Diety Przyroda i zwierzęta Zdrowie w praktyce Przepisy Lifestyle Dziecko/Ciąża Rak/Nowotór/Guz Podróże Pasożyty

Czym więc jest choroba zwyrodnieniowa stawów i czy ta powszechna postać zapalenia stawów może być naturalnie leczona? Rzućmy okiem na to, jak dieta i styl życia mogą pomóc w zarządzaniu DJD.
Co to jest Choroba zwyrodnieniowa stawów (degenerative joint disease; DJD )?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest postępującą chorobą atakującą chrząstkę ciała, która jest twardą tkanką, zakrywa koniec kości i styka się ze stawami, umożliwiając ruchy kości.

Uważa się, że DJD jest najczęstszą postacią zapalenia stawów, która jest zdecydowanie główną przyczyną bólu stawów u osób dorosłych, zwykle dotykających starszych ludzi i powoli pogarszającą się w miarę starzenia się.

Terminy zwyrodnieniowa choroba stawów, zwyrodnieniowe zapalenie stawów i czasami zwana osteoartroza są często używane zamiennie. Oba są zasadniczo tym samym rodzajem zaburzenia, które powoduje, że chrząstki (tkanki między kości) zużywają się w czasie, tym samym powodując bóle stawów.

Choroba ta ma charakter zwyrodnieniowy, ponieważ pogarsza się wraz z upływem czasu.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów występują w całym organizmie, w dowolnych stawach, ale zazwyczaj dotyka ona kręgosłupa (górny i dolny odcinek), szyi, bioder, kolan i dłoni

                                                          

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów / choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle obejmują:

bóle stawów, które czasami mogą się pogarszać i "przychodzić i odchodzić" pod względem tego, jak bolesne jest to odczucie

sztywność (szczególnie rano po wstaniu z łóżka)

kłopoty z poruszaniem się, które pogarszają się wraz z postępem choroby

więcej bólu, stanów zapalnych i ograniczeń w miarę upływu czasu (u niektórych ludzi choroba postępuje szybko, początkowo, stawy mogą boleć tylko po wysiłku, następnie postępować i prowadzić do  trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak pochylanie się, ubieranie się, chodzenie, osiąganie, przysiady (szczególnie jeśli masz zapalenie stawów kolanowych) lub wykonywanie pewnych czynności fizycznych w ramach pracy (chociaż dla niektórych osób choroba zwyrodnieniowa stawów jest stosunkowo łagodna.

jeśli DJD wpływa na twoje biodra, możesz odczuwać ból w pachwinie, wewnętrznym udzie, pośladkach lub kolanach

jeśli DJD wpływa na twoje stawy, mogą rozwinąć się małe kostne ostrogi na twoich kostkach i twoje palce mogą stać się powiększone, a ichruchy, sztywne i zdrętwiałe

DJD w kręgosłupie może powodować drętwienie szyi i sztywność w  dolnym odcinku

możesz usłyszeć dźwięk kości ocierających się o siebie, gdy choroba stanie się dotkliwa

jako efekt uboczny ciągłego bólu i mobilności / ograniczeń pracy, depresja, problemy z zasypianiem, poczucie beznadziejności i zmiany wagi mogą czasem również się rozwinąć

 

Chociaż może nie być możliwe całkowite wyleczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, istnieje wiele dostępnych opcji leczenia osteoartrozy, które mogą mieć duży wpływ na poprawę stanu.

Obejmują one: ćwiczenia i aktywność, zapobieganie przybieraniu na wadze i utrzymywanie prawidłowej masy ciała, spożywanie diety przeciwzapalnej i leczenie bólu za pomocą fizykoterapii, zabiegów w saunie, masażu i olejków eterycznych, suplementacji.

Wszystko to pomaga zmniejszyć nasilenie objawów i spowolnić postęp choroby, dzięki czemu oszczędza się chrząstkę.

Podstawowymi celami wszystkich chorób zwyrodnieniowych chorób tkanek / choroby zwyrodnieniowej stawów lub zapalenia stawów są: zmniejszenie stanu zapalnego / obrzęku, ból kontrolny, poprawa ruchliwości i funkcjonowania stawów, pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, aby zmniejszyć nacisk na wrażliwe stawy i poprawić nastrój - lepsze radzenie sobie ze stresem.

                                            

1. Bądź aktywny

Podczas gdy większość osób z chorobą zwyrodnieniową zwykle cierpi na bóle stawów i pewne ograniczenia ruchowe, wiele osób uważa, że ​​czują się lepiej i odczuwają mniej objawów, kiedy się poruszają. W rzeczywistości ćwiczenia uważane są za jeden z najważniejszych sposobów leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Im bardziej wzmacniasz i rozciągasz swoje części ciała, tym w lepszym pozostają one stanie, w starszym wieku.

Ćwiczenia są ważne dla obniżenia stanu zapalnego, zwiększenia elastyczności, wzmocnienia mięśni (w tym serca), zwiększenia krążenia i utrzymania zdrowej masy ciała. Pomaga utrzymywać stawy i kości mocne i giętkie, poprawiać zdrowie serca / sprawność sercowo-naczyniową, rozszerzać zakres ruchów stawów i poprawiać płyn stawowy w całym ciele.

Plus, nie zapominajmy o mentalnych korzyściach płynących z ćwiczeń.

Regularne ćwiczenia fizyczne to skuteczny sposób na obniżenie stresu, poprawienie nastroju, kontrolę hormonów stresu, takich jak kortyzol, i pomoc w lepszym spaniu.

 

Ćwiczenia zalecane przy chorobie zwyrodnieniowej stawów:

ćwiczenia wzmacniające ukierunkowane na poprawę siły mięśni, które wspomagają stawy - takie jak ćwiczenia wzmacniające kolana
 ćwiczenia aerobowe poprawiające ciśnienie krwi, krążenie i stany zapalne
działania w zakresie ruchu, aby utrzymać elastyczność stawów i pomóc im w codziennym przemieszczaniu się
Niektóre z najbardziej korzystnych i najmniej bolesnych rodzajów ćwiczeń to chodzenie, pływanie i aerobik w wodzie, jazda na rowerze. Korzystne są także : joga, tai chi, pilates. Jeśli na początku ćwiczenia są bolesne lub zaczynasz wykazywać większą aktywność, lekarz i / lub fizjoterapeuta może zalecić określone rodzaje ćwiczeń, które byłyby najbezpieczniejsze i najbardziej pomocne. Zaczynaj powoli i znajdź sposoby, aby zwiększać
swoją sprawność.

Nie wskazany tenis i jogging zbyt mocno angażują stawy.

                                                         

                                                            

2. Stan zapalny , regeneracja chrząstek - dieta

Badania sugerują, że zła dieta zwiększa stan zapalny i może zwiększać aktywność enzymów niszczących kolagen i inne białka ważne dla utrzymania zdrowej tkanki. Chrząstka to około 65 procent do 80 procent wody, a pozostała część składa się z trzech składników: kolagenu, proteoglikanów i chondrocytów.

Kolagen jest rodzajem włóknistego białka, które działa jako naturalny "blok budulcowy" skóry, ścięgien, kości i innych tkanek łącznych. Proteoglikany przeplatają się z kolagenem, tworząc tkankę podobną do siatki, która pozwala chrząstce absorbować wstrząsy i wibracje, podczas gdy chondrocyty wytwarzają głównie chrząstki i pomagają utrzymać ją nietkniętą wraz z wiekiem.

Niektóre sposoby pomagania ciału w utrzymywaniu cennej chrząstki i niższym stanom zapalnym polega na dostarczaniu różnego rodzaju naturalnych środków przeciwzapalnych. Zapewniają one niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, minerały i witaminy, które wspomagają układ odpornościowy, obniżają ból i pomagają w zdrowej budowie tkanki i kości.

 

Skoncentruj swoją dietę na tych produktach w jak największym stopniu:

świeże warzywa (wszystkie rodzaje): dążyć do odmiany i minimum cztery do pięciu porcji dziennie

całe kawałki owoców (nie sok): trzy do czterech porcji dziennie to dobra ilość dla większości ludzi

zioła, przyprawy i herbaty: kurkuma, imbir, bazylia, oregano, tymianek itp. plus herbata zielona i kawa organiczna z umiarem

produkty probiotyczne: jogurt, kombucha, kwas chlebowy, kefir lub warzywa fermentowane

ryby dzikie, jaja organiczne i mięso organiczne: o wyższej wartości  kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D niż w odmianach hodowlanych i świetne źródło białka, zdrowych tłuszczy i niezbędnych składnikach odżywczych, takich jak cynk, selen i witaminy z grupy B. Wykazano, że witamina D pomaga pacjentom z artretyzmem, 

zdrowe tłuszcze: masło bio , olej kokosowy, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, orzechy / nasiona

starożytne ziarna  i roślin strączkowe najlepiej kiełkowane

Bulion z bio kości: zawiera kolagen i pomaga utrzymać zdrowe stawy


Ograniczaj lub eliminuj te pokarmy, które promują stany zapalne:

Rafinowane oleje roślinne (takie jak olej rzepakowy, kukurydziany i sojowy, które zawierają wysokie ilości prozapalnych kwasów tłuszczowych omega-6)

Pasteryzowane produkty mleczne (zwykłe alergeny) i konwencjonalne mięso, drób i jaja, które zawierają dodane hormony, antybiotyki i omega-6, które przyczyniają się do stanu zapalnego

Rafinowane węglowodany i przetworzone produkty zbożowe oraz dodane cukry (znajdujące się w większości pakowanych przekąsek, pieczywa, przypraw, konserw, produktów zbożowych itp.)

Tłuszcze trans / tłuszcze uwodornione (stosowane w pakowanych / przetworzonych produktach i często do smażenia żywności)

                                                

3. Utrzymuj zdrową masę ciała

Nadmierna masa ciała obciąża stawy, które już są delikatne. Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową, którzy mają nadwagę, powinni starać się osiągnąć niższą wagę ciała, stosując zbilansowaną dietę i zwiększając ruch. Powinno to być postrzegane jako długotrwała zmiana stylu życia, a nie jako szybko działająca dieta, która ma bardzo niską kaloryczność i prawdopodobnie spowoduje niedobory składników odżywczych, które są potrzebne, by ograniczyć dalsze obrażenia.

                                                                    

4. Wystarczająco dużo odpoczynku / relaksu

Kiedy nie masz wystarczająco dużo snu i relaksu w swoim życiu, twoje stawy i mięśnie nie mają czasu na naprawę, podczas gdy twoje hormony stresu i stan zapalny wzrasta. Musisz wysypiać się każdej nocy (zwykle od siedmiu do dziewięciu godzin), aby dać odpocząć stawom, utrzymywać równowagę hormonów stresu, regulować apetyt i naprawiać uszkodzoną tkankę. Naucz się rozpoznawać sygnały swojego ciała i wiedzieć, kiedy przestać, zwolnij i zrób sobie przerwę, aby uniknąć niepokoju, nadmiernego wysiłku.

                                                                

5. Kontroluj ból naturalnie

Radzenie sobie z bólem może być jedną z najtrudniejszych rzeczy w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów, ponieważ odbiera ona jakość życia, umiejętność dobrego wykonywania swojej pracy i niezależność. Wielu lekarzy przepisuje leki przeciwzapalne (takie jak NLPZ), a nawet zabiegi chirurgiczne.

Niektóre popularne komplementarne i alternatywne terapie, które pomagają zwalczać ból obejmują:
Akupunktura: Badania wykazują, że pacjenci otrzymujący akupunkturę zwykle mają mniejszy ból niż pacjenci w grupach kontrolnych otrzymujących placebo. Udowodniono, że akupunktura pomaga

obniżyć objawy bólu pleców i karku, bólów mięśni i sztywności stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i przewlekłych bólów głowy.

Masaż leczniczy: Profesjonalny masaż może poprawić krążenie, doprowadzić krew do wrażliwych obszarów, zrelaksować umysł i zmniejszyć stres.

Refleksologia: Refleksologia była stosowana od setek lat w celu pobudzenia układu nerwowego i pomocy organizmowi w radzeniu sobie ze stresem, zmęczeniem, bólem i problemami emocjonalnymi.

Zabiegi w saunie na podczerwień: Zarówno ciepło, jak i zimno (lub oba razem używane w różnych momentach) mogą być przydatne do rozluźnienia stawów i mięśni oraz zmniejszenia obrzęku lub bólu. 

W domu można używać ciepłych ręczników, okładów z lodu, gorących kompresów lub gorącego prysznica, aby zmniejszyć ból. Rozważ także wypróbowanie sauny na podczerwień, które są rodzajem sauny, która wykorzystuje ciepło i światło, aby pomóc odprężyć ciało, wytwarzając ciepło i powodując pocenie się i uwolnienie zmagazynowanych toksyn. Wykazano, że zmniejszają ból i uważa się, że mają przywspółczulne działanie gojące, co oznacza, że ​​lepiej pomagają organizmowi radzić sobie ze stresem.

Kąpiel w soli Epsom min 20 minut pomaga wypocić toksyny i wchłonąć minerały. Do gorącej kąpieli możesz ddodać olejek z jałowca lub melisy pomogą oczyścić stawy ze złogów kwasu.

Olejki eteryczne

Polecane: rumianek, lawenda, mięta działają przeciwzapalnie róża, jaśmin. Możesz je rozcieńczać z olejem kokosowym i wcierać w chore miejsca . Olejek lawendowy świetnie radzi sobie z reumatyzmem. Olejek z eukaliptusa pobudza krążenie wokół stawów.

                                                               

6. Suplementacja

Kolagen Codziennie zażywaj 40 miligramów niezdenaturowanego kolagenu. Randomizowane, podwójnie ślepe badanie przeprowadzone na grupie 52 kobiet i mężczyzn, wykazało, że znacząco redukuje on objawy zarówno zwyrodnieniowej choroby stawów, jak i RZS.

Kurkuma Przyjmuj 500 miligramów 1 -3 razy dziennie. Kurkuma zwalcza stan zapalny w stawach i mięśniach.

Siarczan glukozaminy Zażywaj 1500 miligramów dziennie. W wielu preparatach glukozamina łączona jest z 600-1200 miligramami siarczanu chondroityny, który również łagodzi ból stawów i odbudowuje chrząstkę. Pamiętaj, że na efekty należy poczekać 4-8 tygodni, a omawiane substancje sprawdzą się wyłącznie w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.

Metylosulfonylometan (MSM) Przyjmuj 2000-8000 miligramów dziennie. MSM wykazuje naturalne właściwości przeciwzapalne, a dodatkowo zawiera siarkę stanowiącą integralną część chrząstki. Uwaga: w przypadku biegunki - zmniejsz dawkę.

S-Adenozylometionina Zażywaj 400-800 miligramów 2 razy dziennie. Badania wykazały, że ta naturalna substancja jest tak samo skuteczna jak leki przeciwzapalne stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Olej rybny kwas omega-3 Codziennie przyjmuj przynajmniej 1,8 miligrama DHA i 1,2 miligrama EPA. Olej rybny to bezpośrednie źródło kwasów omega-3, które łagodzą zapalenie stawów i przyczyniają się do ich odpowiedniego nawilżenia. W tym wypadku tran sprawdzi się lepiej niż olej lniany, jednak wegetarianie mogą bez obaw sięgnąć po ten drugi. Pamiętaj, że efekty mogą pojawić się dopiero po 12 tygodniach kuracji.

Bromelaina Zażywaj 500 miligramów 3 razy dziennie między posiłkami. Wybierz standaryzowany produkt - 2000 MCU (jednostek ścinania mleka) na 1000 miligramów lub 1200 GDU (żelatynowych jednostek trawienia) na 1000 miligramów. Bromelaina wykazuje naturalne działanie przeciwzapalne. Podobne efekty dają produkty enzymatyczne z proteaz.

                                                   


ZALECENIA OGÓLNE
Witamina D to naturalny środek łagodzący zapalenie. Przyjmuj 2000-5000 dziennie razem z posiłkami.
Wiele ziół wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Diabelski pazur (Harpagophytum procunibens), lucerna (Medicago sativa), a także korzeń jukki Mojave pod postacią kapsułek to jedne z najlepszych ziołowych środków na bóle pleców. Pamiętaj, że efekty ich działania będą widoczne przynajmniej po 2 miesiącach regularnego stosowania.
Ekstrakt z korzenia diabelskiego pazura jest skuteczny, jednak nie powinien być stosowany przez osoby, które kiedykolwiek cierpiały z powodu katiiierd żółciowych, zgagi lub wrzodów. Zalecana dawka to 1500-2500 miligramów standaryzowanego sproszkowanego ekstraktu (pod postacią kapsułki lub tabletki) lub 1-2 mililitry nalewki 3 razy dziennie.
Wierzba biała (Salix alba) Codziennie przyjmuj standaryzowany produkt zawierający 240 miligramów salicyny lub 3 razy dziennie wypijaj po 5 mililitrów nalewki
Lucerna (Medicago sativa) dostępna jest pod postacią kapsułek lub tabletek sporządzonych z suszonych liści. Zażywaj 500-1000 miligramów lub 1-2 mililitry nalewki 3 razy dziennie.
Korzeń jukki (Yucca schidigera) pod postacią kapsułki stosuje się w dawce 1000 miligramów 2 razy dziennie.

                                                          
Imbir (Zingiber officinale) to popularny naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Zetrzyj korzeń, zalej go gorącą wodą i wypij sporządzony w ten sposób napar lub po prostu dodawaj dużo imbiru do potraw. Jeśli działanie okaże się zbyt słabe, możesz zacząć przyjmować 1-2 gramy sproszkowanego imbiru w kapsułkach 3-4 razy dziennie lub 3 razy dziennie wypijać 1-2 mililitry nalewki.

Kadzidlowiec (Boswellia serrata) przyjmuje się w dawce 1200-1500 miligramów standaryzowanego ekstraktu zawierającego 60-65% kwasów bosweliowych 2-3 razy dziennie.

Olejki z wiesiołka, czarnej porzeczki i ogórecznika zawierają niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy GLA zmniejszający stan zapalny w stawach. Codziennie dostarczaj organizmowi 2,8 grania GLA.

Cetyl Myristoleate (CMO, Cetyl Myristoleate) może okazać się pomocny w leczeniu zapalenia stawów. Zażywaj 540 miligramów na dobę.

Witamina E powinna być przyjmowana w formie wzbogaconej o tokotrienole. Zażywaj codziennie po 800-1200 j.m. Uwaga: jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, skonsultuj dawkę z lekarzem.

Witamina C: Zażywaj 1000 miligramów 2—3 razy dziennie.

Bor: Przyjmuj 1 miligram dziennie.

Niacynamid: Sięgaj po 500 miligramów 4 razy dziennie.

Enzymy roślinne: Stosuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, aby usprawnić przyjmowanie pokarmów.

Chlorella i spirulina to bogate w antyoksydanty zielone superprodukty, które pomogą ci oczyścić ciało z toksyn. Przyjmuj zgodnie z ulotką lub instrukcją na opakowaniu.

Dimetylosulfotlenek (DMSO) to substancja, która dobrze sprawdza się w miej¬scowym łagodzeniu bólu. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.

Enzymy proteolityczne zmniejszają stan zapalny. Spożywaj 1-2 kapsułki 2 razy dziennie między posiłkami.

Silne preparaty multiwitaminowe o dużej zawartości przeciwutleniaczy zapobiegną niszczeniu tkanek stawów. Stosuj je zgodnie z ulotką lub instrukcją na opakowaniu.

Zażywaj betainę HCl lub gorzkie zioła, by zwiększyć ilość kwasów żołądkowych i poprawić trawienie. Przyjmuj je zgodnie z ulotką lub instrukcją na opakowaniu. 

 

 

Co powoduje chorobę zwyrodnieniową stawów / DJD?

Ludzie z DJD nie mają dostatecznej zdrowej chrząstki, w miarę starzenia się ​​ruch staje się bardziej bolesny, ponieważ kości ocierają się o siebie, zamiast być blokowane przez śliską substancję, która ma działać jako bufor pomiędzy kościami. Potrzebujemy chrząstki, aby pomóc kościom "ślizgnąć się", a także aby wchłonąć wibracje lub wstrząsy, których doświadczamy, gdy się poruszamy, dlatego większość osób ze zwyrodnieniową chorobą stawów ma trudności z codziennymi czynnościami.

U osób, które nie cierpią z powodu DJD lub innych form uszkodzenia stawów (takich jak reumatoidalne zapalenie stawów), ich stawy są zamknięte w gładkiej chrząstce i wyłożone mazią stawowej, która pomaga w "przesuwaniu" chrząstki w kościach, kościach w mięśniach.

W ciężkich przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów zaczynają się zmniejszać stawy, a także zmieniać kształt, podczas gdy niewielkie osady kości (osteofity) mogą również tworzyć się wokół krawędzi stawów, gdzie nie powinny. Głównym problemem związanym z ostrogą kostną jest to, że w każdej chwili mogą oderwać się od chrząstki, w której rosną i dotrzeć do miejsca, w którym znajdują się stawy, co powoduje ból i komplikacje.

                                                       


Czynniki ryzyka dla zwyrodnieniowej choroby stawów

Choroba wydaje się być spowodowana przez połączenie różnych czynników,

starszy wiek (najczęściej u osób w wieku powyżej 65 lat, ale każdy może rozwinąć DJD)
bycie kobietą (co ciekawe, przed 45 rokiem życia więcej mężczyzn niż kobiet cierpi na zapalenie kości i stawów, ale po 45 roku życia staje się bardziej powszechne u kobiet)
nadwaga lub otyłość
doznania obrażeń stawów prowadzących do wad rozwojowych
posiadanie pracy lub regularne hobby, które kładzie duży nacisk na stawy lub wiąże się z powtarzającymi się ruchami
osoby mające pewne defekty genetyczne, które wpływają na rozwój chrząstki stawowej i kolagenu
jeśli w Twojej rodzinie występuje DJD / choroba zwyrodnieniowa stawów (istnieje większe prawdopodobieństwo rozwinięcia tej choroby, jeśli również twoi rodzice lub dziadkowie ją posiadali.)

Zastanawiasz się, co sprawia, że ​​choroba zwyrodnieniowa stawów jest inna niż reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? RA jest drugą najczęstszą postacią artretyzmu po chorobie zwyrodnieniowej stawów. RA jest uważane za chorobę autoimmunologiczną, ponieważ wynika z układu immunologicznego atakującego zdrowe tkanki organizmu, które tworzą stawy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest spowodowana mechanicznym zużyciem stawów i nie jest klasyfikowana jako choroba autoimmunologiczna.

Zarówno DJD jak i RA prowadzą do bólu, obrzęku, zapalenia stawów i ostatecznie do uszkodzenia stawów lub wad rozwojowych. W porównaniu do RA, DJD zwykle zaczyna się później.

Reumatoidalne zapalenie stawów może rozpocząć się na wczesnym etapie życia lub w średnim wieku, a także zwykle powoduje inne objawy, poza zwykłą utratą tkanki stawowej / chrzęstnej, w tym:

zmęczeniem, niższą odpornością, a czasami gorączką, zmianami w tkance skórnej, płucach, oczach lub krwi.


Możesz pomóc w zapobieganiu i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów naturalnie poprzez spożywanie diety o dużej zawartości składników odżywczych, utrzymywanie aktywności, zmniejszanie stresu i łagodzenie bólu za pomocą alternatywnych metod leczenia, takich jak akupunktura, terapia masażu i stosowanie ciepła / zimna.

 

Źródła:

https://draxe.com/degenerative-joint-disease/

Recepta na leki naturalne - M. Stengler N.M.D, J. F. Balach M.D, R.Young Balach N.D.

 << poprzedni artykuł następny artykuł >>

Dodawanie komentarzy do wpisu możliwe po zarejestrowaniu i zalogowaniu.

izla.pl 2015-17
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści i zdjęć bez zgody autorki zabronione.