając się do prawie żadnych zauważalnych symptomów, a innym razem prowadząc do poważnych, długotrwałych problemów zdrowotnych.

Uważa się, że od 30 procent do 50 procent wszystkich ludzi może przenosić mutację w genie MTHFR, który jest dziedziczony i przekazywany z rodzica na dziecko. (1) Około 14 procent do 20 procent populacji może mieć cięższą mutację MTHFR, która bardziej drastycznie wpływa na ogólny stan zdrowia.

Mutacja genu MTHFR została odkryta podczas realizacji Human Genome Project. Naukowcy zdali sobie sprawę, że u osób z  odziedziczoną mutacją częściej rozwijają się niektóre choroby, w tym ADHD, Alzheimera, miażdżyca, choroby autoimmunologiczne i autyzm, częściej niż u tych bez mutacji.

Jak podaje na stronie internetowej MTHFR.net: "Trwają badania, w których stanach chorobowych wywołują lub przynajmniej częściowo przypisują mutacje w genie MTHFR" (2).

Do tej pory istniały dziesiątki różnych warunków zdrowotnych związanych z mutacjami MTHFR, chociaż to, że ktoś odziedziczył tę mutację, nie oznacza, że ​​osoba ta doświadczy jakichkolwiek problemów.

                                                    


Co to jest mutacja MTHFR?

Według Genetics Home Reference Library, MTHFR jest genem, który dostarcza organizmowi instrukcji do wytwarzania określonego enzymu zwanego reduktazą metylenotetrahydrofolianową. W rzeczywistości "MTHFR" jest skróconą nazwą tego enzymu. (3)

Istnieją dwie główne mutacje MTHFR, na które badacze najczęściej się skupiają. Te mutacje są często nazywane "polimorfizmami" i wpływają na geny określane jako MTHFR C677T i MTHFR A1298C. Mutacje mogą występować w różnych lokalizacjach tych genów i być dziedziczone tylko u jednego lub obojga rodziców. Posiadanie jednego zmutowanego genu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pewnych problemów zdrowotnych, ale posiadanie dwóch zwiększa ryzyko o wiele bardziej.

Mutacja genu MTHFR może zmienić sposób, w jaki niektórzy ludzie metabolizują i przekształcają ważne składniki odżywcze z diety w aktywne witaminy, minerały i białka. Mutacje genetyczne mogą również zmieniać poziom neuroprzekaźników i hormonów.

W niektórych przypadkach, choć nie wszystkie, zmiany w działaniu tego enzymu mogą wpływać na parametry zdrowotne, w tym poziom cholesterolu, funkcje mózgu, trawienie, funkcje hormonalne i wiele innych.

                                                 

Mutacja genu MTHFR naraża takie osoby na niedobory witamin z grupy B, na których opiera się wspomniany już proces metylacji i które biorą udział przy produkcji wielu istotnych substancji, w tym podstawowych białek, tłuszczów i substancji chemicznych wpływających na pracę mózgu. Największe zmiany stwierdza się w przypadku folianu, który jest zresztą na tyle istotny dla procesu metylacji i poprawnego funkcjonowania MTHFR.
Osoby urodzone z jedną z wariacji genu kodującego MTHFR są narażone na niedobory folianu, nawet jeśli ich dieta jest optymalna. I choć możliwe jest, że poziom folianu we krwi będzie
obniżony, o wiele większym problemem jest jego zbyt mała obecność w komórkach. Paradoksalnie, duże stężenie (nieprzetworzonego) folianu we krwi może świadczyć o wariacji genu MTHFR, ponieważ zanim stanie się on aktywną formą, możliwą do wykorzystania przez komórki, musi przejść kilka konkretnych etapów.

Niższa aktywność enzymu MTHFR wywołana wariacją sprawia, że osoby obciążone nią potrzebują o wiele więcej folianu, którego nie przyjmują w pożywieniu i suplementują w niewystarczający sposób.
Na tym etapie należy podkreślić różnicę pomiędzy naturalnym folianem a kwasem foliowym, który jest jego niespotykaną w przyrodzie, formą syntetyczną. Kwas foliowy powszechnie dodaje się do
żywności i tanich suplementów, jednak nie jest on właściwą formą do suplementacji.

Problemem jest przede wszystkim fakt, że kwas foliowy musi przejść dodatkową drogę, zanim stanie się gotowy do przekształcenia się w ważną dla komórek substancję, a czasami może nawet blokować zdolność komórek do skutecznego wykorzystywania folianu.

                                                   


Naturalne sposoby leczenia objawów mutacji MTHFR

1. Spożywać więcej naturalnego kwasu foliowego, witaminy B6 i witaminy B12

Pozyskanie większej ilości folianów (nie kwasu foliowego, który jest syntetyczną witaminą B9) może to pomóc w metylacji. Uzyskanie większej ilości kwasu foliowego różni się jednak znacznie od przyjmowania suplementów kwasu foliowego. Niektóre badania sugerują nawet, że osoby z mutacjami MTHFR mogą mieć trudności w przekształcaniu kwasu foliowego w jego użyteczną formę i faktycznie doświadczają pogorszonych objawów z przyjmowania suplementów zawierających kwas foliowy.

Uzyskanie wystarczającej ilości kwasu foliowego jest szczególnie ważne przed i podczas ciąży.

W okresie trzech miesięcy przed poczęciem i podczas pierwszego trymestru ciąży matki, które otrzymują wystarczającą ilość kwasu foliowego, zmniejszają ryzyko wystąpienia u dzieci różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Poszukaj biodostępnej postaci kwasu foliowego w suplementach zwanych L-metylofolanem i spożywaj dużo pokarmów z folianami.

Posiadanie większej ilości folianów w diecie oznacza, że ​​można lepiej tworzyć aktywną formę 5-MTHF.

Niektóre z najlepszych produktów bogatych w foliany to:

    Fasola i soczewica, ciecierzyca
    Zielone warzywa liściaste jak surowy szpinak
    Szparag
    Brokuły
    Awokado
    Owoce o jasnych kolorach, takie jak pomarańcze i mango

    Rzepa

    Brukselka

    Sałata rzymska

Osoby z mutacją MTHFR są również bardziej narażone na niski poziom pokrewnych witamin, w tym witaminę B6 i witaminę B12. Łatwiej je pozyskiwać z suplementów, ale źródła żywności są zawsze najlepsze. Aby uzyskać więcej witamin z grupy B, należy skoncentrować się na jedzeniu żywności białkowej, jeżeli spożywasz mięso to tylko organiczne, źródła wegańskie to : orzechy, fasola i surowe / fermentowane pokarmy.

                                                   

2. Należy leczyć problemy trawienne, w tym nieszczelne jelita i IBS

Wiele czynników wpływa na zdrowie układu trawiennego, w tym spożycie składników odżywczych, poziom stanu zapalnego, alergie, poziom neuroprzekaźników i poziomy hormonów. Dla osób, które już są podatne na niedobory składników odżywczych, zespół nieszczelnego jelita problemy pogarszać się mogą poprzez zakłócanie normalnej absorpcji i wywoływanie stanu zapalnego.

Najbardziej fascynujące jest to, że dla większości ludzi z zaburzeniami metylacji, receptą jest "naprawienie jelit".

Zdrowa dieta to jeden z najważniejszych sposobów na wspomaganie metylacji. Zresztą wiele osób z jej zaburzeniami cierpi z powodu dolegliwości trawiennych.

Aby poprawić zdrowie układu trawiennego / jelitowego:

Zmniejsz najlepiej wyklucz spożycie pokarmów zapalnych, takich jak gluten, dodany cukier, konserwanty, syntetyczne chemikalia, przetwory mięsne, konwencjonalne nabiał, rafinowane oleje roślinne, tłuszcze trans i przetworzone / wzbogacone ziarna (które często zawierają syntetyczny kwas foliowy).

Zwiększ spożycie probiotycznych pokarmów, które są fermentowane i dostarczają "dobrych bakterii", które pomagają w trawieniu.

Spożywaj inne pokarmy przyjazne dla jelit, w tym organiczne warzywa i owoce, siemię lniane i nasiona chia oraz świeże soki warzywne.

Skoncentruj się na spożywaniu zdrowych tłuszczów, takich jak olej kokosowy, oliwa z oliwek, orzechy, nasiona i awokado. Jeżeli spożywasz mięso spożywaj tylko bio mięso.

                                                    

3. Zredukuj stres i depresję

Ze względu na to, jak może negatywnie wpływać na poziom neuroprzekaźników i hormonów, takich jak serotonina, testosteron i estrogen, mutacje MTHFR wiążą się z wyższymi częstościami zaburzeń psychicznych, w tym lękiem, depresją, zaburzeniem dwubiegunowym, schizofrenią i przewlekłym zmęczeniem. Wysoki poziom stresu może również pogorszyć objawy mutacji MTHFR.

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z tymi stanami to:

Suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3: Pomagają zmniejszyć stan zapalny i są korzystne dla zdrowia poznawczego.

Regularne stosowanie naturalnych technik zmniejszających stres: obejmują medytację, spędzanie czasu poza domem, dawanie pomocy, wolontariat, modlitwę itp.

Regularne ćwiczenia: Pomaga poprawić równowagę hormonalną i jakość snu.

Używanie łagodzących olejków eterycznych, w tym lawendy, rumianku, geranium, szałwii i róży.

Wyeliminowanie używania narkotyków rekreacyjnych i ograniczenie spożycia alkoholu, co może zarówno pogorszyć objawy, wpływając na metylację. (4)

                                           


4. Chroń zdrowie serca

Badania pokazują, że poziom homocysteiny rośnie wraz z wiekiem, paleniem i używaniem niektórych leków, więc pierwszym krokiem jest skupienie się na dbaniu o siebie w miarę starzenia się i ograniczaniu używania szkodliwych substancji. (5)

Inne wskazówki dotyczące utrzymania zdrowego serca obejmują:

 Zdrowa dieta, szczególnie ta z dużą ilością pokarmów bogatych w błonnik
 Regularne ćwiczenia i utrzymywanie masy ciała w zdrowym zakresie
 Zarządzanie stresem, aby zapobiec pogorszeniu stanu zapalnego
 Rozważ zastosowanie następujących suplementów, które mogą pomóc w poprawie przepływu krwi, cholesterolu i ciśnienia krwi: magnezu, kwasów tłuszczowych omega-3, CoQ10, karotenoidów i innych przeciwutleniaczy, selenu i witamin C, D i E.

 

5. Porozmawiaj o  z lekarzem

Niektóre leki mogą dodatkowo zubożyć już niskie poziomy folianów lub zakłócić metylację. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli zażyjesz któryś z poniższych leków, który może to spowodować pogorszenie objawy: (6)

  Antybiotyki
  Tabletki antykoncepcyjne
  Hormonowe leki zastępcze
  Leki przeciwdrgawkowe (takie jak fenytoina i karbamazepina)
  Leki zobojętniające
  Leki przeciwzapalne z NLPZ
  Leki przeciwdepresyjne
  Chemioterapia
  Leki obniżające poziom cholesterolu (takie jak kwasowe środki maskujące, kolestyramina, kolestypol i kolesewelam)

                                                                         

6. Zwiększ detoksykację

Ponieważ redukcja metylacji przyczynia się do złej eliminacji metali ciężkich i toksyn, należy podjąć dodatkowe kroki, aby pomóc pozbyć się odpadów i nagromadzonych chemikaliów z organizmu.

Wskazówki dotyczące poprawy zdolności detoksykacji obejmują:

    Spożywanie świeżych soków warzywnych w celu zwiększenia spożycia przeciwutleniaczy
    Spożywanie - suplementowanie aktywowanego węgla
    Picie dużej ilości wody i unikanie alkoholu lub tytoniu
    Suche szczotkowanie ciała - poprawa krążenia
    Kąpiele detoksykujące
    Regularnie ćwiczyć
    Wizyty w saunie
    Czasowe posty w zdrowy sposób lub czasowe stosowanie  lewatyw
    Stosowanie organicznych kosmetyków, środków czystości osobistej  i produktów gospodarstwa domowego.

                                                 

7. Osiągnij odpowiednią jakość snu

Zaburzenia snu są powszechne wśród osób z zaburzeniami lękowymi, hormonalnymi, zaburzeniami autoimmunologicznymi, przewlekłym bólem i zmęczeniem.

Spraw, aby priorytetem było spanie od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy, przy zachowaniu regularnego harmonogramu w jak największym stopniu. Aby pomóc Ci uzyskać lepszy sen, spróbuj zastosować naturalne środki poprawy snu, takie jak:

    Stwórz relaksującą rutynę do spania
    Użyj olejków eterycznych
    Trzymaj się z dala od urządzeń elektronicznych
    Przeczytaj coś kojącego
    Zaciemnienie miejsca do spania oraz niższa temperatura powietrza

 

                              Symptomy i oznaki mutacji MTHFR

Chociaż naukowcy wciąż nie są do końca pewni, które choroby i zaburzenia mogą przyczynić się do większości mutacji MTHRF, istnieją dowody na to, że następujące problemy zdrowotne są powiązane z jedną z dwóch podstawowych form genetycznej mutacji MTHFR:

    Autyzm i inne problemy rozwojowe związane z uczeniem się w dzieciństwie
    ADHD
    Zespół Downa
    Depresja i niepokój
    Rozszczep kręgosłupa
    Schizofrenia
    Choroba afektywna dwubiegunowa
    Choroby autoimmunologiczne i zaburzenia tarczycy
    Uzależnienia (na przykład uzależnienie od alkoholu i narkotyków)
    Przewlekłe dolegliwości bólowe
    Migreny
    Problemy z sercem, w tym niski poziom "dobrego" cholesterolu HDL i wysoki poziom homocysteiny
    Problemy hormonalne i problemy z płodnością, w tym poronienia i PCOS
    Zatorowość płucna
    Fibromialgia
    Cukrzyca
    Zespół chronicznego zmęczenia
    Choroba Parkinsona, inne zaburzenia drżenia i choroba Alzheimera
    Problemy trawienne, w tym zespół jelita drażliwego
    Problemy podczas ciąży, w tym stan przedrzucawkowy i depresja poporodowa

Nasilenie i rodzaj objawów, które ktoś doświadcza, zależy od wariantu mutacji, jaką ma dana osoba, a także od tego, w jaki sposób wpływa ona na zdolność do metylacji i tworzenia enzymów MTHFR. Niektórzy ludzie produkują do 70 procent do 90 procent mniej enzymów niż te bez mutacji MTHFR. Inne przyczyny znacznie mniej drastyczne obniżają poziomy enzymów, około 10 procent do 30 procent.

                                                                  


Przyczyny i czynniki ryzyka mutacji MTHFR

Głównym powodem, dla którego mutacje MTHFR powodują problemy zdrowotne, jest zakłócenie normalnego procesu metylacji.

Dr Hyman twierdzi, że metylacja to wiele procesów zachodzących jednocześnie - niezbędnych, by zapewnić całemu ciału (w tym mózgowi) optymalne warunki dla zachowania zdrowia.

Wpływa na ekspresję genów, wytwarzanie energii, produkcję neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nastrój i stres, trawienie, oczyszczanie organizmu, funkcjonowanie systemu nerwowego, przemianę tłuszczów i cholesterolu, pracę układu hormonalnego, wzbudzanie odpowiedzi alergicznej, regulację pracy na poziomie komórkowym, normowanie poziomu homocysteiny (jej nadmiar sprzyja rozwojowi zmian miażdżycowych i zakrzepowych, udarowi mózgu i zawałowi serca) oraz produkcję i naprawę białek, włączając w to kolagen oraz elastynę.

Aby zrozumieć, dlaczego ta mutacja może zwiększać ryzyko wystąpienia powszechnych zaburzeń, pomaga zrozumieć ważne role, jakie normalnie odgrywa metylenotetrahydrofolianowa reduktaza. MTHFR : (7)

Ułatwia proces zwany metylacją, który jest procesem metabolicznym, który włącza i wyłącza geny oraz naprawia DNA. Metylacja wpływa również na konwersje składników odżywczych poprzez interakcje enzymatyczne.

Tworzy białka poprzez konwersję aminokwasów (często nazywanych "cegiełkami budulcowymi białek", które najczęściej uzyskujemy z pożywienia).

Konwertuje aminokwas zwany homocysteiną na inny aminokwas o nazwie metionina. Pomaga to utrzymać równowagę cholesterolu i jest ważne dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Podwyższony poziom homocysteiny naraża na większe ryzyko zawałów serca, udarów mózgu i innych problemów.

Realizuje reakcje chemiczne, które pomagają organizmowi przetwarzać kwas foliowy (zwany także witaminą B9). Odbywa się to poprzez przekształcenie jednej postaci cząsteczki metylenotetrahydrofolianu w inną aktywną postać zwaną 5-metylotetrahydrofolianem (lub w skrócie 5-MTFH).

Kwas foliowy / witamina B9 jest niezbędny do wielu krytycznych funkcji organizmu, więc niezdolność organizmu do wytwarzania i stosowania wystarczającej ilości - lub niedoboru kwasu foliowego - może wpływać na wszystko, od poznawczego zdrowia po trawienie.

                                                 

Metylacja wiąże się również z naturalną detoksyfikacją, ponieważ pomaga w terminowym usuwaniu metali ciężkich i toksyn przez przewód pokarmowy.

Metylacja pomaga również w wytwarzaniu różnych neuroprzekaźników i hormonów, w tym serotoniny. Niedobory tych neuroprzekaźników mogą wpływać na nastroje, motywację, sen, popęd seksualny, apetyt i funkcje trawienne.

Nienormalne poziomy neuroprzekaźników są związane z ADHD, depresją, lękiem, IBS i bezsennością

Aby nastąpiła metylacja, organizm wymaga obecności określonego aktywnego aminokwasu zwanego SAMe. SAMe pomaga regulować ponad 200 różnych interakcji enzymatycznych, a bez niego zatrzymuje się metylacja.
Niezależnie od tego, czy masz mutację MTHFR C677T czy MTHFR A1298C, możesz ustalić, czy masz większe prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych chorób niż inne. (8)

Mutacje MTHFR C677T są powiązane z problemami sercowo-naczyniowymi, podwyższonym poziomem homocysteiny, udarem, migrenami, poronieniami i wadami cewy nerwowej. Niektóre badania sugerują, że osoby z dwoma mutacjami genów C677T mają około 16 procent większe ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową niż osoby bez tych mutacji. (9)
MTHFR A1298C są związane z wyższymi poziomami fibromialgii, IBS, zmęczenia, przewlekłego bólu, schizofrenii i problemów związanych z nastrojem. Jest to szczególnie ważne, jeśli odziedziczyłeś mutację obojga rodziców lub masz obie mutacje MTHFR. (10)

Ktoś może albo mieć heterozygotyczną mutację MTHFR (od jednego rodzica), albo mutację homozygotyczną (od obojga rodziców). Osoby z homozygotycznymi mutacjami mają bardziej ostre objawy i problemy zdrowotne ze względu na niższą metylację i produkcję enzymów.

                                                        

 

                        CHOROBY ZWIĄZANE Z MUTACJĄ GENU MTHFR
Choroby układu krążenia: Homocysteina jest aminokwasem, który znajdziemy w osoczu krwi. W normalnych warunkach powstaje ona - w odpowiednich ilościach ~ w ramach jednego z biochemicznych
etapów zachodzących w procesie metylacji, jednak w przypadku mutacji CT enzym MTHFR nie spełnia do końca swojej funkcji, a poziom homocysteiny zaczyna wzrastać. Niepokojące stężenie zaczyna się po przekroczeniu 10 pmol/1 i może oznaczać zwiększone ryzyko poważnych problemów ze strony układu krążenia (udar, zawał). Powodem ich może być homocysteina, która odłożona w nadmiernej ilości może uszkadzać ściany naczyń krwionośnych.
Najsilniejszy związek pomiędzy nadmiarem homocysteiny a schorzeniami związanymi z sercem, stwierdzamy w przypadku udaru i choroby tętnic obwodowych (PAD). PAD wywołuje zmniejszony przepływ
krwi do nóg i powoduje ból, który jest powodem tysięcy amputacji każdego roku. Dowody potwierdzające związek mutacji TT z PAD są bezsprzeczne.
Co więcej, badacze odkryli także jednoznaczny związek pomiędzy mutacją genu MTHFR (podwyższonym poziomem homocysteiny) a zagrożeniem udaru. W ramach jednego z badań naukowcy przyjrzeli się
91 noworodkom, których matki miały wariację TT. U 20% z nich stwierdzono nieprawidłowości w strukturze mózgu, które narażały ich na zwiększone ryzyko udaru okołoporodowego.

Choroba Alzheimera i Parkinsona: chociaż wyniki badań nie są jednoznaczne, istnieją przekonujące dowody łączące mutację genu MTHFR z chorobami Alzheimera i Parkinsona. Przykładem mogą być testy na pestycydach, które wykazały, że obniżają one poziom folianu w organizmie i w związku z tym mogą wywoływać oba wymienione schorzenia. Tymczasem jeśli odziedziczymy wariację genu i nie przyjmujemy odpowiednich suplementów, możemy narażać się na dokładnie te same niedobory folianu.

Nowotwory: folian bierze udział w wielu procesach biochemicznych, takich jak replikacja nowego i odbudowa uszkodzonego DNA (czyli kodu genetycznego). Badacze łączą istnienie wariacji w genie kodującym MTHFR z częstymi zachorowaniami na nowotwory, w tym raka piersi, raka jelita grubego i niektóre rodzaje białaczki.

Wady wrodzone: pierwsze informacje dotyczące związku pomiędzy niedoborami folianu a wadami cewy nerwowej (w tym rozszczepem kręgosłupa, bezmózgowiem i przepukliną mózgową) pojawiły się w 1991 roku. Są to najczęściej bardzo poważne wady i obciążają ośrodkowy układ nerwowy rozwijającego się płodu. Niedobory folianu okazały się także czynnikiem ryzyka wystąpienia rozszczepu wargi i podniebienia, a późniejsze badania wykazały, że podwyższony poziom homocysteiny (patrz wyżej) może odpowiadać za niektóre wady wrodzone.
W Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach do chleba dodaje się dziś kwas foliowy. To zmniejszyło częstość występowania wad cewy nerwowej. Jeszcze lepsze wyniki można by osiągnąć,
stosując jego aktywną formę - metylofolian.

Jeśli planujesz ciążę lub jesteś w ciąży koniecznie zbadaj czy masz mutację genu MTHFR to może zapobiec poronieniu i wadom wrodzonym dziecka

Zespół przewlekłego zmęczenia i fibromialgia: Doktor Paul Anderson - naturopata i badacz z doświadczeniem w leczeniu następstw mutacji genu MTHFR - przeprowadził interesujące badanie wśród pacjentów, u których lekarze zdiagnozowali fibromialgię i zespól przewlekłego zmęczenia. Po przebadaniu ochotników pod kątem mutacji MTHFR okazało się, że wszyscy oni wykazują pewnego rodzaju odstępstwa. Dodajmy, że u uczestników, którzy otrzymali naturalną terapię opartą na dożylnym podawaniu witamin z grupy B (w tym aktywnej formy folianu - metylofolianu), zaobserwowano poprawę sięgającą aż 55-75%.

Zaburzenia równowagi hormonalnej: Folian bierze udział W metabolizmie części hormonów, w tym hormonów tarczycy i estrogenu. To właśnie dlatego stan MTHFR może wpływać na równowagę tych, ale też innych substancji. Problemy z metylacją to znany czynnik ryzyka gromadzenia się toksycznego estrogenu, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i - być może - raka prostaty. Wsparcie procesu metylacji przekłada się na obniżenie poziomu estrogenu.

Zaburzenia nastroju: Od 1943 roku wiemy, że niedobory witamin z grupy B mogą wywoływać niepokój, depresję i inne zaburzenia nastroju. Folian, witamina B9 i B6, L-tryptofan, L-metionina i S-adenozylometionina (SAM) odgrywają kluczową rolę w procesie metylacji, a badacze wykazali związek pomiędzy mutacjami MTHFR a zwiększonym ryzykiem depresji, zaburzeń dwubiegunowych i schizofrenii. W jednym z badań mężczyźni posiadający jedną wariację genu okazali się być dwukrotnie bardziej zagrożeni schizofrenią w porównaniu do mężczyzn o normalnej wersji MTHFR.

                                                                     


Testowanie i diagnozowanie Mutacji MTHFR

Wiele osób nie ma pojęcia, że ​​posiadają gen mutacji MTHFR, który przyczynia się do ich objawów. Skąd możesz wiedzieć, czy nosisz jedną z kilka powszechnych mutacji MTHFR?

Jeśli podejrzewasz, że możesz być dotknięty mutacją MTHFR, rozważ wykonanie testu genetycznego, który jest prostym testem krwi, który może potwierdzić twoje podejrzenia, niestety koszt takiego testu to 500zł . Test możesz zamówić przez Internet będzie wtedy tańszy kosztuje 270zł wykonuje się go ze śliny.

Ten rodzaj testu nie jest rutynowo zalecany przez lekarzy, ale może być zalecany, jeśli ktoś ma wysoki poziom homocysteiny lub rodzinną historię powikłań serca. Inne testy, które mogą pomóc w potwierdzeniu mutacji, obejmują testy metali ciężkich, testy moczu, testy poziomu homocysteiny, testy kwasu foliowego,  test na nieszczelność jelit i test poziomu hormonalnego.

Ponieważ jest to problem związany z odziedziczonym genem, nie ma sposobu, aby "wyleczyć" mutację MTHFR - jednak pewne zmiany stylu życia i naturalne leczenie mogą pomóc w opanowaniu objawów i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Naturalne metody leczenia problemów związanych z metylacją zależą od konkretnych objawów i stanu. Powyższe kroki mogą pomóc w zmniejszeniu objawów spowodowanych zaburzeniami związanymi z mutacjami MTHFR.

                                                             

                              Zalecana suplementacja przy mutacji MTHFR

Metylofolian
Przyjmuj przynajmniej 400 mikrogramów dziennie, zgodnie z zaleceniami specjalisty medycyny holistycznej.

Witamina B 12 (metylokobalamina)
Zażywaj przynajmniej 500 mikrogramów dziennie, zgodnie z zaleceniami specjalisty medycyny holistycznej. Metylokobalamina działa synergistycznie z metylofolianem.

Witamina B-kompleks
Przyjmuj witaminę B-kompleks z metylofolianem, metylokobalaminą i innymi witaminami z grupy B dla równowagi i lepszej detoksykacji.

Glutation lub NAC
Osoby z mutacjami genu MTHFR są bardziej narażone na niski poziom glutationu w organizmie. Przyjmuj 250 miligramów 2 razy dziennie na czczo.

Preparat multiwitaminowy
Stosuj zgodnie z
instrukcją zamieszczoną w ulotce, aby dostarczyć organizmowi witamin i minerałów kluczowych dla procesów komórkowych.

Enzymy trawienne
Przyjmuj zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce lub na opakowaniu, aby wesprzeć procesy trawienne i przyswajania substancji odżywczych niezbędnych do optymalnego odżywienia komórek.

Suplementy z zielonych produktów „superfood”
Chlorella, trawa pszeniczna, trawa jęczmienna, spirulina i inne zielone superprodukty wspomagają funkcjonowanie komórek. Zażywaj je zgodnie instrukcją zawartą w ulotce lub na opakowaniu.

 

!!!


Środki ostrożności dotyczące mutacji MTHFR

Jak wspomniano powyżej, mutacje MTHFR są genetyczne i dziedziczone. Jeśli masz osobistą lub istotną historię rodzinną jednej lub więcej z powyższych chorób, prawdopodobnie warto porozmawiać z twoim lekarzem o testowaniu mutacji MTHFR.

Aby było jasne, mutacje genetyczne MTHFR nie są jedynym rodzajem, który może zmienić sposób przeprowadzania metylacji lub konwersji homocysteiny. To jest część tego, co utrudnia badania związane z tą mutacją. Przed założeniem, że mutacje MTHFR są przyczyną jakichkolwiek twoich symptomów, zrób test i omów wyniki z lekarzem.


PODSUMOWANIE

 Mutacje MTHFR są powodowane przez dziedziczenie jednego lub więcej zmutowanych genów, które zakłócają normalny proces metylacji, konwersji kwasu foliowego i produkcji enzymów.
Stany chorobowe związane z mutacjami MTHFR obejmują autyzm, ADHD, problemy z płodnością, depresję, problemy z sercem, zaburzenia nastroju i zaburzenia autoimmunologiczne.
Inne czynniki mogą również pogorszyć objawy mutacji MTHFR poprzez dalsze obniżanie poziomu kwasu foliowego i zwiększenie poziomu homocysteiny, w tym spożywanie złej diety, zespół nieszczelnego jelita / słabe wchłanianie, niedożywienie, choroby żołądkowo-jelitowe, duże ilości stresu, spożywanie alkoholu i narkotyków oraz narażenie na toksyny .

 

Jeżeli masz powyższe problemy zdrowotne czas na zmiany naturalne sposoby leczenia i sposoby radzenia sobie z objawami MTHFR obejmują poprawę stanu zdrowia jelit, uzyskanie większej ilości naturalnego kwasu foliowego w diecie, uzyskanie większej ilości witaminy B6 i witaminy B12, ćwiczenia, obniżenie spożycia pokarmów zapalnych i opanowanie stresu.

Jeżeli zdecydujesz się na suplementację pamiętaj o odpowiednich formach witamin- czytaj etykiety.

 

Źródła:

Recepta na leki naturalne - M. Stengler N.M.D, J. F. Balach M.D, R.Young Balach N.D.

https://draxe.com/mthfr-mutation/<< poprzedni artykuł następny artykuł >>

Dodawanie komentarzy do wpisu możliwe po zarejestrowaniu i zalogowaniu.

izla.pl 2015-17
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści i zdjęć bez zgody autorki zabronione.