Diety Przyroda i zwierzęta Zdrowie w praktyce Przepisy Lifestyle Dziecko/Ciąża Rak/Nowotór/Guz Podróże Pasożyty

Niedoczynność tarczycy jest stanem, w którym gruczoł tarczowy nie wytwarza prawidłowo lub nie uwalnia hormonów tarczycy. Gruczoł tarczycy normalnie uwalnia wiele kluczowych hormonów, które wędrują przez krwioobieg, aby dotrzeć do receptorów znajdujących się w całym ciele. A zatem zaburzenie czynności tarczycy może powodować powszechne, zauważalne problemy zdrowotne.

Według American Thyroid Association, 12 procent Amerykanów rozwinie stan tarczycy w pewnym momencie ich życia. Niektóre szacunki sugerują, że nawet 40 procent populacji cierpi na co najmniej pewien poziom niedoczynności tarczycy. Kobiety - szczególnie starsze kobiety - są najbardziej podatną grupą na rozwój niedoczynności tarczycy. Ludzie, którzy są w podeszłym wieku lub mają inne choroby autoimmunologiczne - jak na przykład cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów i celiakia, na przykład - są również bardziej zagrożeni.

Jakie są najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy? Zmiany w metabolizmie , funkcjonowaniu serca, trawieniu, energii , apetycie, śnie lub nastroju nawet utrata włosów, zła kondycja skóry i paznokci może być spowodowany niedoczynnością tarczycy.

Jednak diagnoza niedoczynności tarczycy nie jest wyrokiem. Istnieje wiele sposobów leczenia niedoczynności tarczycy w sposób naturalny poprzez zmiany w diecie i inne naturalne leki.

                                                                


Niedoczynność tarczycy a nadczynność tarczycy

Tarczyca to mały gruczoł umiejscowiony na szyi, czasem opisany jako motylkowy. W ten czy inny sposób tarczyca jest połączona z funkcjonowaniem każdego organu w twoim ciele. Niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy są dwoma stanami, które wpływają na to, jak nieprawidłowo działająca tarczycy może wywoływać objawy w całym ciele.

                                        Nadczynność tarczycy

Kiedy produkujesz zbyt dużo hormonów tarczycy, możesz mieć nadczynność tarczycy. Niektóre z przyczyn nadczynności tarczycy to choroba Grave'a , obrzęk tarczycy lub guzki tarczycy.

Objawy, które twój lekarz może rozpoznać jako spowodowane nadczynnością tarczycy to:

    niewyjaśniona utrata masy ciała
    przerzedzenie lub utrata włosów
    niepokój, drżenie
    nadmierne pocenie
    bicie serca
    więcej ruchów jelit niż normalnie
    zaczerwieniona, swędząca skóra

Jeśli pozostanie nieleczona osoby z nadczynnością tarczycy mogą stracić gęstość kości i rozwijać nieregularne bicie serca, zwiększając ryzyko udaru.

Istnieją leki zwykle przepisywane w celu ograniczenia aktywności tarczycy. Operacja może być również zalecana w ostateczności w celu usunięcia całego lub części tarczycy. Warto zastosować sposoby naturalnego leczenia nadczynności tarczycy , ponieważ usuwanie źródeł zapalenia z diety i korzystanie z suplementów wspomagających tarczycę i olejków eterycznych może pomóc w osiągnięciu celu.

                                        Niedoczynność tarczycy

Przeciwieństwem nadczynnej tarczycy jest logicznie niedoczynność tarczycy. Prawdopodobnie masz objawy takie jak najczęstsze:

    zmęczenie
    zaburzenia nastroju (np. depresja)
    wypadanie włosów
    przybranie na wadze
    zaparcie
    popękana skóra
    wole

    nieustające uczucie zimna

Zapalenie tarczycy Hashimoto , dieta o niskiej zawartości jodu, ekspozycja na promieniowanie i różne inne czynniki mogą przyczyniać się do rozwoju niedoczynności tarczycy. Osoby zagrożone chorobą tarczycy są zachęcane do unikania narażenia na promieniowanie w możliwie największym stopniu, takiego jak promieniowanie rentgenowskie lub zabiegi stomatologiczne.

Nie ma lekarstwa na niedoczynności tarczycy, ale mogą istnieć sposoby naturalnego zwiększania produkcji hormonów tarczycy za pomocą środków żywieniowych. Medycyna konwencjonalna na ogół sugeruje, że tabletki Synthroid® (tabletka syntetycznego hormonu tarczycy) należy przyjmować każdego dnia przez resztę życia.

Pierwszym krokiem w naturalnym leczeniu niedoczynności tarczycy jest wyeliminowanie przyczyn dysfunkcji tarczycy, takich jak stany zapalne, nadużywanie leków, niedobory składników odżywczych i zmiany hormonów spowodowane stresem. Dieta niedoczynności tarczycy eliminuje pokarmy, które mogą powodować stany zapalne i reakcje immunologiczne, a zamiast tego skupia się na żywności, która pomaga leczyć przewód pokarmowy, hormony równowagi i zmniejszyć stan zapalny .

                                  


9 Potencjalne przyczyny niedoczynności tarczycy

1. Zaburzenia zapalne tarczycy

Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy w krajach rozwiniętych jest stan zwany zapaleniem tarczycy Hashimoto. Jest to autoimmunologiczne zaburzenie endokrynologiczne, które pojawia się, gdy tarczycy ulega zapaleniu. Kiedy ktoś ma Hashimoto, jego własne ciało zaczyna samo atakować, produkując przeciwciała, które próbują zniszczyć tarczycę.

Dlaczego to się dzieje? Układ odpornościowy błędnie myśli, że komórki tarczycy nie są częścią ciała, więc próbuje je usunąć, zanim zdążą wyrządzić szkody i choroby. Problem polega na tym, że powoduje to rozległe zapalenie,   co może powodować wiele różnych problemów. Według dr Datis Kharrazian , 90 procent ludzi z niedoczynnością tarczycy ma Hashimoto, które przebiega w czasie, ale nie jest to jedyna przyczyna niedoczynności tarczycy.

                                                          

2. Zła dieta (szczególnie jedna z brakiem jodu i selenu)

Dieta uboga w pokarmy bogate w składniki odżywcze, szczególnie w jod i selen (minerały śladowe istotne dla funkcjonowania tarczycy), zwiększa ryzyko zaburzeń tarczycy. Gruczoł tarczowy potrzebuje zarówno selenu, jak i jodu, aby wytworzyć odpowiedni poziom hormonów tarczycy. Te składniki odżywcze pełnią także inne funkcje ochronne w ciele. Na przykład: ciężki niedobór selenu zwiększa częstość występowania zapalenia tarczycy, ponieważ zatrzymuje działanie bardzo silnego przeciwutleniacza znanego jako glutation , który zwykle kontroluje stany zapalne i zwalcza stres oksydacyjny.

3. Nierównowaga hormonalna

W niektórych rzadkich przypadkach, ponieważ przysadka mózgowa wytwarza hormon zwany hormonem tyreotropowym (TSH) - który kontroluje poziom hormonów wypompowywanych z tarczycy - problem z przysadką mózgową może powodować zmiany w funkcjonowaniu tarczycy.

                                                                   

4. Zapalenie jelit ( zespół nieszczelnego jelita )

Niezdrowe środowisko jelitowe może przyczyniać się do niedoborów składników odżywczych i zwiększać aktywność autoimmunologiczną organizmu. Uczulenia i alergie pokarmowe, w tym na gluten i nabiał, mogą wywoływać zapalenie jelit. Innymi przyczynami uszkodzonych jelit są wysokie poziomy stresu , przeciążenie toksyn z diety i środowiska oraz nierównowaga bakteryjna. Kiedy dochodzi do nieszczelnego jelita, małe cząsteczki, które są zwykle uwięzione w jelitach, zaczynają przeciekać do krwioobiegu poprzez małe otwory w wyściółce jelita, co tworzy kaskadę autoimmunologiczną i szereg negatywnych objawów.

jak leczyć nieszczelne jelita  przeczytasz tu  http://izla.pl/blog/artykul/1859

 

5. Genetyka

Chociaż nie jest to zbyt częste, noworodki czasami rodzą się z dysfunkcją gruczołu tarczowego, schorzeniem genetycznym zwanym wrodzoną niedoczynnością tarczycy . Niektóre dowody wskazują, że ludzie są bardziej narażeni na rozwój niedoczynności tarczycy, jeśli mają bliskiego członka rodziny z chorobą autoimmunologiczną. Ale według National Institute of Health (NIH) prawdopodobieństwo wrodzonej niedoczynności tarczycy jest bardzo niskie i tylko około jeden na każde 4000 noworodków rodzi się z zaburzeniami tarczycy.

                                                          

6. Ciąża

W czasie ciąży lub po jej zakończeniu , choć nie wiadomo dokładnie dlaczego, niektóre kobiety zaczynają wytwarzać bardzo wysokie poziomy hormonów tarczycy, po czym następuje bardzo szybki spadek. Ten stan znany jest jako poporodowe zapalenie tarczycy . Objawy często ustępują w ciągu 12-18 miesięcy, ale mogą również prowadzić do stałej niedoczynności tarczycy.

7. Interakcje niektórych leków

Specyficzne leki wydają się często prowadzić do rozwoju niedoczynności tarczycy. Do najczęstszych należą leki na raka , problemy z sercem i niektóre schorzenia psychiczne.

                                                             

8. Wysoki poziom stresu emocjonalnego

Stres wpływa na hormony i jest znany z nasilenia stanu zapalnego. Stres może podnieść poziom kortyzolu i adrenaliny, co zaburza funkcję neuroprzekaźnika i pogarsza objawy chorób tarczycy. Należą do nich niski poziom energii, zły nastrój, zaburzony apetyt i przyrost masy ciała oraz niezdolność do spokojnego snu.

technik radzenia sobie ze stresem techniki relaksacyjne http://izla.pl/blog/artykul/1465

 

9. Bezczynność i brak ruchu

Ćwiczenia i zdrowa dieta są ważne dla kontrolowania przewlekłego stresu i zarządzania neurologiczną funkcją związaną z hormonami. Badania pokazują, że osoby regularnie ćwiczące zwykle lepiej śpią , lepiej radzą sobie ze stresem i częściej utrzymują zdrowszą wagę, a to z kolei zmniejsza niektóre z największych czynników ryzyka i objawów związanych z niedoczynnością tarczycy.

dla tarczycy polecany jest HIIT


                                      Objawy niedoczynności tarczycy

Tarczyca jest uważana za "gruczoł nadrzędny". Oprócz produkcji kluczowych hormonów, pomaga kontrolować proces przekształcania składników pokarmowych z żywności w użyteczną energię, dzięki której funkcjonujemy. Ponieważ tarczyca odgrywa tak ważną rolę w metabolizmie, dysfunkcja może wpływać na prawie każdą część ciała, w tym na poziom energii i zdolność spalania kalorii.

Kluczowe hormony wytwarzane przez tarczycę również pomagają wątrobie w rozkładzie cholesterolu, który krąży w krwiobiegu. Tarczyca może również stymulować enzymy potrzebne do kontrolowania poziomu tłuszczu triglicerydowego ; dlatego zmiany w funkcji tarczycy powodują problemy z sercem.

Inne zauważalne efekty niedoczynności tarczycy obejmują nastrój i spowolnienie metabolizmu. Zasadniczo, gdy twoja tarczycy jest nieaktywna, twój metabolizm zwalnia, co może oznaczać, że zawsze czujesz się zmęczony lub walczysz o utrzymanie wagi.

Twój nastrój jest szczególnie podatny na zmiany poziomu hormonów, więc niektóre osoby z niedoczynnością tarczycy nie radzą sobie z depresją , lękiem, trudnościami z zasypianiem i niską odpornością. Tarczyca pomaga regulować przekaźniki chemiczne zwane neuroprzekaźnikami, które kontrolują emocje i przekazywanie sygnałów nerwowych. Jest to powód, dla którego niezrównoważona tarczycy może oznaczać drastyczne zmiany emocjonalne w czasie.

Niektóre z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy to:

    Zmęczenie
    Depresja i lęk
    Przyrost wagi
    Bezpłodność
    Goiter (guzki u nasady szyi, któremu czasami towarzyszy ucisk w gardle, kaszel lub obrzęk)
    Czujesz nieustające zimno
    Zaparcie
    Bóle mięśni i tkliwość
    Sztywność i obrzęk stawów
    Wypadanie włosów
    Szorstka, popękana skóra
    Problemy z oddychaniem
    Zmiany w cyklu menstruacyjnym
    Częściej przeziębienie lub grypa   ze względu na niską funkcję immunologiczną

Aby dowiedzieć się, czy masz niedoczynność tarczycy, lekarz przeprowadzi badania krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów zwanych T4 (tyroksyna) i TSH (hormon tarczycy). Niedoczynność tarczycy rozpoznaje się, gdy TSH jest wysokie. Czasami TSH może być wysokie, ale tarczyca wciąż produkuje wystarczającą ilość hormonów. Ten stan określa się jako subkliniczną (lub łagodną) niedoczynność tarczycy.

                           Metoda diagnostyki, czyli co należy zbadać:

Wymienione poniżej badania mogą pomóc w określeniu potencjalnych przyczyn niedoczynności tarczycy:
■    badanie hormonów tarczycy (TSH, FT4, FT3, RT3, przeciwciała skierowane przeciwko tyreoglobulinie, przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej) - badanie krwi i moczu,
■    ogólne badanie poziomu hormonów (DHEA, kortyzolu, testosteronu, IGF-i, estrogenu, progestero-1 nu, insuliny) - analiza śliny, krwi lub moczu,
■    zespół nieszczelnych jelit - badanie moczu,
■    metale toksyczne (np. rtęć, ołów) - analiza włosów lub moczu,
■    analiza poziomu witamin i minerałów (w szczególności witaminy A, selenu, cynku, jodu, miedzi, magnezu, witaminy D) - badanie krwi, moczu,
■    analiza poziomu aminokwasów (zwłaszcza L-tyrozyny) - badanie krwi lub moczu,
■    badanie kału w kierunku funkcjonowania układu trawiennego oraz obecności bakterii/pasożytów/1 grzybów,
■    testy na czynniki środowiskowe oraz alergeny i nietolerancje pokarmowe - badania krwi, testy elektrodermalane

Łagodna niedoczynność tarczycy jest zwykle wczesnym stadium. Może dojść do niedoczynności tarczycy, jeśli nie zostanie przyjęta dieta na niedoczynności tarczycy, a zmiany stylu życia nie zostaną wprowadzone. Gdy stan nie zostanie naprawiony, mogą wystąpić cięższe reakcje autoimmunologiczne - może to spowodować pogorszenie problemów, takich jak zaburzenia czynności mózgu , niepłodność, niezdrowa ciąża, otyłość, powikłania sercowe i ból stawów.

W niektórych przypadkach osoby z bardzo dużą niedoczynnością tarczycy mogą wpaść w tak zwaną śpiączkę, charakteryzującą się upadającym stanem psychicznym, hipotermią i spowolnieniem wielu narządów wewnętrznych. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma poważne problemy z tarczycą i zaczyna odczuwać silny letarg lub otępienie, natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Myxedema comas są rzadkie i występują najczęściej u osób starszych i kobiet, szczególnie w miesiącach zimowych. Zasadniczo jest to wynik nierozpoznanej i / lub nieleczonej niedoczynności tarczycy, która może być śmiertelna, jeśli nie zostanie poddana leczeniu.

                                                            

Kolejnym symptomem, o którym należy pamiętać, są guzki tarczycowe , nagromadzenie komórek w tarczycy, tworzące nienormalny guzek. Większość guzków tarczycy nie jest groźna. Ale niektóre z nich stają się rakowe w miarę upływu czasu. Jeśli Twój lekarz podejrzewa, że ​​masz guzki tarczycy, powinien je ocenić pod kątem obecności komórek rakowych. Lepiej wstępnie poddać się ultrasonografi. Co do biopsji zdania są podzielone nasz organizm otorbia komórki, które są zmienione nowotworowo i dopóki torebka jest nienaruszona, chroni ona organizm przed rozprzestrzenianiem się tychże komórek. Tymczasem biopsja wytworzone otorbienie guza ewidentnie uszkadza. W związku z tym część świata medycznego uważa biopsję za zabieg potencjalnie niebezpieczny.
Mogą bowiem zaistnieć generalnie 2 przypadki:
1. Zmiana nie jest złośliwa i wówczas biopsja nie spowoduje szkody.
2. Zmiana jest złośliwa i wówczas zamiast usunąć całego otorbionego guza, pozwalamy by przez uszkodzenie w torebce (wskutek biopsji) komórki wydostały się i spowodowały przerzuty.
Nie ulega wątpliwości, że biopsja ma dla lekarzy wielką wartość diagnostyczną, tylko to jednak pacjent ponosi ewentualne konsekwencje tej metody.

                                                                               

Kolejny codzienny zabieg polega na smarowaniu szyi jodem — pierwiastek ten sam w sobie posiada moc zwalczenia nowotworów. Oprócz aplikowania jodu przezskórnie,  niektórzy naturopaci zalecają przyjmowanie jodu w postaci doustnej. Jeśli chodzi o terapię wyłącznie przezskórną, to jest ona skuteczna w przypadku wszystkich  zmian rakowych oraz podejrzanych , które leżą głębiej w ciele, jednak swoim zasięgiem zahaczają o warstwę skóry. W celu przeprowadzenia takiego masażu można zastosować również płyn Lugola lub jod w postaci nascent (NASCENT IODINE, JOD W KROPLACH DO PICIA, 30 ML za 174zł). Stanowczo taniej i wydajniej wychodzi samodzielnie zrobiony płyn Lugola

W przypadku aplikowania jodu na skórę należy pamiętać, że środek ten może wywoływać podrażnienia ze względu na żrący charakter, jednak miejmy na uwadze przede wszystkim ogromną korzyść w postaci wysycenia tkanek tą substancją mineralną. W momencie, gdy jod aplikowany na skórę wyschnie, należy delikatnie miejscowo wsmarować maść nawilżającą lub po prostu olej kokosowy extra virgin.

 

Jeśli rozważasz suplementację doustną koniecznie zaznajom się jak się do niej przygotować

o tym tu  Protokół suplementacji jodem Dr Brownsteina i Jerzego Zięby. Jak się przygotować do suplementacji doustnej.

http://izla.pl/blog/artykul/1846

                                                           


                                          Plan diety niedoczynności tarczycy

Pokarmy do spożycia na niedoczynność tarczycy

Oto najlepsze pokarmy w diecie na niedoczynności tarczycy, aby rozpocząć proces gojenia:

Ryby dziko odławiane - zapewniają kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA, niezbędne dla równowagi hormonalnej i funkcji tarczycy. Równoważenie poziomu kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 w diecie niedoczynności tarczycy może zmniejszyć stan zapalny i wspierać zdrowe funkcje neurologiczne. Ryby takie jak łosoś alaskański, makrela atlantycka i sardynki pacyficzne są jednymi z najlepszych źródeł kwasów omega-3, które zwiększają aktywność neuroprzekaźników i wspierają zdrowy nastrój i układ odpornościowy. Po prostu bądź świadomy ryb, których nigdy nie powinieneś jeść i wybieraj najlepsze dostępne odmiany.

Możesz je zastąpić dobrej jakości olejem omega-3 w kapsułkach. Lepsza suplementacja olejem oczyszczonym na poziomie molekularnym niż jedzenie ryb z niepewnego źródła, które mogą być skażone np rtęcią.

Olej kokosowy - zapewnia średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe w postaci kwasu kaprylowego, kwasu laurynowego i kwasu kaprynowego, które wspierają zdrowy metabolizm, zwiększają energię i zwalczają zmęczenie. Podstawa diety na niedoczynności tarczycy to , że olej kokosowy jest lekkostrawny, odżywia układ trawienny i ma właściwości przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, które tłumią stany zapalne. Olej kokosowy pomaga poprawić odporność i może zwiększyć funkcjonowanie mózgu, wytrzymałość i nastrój, jednocześnie stabilizując poziom cukru we krwi.

Wodorosty morskie - bio wodorosty morskie są jednymi z najlepszych naturalnych źródeł jodu i pomagają zapobiegać niedoborom zakłócającym pracę tarczycy. Spróbuj kelp, nori, kombu i wakame. Możesz szukać wysuszonych odmian w sklepach ze zdrową żywnością i używać ich w zupach i innych potrawach.

Produkty bogate w probiotyki - należą do nich kefir (fermentowany nabiał), ekologiczny jogurt z mleka koziego, kimchi, kombucha , natto, kiszona kapusta i inne fermentowane warzywa. W ramach diety niedoczynności tarczycy probiotyki pomagają stworzyć zdrowe środowisko jelitowe poprzez zrównoważenie bakterii mikroflory. Zmniejsza to nieszczelny zespół jelit, niedobory składników odżywczych, stany zapalne i reakcje autoimmunologiczne.

Czasami nabiał może być alergizujący nawet fermentowany na pewno należy wykluczyć cały nabiał konwencjonalny i nie ekologiczny.

Kiełkujące nasiona - len, konopie i nasiona chia dostarczają ALA, rodzaj tłuszczu omega-3, który jest krytyczny dla prawidłowej równowagi hormonalnej i funkcji tarczycy. Odpowiednie poziomy tłuszczów w diecie niedoczynności tarczycy wspierają zdrowy nastrój i funkcjonowanie mózgu, pomagając jednocześnie w obniżeniu stanu zapalnego. Spożywanie dużej ilości zdrowych tłuszczów również stabilizuje poziom cukru we krwi i może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Czysta woda - Woda pomaga w nawilżeniu i funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, jednocześnie zapobiegając zmęczeniu i zmianie nastroju. Aby zapobiec zaparciom, niskiemu zapotrzebowaniu na energię i pragnieniom cukru, pij co najmniej pełną szklankę wody co dwie godziny.

Żywność o wysokiej zawartości błonnika - Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą mieć problemy z trawieniem, dlatego codziennie powinny spożywać 30-40 gramów błonnika. Dieta bogata w błonnik nie tylko wspomaga trawienie, poprawia również zdrowie serca, wyrównuje poziom cukru we krwi i wspiera zdrową wagę, sprawiając, że czujesz się pełniejszy. Niektóre proste sposoby na zwiększenie spożycia błonnika to jedzenie większej ilości świeżych warzyw, jagód, fasoli, soczewicy i nasion.

Bulion z bio kości - wołowina i kurczak zawierają aminokwasy L-prolinę i L-glicynę, które mogą pomóc w naprawie wyściółki przewodu pokarmowego i poprawić niedoczynność tarczycy. Bulion kostny zawiera również wiele ważnych minerałów, które odżywiają przewód pokarmowy i zapobiegają niedoborom, takim jak wapń, magnez, fosfor i krzem. Udowodniono, że bulion kostny pomaga przezwyciężyć wrażliwość na pokarmy, poprawić energię i zwalczyć zmęczenie, zwiększyć odporność i zmniejszyć ból mięśni i stawów.

Owoce i warzywa - są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które są niezbędne do zwalczania uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki i obniżania stanu zapalnego. Są gęstsze od składników odżywczych i powinny stanowić dużą część zdrowej diety, ponieważ wspierają trawienie, funkcjonowanie mózgu, zdrowie serca, równowagę hormonalną i prawidłową wagę.

                                                         


Pokarmy, których należy unikać na niedoczynność tarczycy

Są to pokarmy, które nie powinny pojawiać się w diecie niedoczynności tarczycy:

Goitrogen znajdujące się w warzywach krzyżowych takich jak brokuły, kalafior, kapusta, kapusta, i brukselka mogą wpływać na funkcję tarczycy, ponieważ zawierają one goitrogeny ,cząsteczki, które pogarszają peroksydazę tarczycy. Nie spożywaj ich na surowo  wyjątkiem jest jarmuż. Podczas spożywania tych warzyw kapustnych najlepiej jest je gotować na parze.

Woda z kranu - Większość wody z kranu zawiera fluor (zaburzacz endokrynny) i chlor hamujący wchłanianie jodu. W Polsce podobno nie ma już fluoru i chloru w wodzie z kranu. Mogą być inne zanieczyszczenia dlatego najlepiej stosuj filtry wodne.

Gluten - Wiele osób z problemami tarczycy jest również wrażliwych na gluten lub choruje na celiakię, chorobę autoimmunologiczną, która powoduje alergię na gluten. Gluten występuje we wszystkich produktach z pszenicy, żyta i jęczmienia. Dokładnie sprawdź etykiety składników, aby uniknąć ukrytego glutenu, który czai się w wielu pakowanych produktach spożywczych. Niezdiagnozowana wrażliwość na gluten może dalej wywoływać stan zapalny, powodować niedobory składników odżywczych i nasilać problemy hormonalne.

Konwencjonalne nabiał - Podobnie jak gluten, nabiał może być szczególnie problematyczne dla tarczycy, wywołując reakcje, które wywołują reakcje zapalne. Unikaj konwencjonalnych produktów mlecznych z mleka krowiego, które nie są produktami ekologicznymi i zostały pasteryzowane. Konsumpcja organicznego, surowego mleka koziego lub ekologiczne mleko krowie A2 jest lepszym wyborem.

Cukier - cukier może zaburzać równowagę hormonalną niezbędną do metabolizmu. Ponieważ tarczycy jest kluczowym gruczołem równowagi hormonalnej i metabolizmu, najlepiej unikać cukru, ponieważ może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych, zmęczenia, zmian nastroju, pogorszenia depresji i zwiększenia masy ciała.

Produkty z rafinowanej mąki - Każda żywność przygotowana z rafinowanych węglowodanów, np. Wzbogacona mąka pszenna, negatywnie wpływa na poziom hormonów i może przyczyniać się do przybierania na wadze. Rafinowane produkty mączne obejmują chleb, zboża, makarony i wszystkie wypieki. Jeśli to możliwe, usuń większość ziaren z diety. Lub przynajmniej staraj się znacznie ograniczyć ilość produktów, które spożywasz, używając dowolnej mąki, wybierając 100% pełnych, starożytnych ziaren (takich jak komosa ryżowa , kasza gryczana itp.) Najlepiej bezglutenowe , ale wartościowe np makaron gryczany czy z ryżu pełnoziarnistego . Biały ryż i kukurydza to nie jest pokarm wartościowy.

                                                    


Naturalne środki na niedoczynność tarczycy

Oprócz przyjęcia diety niedoczynności tarczycy, użyj tych pięciu naturalnych środków na zmniejszenie objawów lub wyeliminowanie niedoczynności tarczycy.

Ashwagandha (500 miligramów dziennie)

Ashwagandha to zioło adaptogenowe, które pomaga organizmowi reagować na stres, utrzymując równowagę poziomów hormonów. Adaptogens pomaga obniżyć poziomy kortyzolu i T4. W rzeczywistości, w badaniach klinicznych, suplementacja Ashwagandha przez osiem tygodni pomogła pacjentom z niedoczynnością tarczycy znacząco zwiększyć poziom hormonów tyroksylowych, co zmniejszyło nasilenie zaburzeń. Wypróbuj również inne zioła adaptogenowe, takie jak  korzeń lukrecji, żeń-szeń i święta bazylia , które mają podobne korzyści.

Jod (150-500 mikrogramów na dobę)

Badania pokazują, że nawet niewielkie ilości dodatkowego jodu (250 mikrogramów) powodują małe, ale znaczące zmiany w czynności hormonów tarczycy u osób z predyspozycjami.  Dieta bogata w pełnowartościowe produkty zawierające jod - w tym ryby, owoce morza, jaja i wodorosty - może pomóc w zapobieganiu niedoborom.

W przypadku większej dawki wymagana jest opieka lekarska. Jod jest podstawowym pierwiastkiem tworzącym hormony tarczycy.

Taka dawka jest bezpieczna , ale może okazać się , że dla Ciebie jest nie efektywna.

 

Selen ( średnio 200 mikrogramów na dobę, a nawet 400mg )

Tarczyca jest narządem o najwyższej zawartości selenu w całym ciele. Selen jest niezbędny do produkcji hormonu tarczycy T3 i może redukować objawy autoimmunologiczne. U pacjentów z chorobą Hashimoto i u kobiet ciężarnych z zaburzeniami tarczycy suplementacja selenem zmniejsza poziom przeciwciał przeciwtarczycowych i poprawia strukturę tarczycy.

Ponieważ pomaga to w zrównoważeniu poziomu hormonów, selen może obniżyć ryzyko wystąpienia zaburzeń tarczycy podczas ciąży (poporodowe zapalenie tarczycy). Inne badania wykazały, że gdy niedobór selenu zostanie rozwiązany poprzez suplementację, pacjenci doświadczają średnio 40% redukcji w tarczycowych przeciwciałach w porównaniu do 10-procentowego wzrostu po podaniu placebo.

L-tyrozyna (500 miligramów dwa razy dziennie)

Aminokwas stosowany w syntezie hormonów tarczycy, tyroksyna (T4) jest naturalnie wytwarzana z jodacji tyrozyny, nieistotnego aminokwasu uzyskanego zarówno ze źródeł pokarmowych zawierających białko, jak i przez organizm, który sam wytwarza.

Wykazano, że suplementacja L-tyrozyną poprawia niedobór snu i może pomóc w walce ze zmęczeniem i złym samopoczuciem poprzez poprawę czujności i funkcji przekaźników nerwowych. Jednym z powodów, dla których L-tyrozyna jest korzystna w leczeniu objawów tarczycy, jest fakt, że odgrywa ona rolę w produkcji melatoniny, dopaminy i / lub noradrenaliny, które są naszymi naturalnymi hormonami "dobrego samopoczucia".

Przyjmuj na pusty żołądek

Preparat Thyroid glandular
Aby pobudzić tarczycę do działania przyjmuj 350-500 miligramów dziennie lub zgodnie z instrukcją zamieszczoną w ulotce lub na opakowaniu.

Guggul (Commiphora mukul)
produkt zawierający 25 miligramów guggulsteronów , aby wspomóc pracę tarczycy


Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus)
Przyjmuj 250 miligramów lub 1 mililitr 2 razy dziennie, by wspomóc funkcjonowanie tarczycy.

Olej rybny (1000-3000 miligramów dziennie)

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w oleju z ryb są krytyczne dla funkcjonowania mózgu i tarczycy. Zawarte w oleju rybim DHA i EPA omega-3 wiążą się z niższym ryzykiem wystąpienia objawów tarczycy, w tym lękiem, depresją, wysokim poziomem cholesterolu, zapalną chorobą jelit , zapaleniem stawów, cukrzycą, osłabionym układem odpornościowym i podwyższoną chorobą autoimmunologiczną. Suplementy oleju z ryb Omega-3 mogą również pomóc w zrównoważeniu poziomu kwasów tłuszczowych omega-6 w diecie, co jest ważne dla zdrowia.

Witamina B-Complex (jedna kapsułka kompleksu B dziennie 50mg)

Witamina B12 i tiamina (B1) są ważne dla funkcjonowania neurologicznego i równowagi hormonalnej. Badania pokazują, że suplementacja tiaminą może pomóc w zwalczaniu objawów chorób autoimmunologicznych, w tym chronicznego zmęczenia . W jednym badaniu klinicznym, gdy pacjentom z Hashimoto podawano 600 miligramów dziennie tiaminy, większość przeszła całkowitą regresję zmęczenia w ciągu kilku godzin lub dni.

Witamina B12  ( od 2000 jedn do 5000 jedn) jest kolejnym ważnym składnikiem odżywczym do walki ze zmęczeniem, ponieważ na wiele ważnych sposobów wpływa na centralny układ nerwowy: utrzymanie zdrowia komórek nerwowych (w tym przekaźników nerwowych); chroniąc osłonę nerwów zwaną osłonką mielinową komórki: i zamienia składniki odżywcze z żywności w użyteczną energię dla mózgu i ciała.

Suplement probiotyczny (50 miliardów CFU na porcję/ kapsułkę)

Probiotyki mogą pomóc leczyć jelita i wspomagać wchłanianie składników odżywczych, jednocześnie zmniejszając stan zapalny. Inne korzyści z wysokiej jakości probiotyków obejmują pomoc w utrzymaniu silniejszego układu odpornościowego, zwiększenie energii z produkcji witaminy B12, ograniczenie wzrostu bakterii lub wirusów w jelitach, takich jak candida, poprawa zdrowia skóry i pomoc w kontroli apetytu i utracie wagi.

Dobry preparat multiwitaminowy o wysokiej potencji dostarczy ci składników odżywczych niezbędnych przy syntezie hormonów tarczycy. Przyjmuj zgodnie z ulotką lub instrukcją na opakowaniu.

Przyjmuj dziennie 1 łyżkę oleju lnianego oraz 150 miligramów GLA (kwasu gamma-linolenowego) z oleju z wiesiołka lub ogórecznika.

Jeśli badania wykażą, że poziom DHEA we jest zbyt niski, przyjmuj rano 5-15 miligramów tego hormonu pod opieką lekarza.

Naturalny progesteron pomoże kobietom o niskim poziomie hormonów tarczycy i progesteronu.

więcej o kremie progesteronowym tu

http://izla.pl/blog/artykul/1987/krem-progesteronowy-bezpodno-miniaki-endometrioza-pms-negatywne-skutki-uboczne-menopauzy

Niedobory żelaza mogą przyczyniać się do niedoczynności tarczycy. W takim przypadku spożywaj więcej produktów bogatych w żelazo lub przyjmuj go jako suplement.


Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Hashimoto. Jeśli testy wykażą u ciebie niski poziom witaminy D,, rozpocznij suplementację.

 

                                                                            

Olejki eteryczne na niedoczynność tarczycy

Aby poprawić czynność tarczycy i wyleczyć objawy choroby autoimmunologicznej, spróbuj niektórych z tych protokołów olejkowych:

Połącz trzy krople oleju z frankincense z pięcioma częściami oleju z trawy cytrynowej i pięcioma częściami oleju z goździków. Natrzyj je bezpośrednio na tarczycę, która znajduje się w przedniej dolnej części szyi. Możesz też spróbować dwa razy dziennie nakładać dwie krople oleju z kadzidła nad ustami.
Podobnie, spróbuj nacierać od dwóch do czterech kropli oleju z trawy cytrynowej i mirry bezpośrednio do obszaru tarczycy wraz z punktami refleksologicznymi na stopach (duże palce) i na przegubach kilka razy dziennie.
Aby zwalczyć ból mięśni lub stawów, spróbuj kojącej kąpieli z użyciem geranium, goździków, mirry i trawy cytrynowej.
Aby zwalczyć zmęczenie, spróbuj kombinacji olejków mięty pieprzowej i cytrusów, takich jak cytryna i grejpfrut.
Aby poprawić nastrój i zmniejszyć niepokój lub rozdrażnienie, użyj rumianku, kadzidła i oleju lawendowego , rozproszonego w domu lub dodanego do kąpieli.

 

Źródła:

www.draxe.com/hypothyroidism-diet-natural-treatment

"Filary zdrowia" dr Mark Sircus

Recepta na leki naturalne - M. Stengler N.M.D, J. F. Balach M.D, R.Young Balach N.D.

 << poprzedni artykuł następny artykuł >>

Dodawanie komentarzy do wpisu możliwe po zarejestrowaniu i zalogowaniu.

izla.pl 2015-17
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści i zdjęć bez zgody autorki zabronione.