Diety Przyroda i zwierzęta Zdrowie w praktyce Przepisy Lifestyle Dziecko/Ciąża Rak/Nowotór/Guz Podróże Pasożyty

                                              Uszkodzenia wątroby
Często przy zażywaniu środków chemoterapeutycznych pojawiają się uszkodzenia wątroby, ponieważ to właśnie wątroba odpowiada za ich detoksyfikację.

U pacjentów w zaawansowanym stadium raka nierzadko występują też przerzuty do tego organu, zwłaszcza w przypadku zachorowań na raka okrężnicy. Im więcej połączonych leków chemoterapeutycznych, tym większe ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby,  a przecież w niektórych programach leczenia nowotworów stosuje się sześć lub nawet więcej leków.

                                                 


Kolejnym istotnym czynnikiem jest obciążenie detoksyfikacyjne nałożone na wątrobę podczas intensywnej chemioterapii. W momencie zabijania ogromnej liczby komórek rakowych resztki przez nie uwalniane mogą wytworzyć groźną reakcję toksyczną, która niekiedy prowadzi do śmierci pacjenta. A to przecież właśnie wątroba musi oczyszczać toksyny komórkowe.
W większości przypadków uszkodzenie wątroby objawia się podniesieniem poziomu pewnych enzymów, na przykład
:

transaminazy glutaminoszczawiooctanowej (SGOT),

transaminazy glutaminopiro- gronianowej (SGPT),

fosfatazy alkalicznej,

serum bilirubiny,

dehy-drogenazy kwasu mlekowego i

transferazy karbamyl-ornitynowej


Szczególnie szkodliwy dla wątroby może być taksol, a zwłaszcza w przypadkach już istniejącego uszkodzenia organu.
Odnotowano, że busulfan powoduje powstawanie żylaków w prze-łyku u pacjentów, którym długoterminowo podaje
się lek połączony z tioguaniną w przypadku przewlekłej białaczki szpikowej. Choroba jest spowodowana obstrukcją układu żylnego w wątrobie, który prowadzi do znacznego rozszerzenia się żył przełyku. Taki stan nie dość, że zaburza połykanie, może także przyczynić się do wystąpienia śmiertelnych krwotoków.
Trzeba zauważyć, że podniesienie poziomu enzymów wątrobowych nie stanowi dokładnego pomiaru stopnia uszkodzenia wątroby. Może wystąpić uszkodzenie komórek, zwłaszcza zdolności detoksyfikacyjnej wątroby, nie musi jednak spowodować podniesienia poziomu enzymów wątrobowych. Zdolność wątroby do czyszczenia tych toksyn można zmierzyć za pomocą specjalnego badania. Poza tym istnieje wiele sposobów na zwiększenie jej za pomocą nutraceutyków.
Kilka suplementów stosowanych do usprawnienia procesu detoksyfikacyjnego wątroby wykorzystuje się do
zapobiegania chorobom nowotworowym i ich leczenia.

                                                    

Obie funkcje pełnią przykładowo: kurkumina, indolo-3-karbinol, karotenoidy oraz D-glukoronian wapnia. Ponadto kurkumina usprawnia proces usuwania martwych komórek z ciała (układ retikuloendotelialny). W procesie detoksykacji wątroba wykorzystuje także wspaniałe źródło cząsteczek siarki, czyli metylo- sulfonylometan (MSM). Dobry źródłem siarki jest także tauryna.


                                                    Uszkodzenie nerek
Podawanie połączonych środków chemoterapeutycznych często należy ograniczyć ze względu na uszkodzenie nerek, ponieważ to one wydalają większość wspomnianych związków.

Jako że w moczu znajduje się wysokie stężenie takich substancji, nerki bardzo często ulegają uszkodzeniu. Przy poważnym stanie wiele środków chemoterapeutycznych odstawia się.
W większości przypadków czynność nerek bada się poprzez przez testowanie poziomu kreatyniny lub azotu
mocznikowego we krwi. Jednym ze sposobów na ochronę nerek jest wykorzystanie ochron¬nych substancji odżywczych. Wykazano, że kwercetyna chroni ko¬mórki nerkowe przed toksycznością cisplatyny..

                                                               
Okazało się ponadto, że przed wszelkimi urazami nerek chroni także kurkumina.
W eksperymentalnych badaniach na myszach stwierdzono, że przed toksycznością cisplatyny chronią również
wyciągi z żeń-szenia właściwego.

Jednym jego minusem jest, że może podnieść poziom energii, doprowadzając do odczuwania dużego niepokoju i nerwowości. Niekiedy powoduje również bezsenność.

Kilka badań wykazało, że toksyczne uszkodzenie nerek związane z zażyciem cisplatyny może znacząco zmniejszyć dożylnie wstrzykiwany glutation. Oddziałuje on bowiem na cisplatynę, blokując jej zdolność do zabijania komórek.

                                                       

A dlaczego glutation nie zaburza zdolności cisplatyny do unicestwiania komórek rakowych? Otóż chodzi o to, że te zdrowe pochłaniają mnóstwo tej pierwszej substancji, zaś rąkowe - niewiele. Okazało się, że u pacjentów, którym podawano glutation w połączeniu z cisplatyną, częstotliwość remisji była wyższa w porównaniu z chorymi, którzy otrzymywali tylko cisplatynę.
Występowaniu
krwotocznego zapalenia pęcherza spowodowanego chemoterapeutycznym lekiem cyklofosfamidem i jego chemicznym kuzynem - ifosfamidem - zapobiega - lub znacząco zmniejsza częstotliwość występowania tej dolegliwości - inny suplement, a mianowicie NAC25.
Krwawienie ma miejsce z powodu wytworzonego przez wspomniany lek produktu metabolizmu, a mianowicie akroleiny. Powoduje ona, że w komórkach pęcherza wyczerpują się zasoby antyoksydantów, zwłaszcza glutationu.

W badaniach wykorzystano ogromne dawki (9 gramów dziennie) NAC.

W takim przypadku u większości pacjentów chorych na raka pojawiają się mdłości i wymioty. A przecież równie skutecznie działa ten sam lek, tyle że podawany w mniejszych dawkach (1-2 g) w ciągu dłuższego czasu (kilku tygodni). Na szczęście pacjenci nie cierpią wówczas na efekty uboczne. NAC nie zaburza przeciwnowotworowego działania leków.


A oto inne suplementy, które chronią nerki podczas terapii przeciwnowotworowej i pobudzają ich leczenie:

cytrynian magnezu,

bursztynian,

askorbinian magnezu,

wapń-AEP i

wyciąg ze szparagów.

Należy poza tym zażywać codziennie dobry suplement z zawartością multiwitamin i minerałów.

 

 

źródło

Naturalne strategie w walce z rakiem Rusell Blaylock<< poprzedni artykuł następny artykuł >>

Dodawanie komentarzy do wpisu możliwe po zarejestrowaniu i zalogowaniu.

izla.pl 2015-17
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści i zdjęć bez zgody autorki zabronione.