Diety Przyroda i zwierzęta Zdrowie w praktyce Przepisy Lifestyle Dziecko/Ciąża Rak/Nowotór/Guz Podróże Pasożyty

Gdy nadchodzi okres letni sporo osób decyduje się na różnego rodzaju diety, aby stracić na wadze. Niektórzy stosują posty inny drastyczne diety. Osoby schorowane , gdy nie działają komercyjne leki , także szukają pomocy w naturalnych metodach poprawy zdrowia. Takim sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn są często posty te drastyczne o wodzie i te mniej drastyczne sokowe.

Znany jest także post Daniela (post Dąbrowskiej ) który kładzie nacisk na spożywanie konkretnych warzyw i owoców przez najlepiej 6 tygodni. Jeżeli ktoś taki post przeszedł i co najważniejsze wytrwał w nim , chwali sobie niesamowitą poprawę zdrowia i duży zastrzyk energii.

Problemem w postach jest zawsze to że długo trwają i mają spore skutki uboczne.

dr Colbert w swojej książce "Pozbądź się toksyn w 30 dni" proponuje całkiem sensowne rozwiązanie i wypróbowane na wielu swoich pacjentach jakim jest post sokowy , poprzedzony i zakończony programem żywieniowym dla wątroby poprzez zdrową dietę i suplementację.

o tym można się dowiedzieć więcej:

http://izla.pl/blog/artykul/1779/post-sokowy-czy-na-wodzie-zalety-i-wady

http://izla.pl/blog/artykul/1776/program-ywieniowy-dla-wtroby-cz-1-produkty-przyjazne-i-nieprzyjazne-wtrobie

http://izla.pl/blog/artykul/1777/program-ywieniowy-dla-wtroby-cz-2-substancje-odywcze-potrzebne-wtrobie

 

Jeżeli zdecydujemy się na post zawsze dylematem jest jaki wybrać post :

na sokach czy o wodzie?

ZALETY POSTU

Post przynosi odpoczynek przewodowi pokarmowemu. Twoje ciało zużywa znaczne ilości energii do codziennego trawienia, wchłonięcia i przyswojenia pokarmu.  Podstawowe kanały wydalania to nerki, drogi moczowe, okrężnica, płuca i skóra. Post pozwala wątrobie poradzić sobie z oczyszczeniem i odtruciem wewnątrz organizmu.
W tym samym czasie narządy pokarmowe, takie jak żołądek, trzustka, jelito i pęcherzyk żółciowy, doświadczają zasłużonego
odpoczynku. Nawet krew i układ limfatyczny mogą zostać przez post efektywnie oczyszczone z nagromadzonych toksyn.

Podczas postu, nasze komórki, tkanki i narządy zaczynają wyrzucać zakumulowane produkty uboczne metabolizmu komórkowego, takie jak chemikalia oraz trucizny. Ten proces pozwala komórkom na uzdrowienie, naprawę i wzmocnienie.
Podczas postu tkanka tłuszczowa pozbywa się chemikaliów i toksyn. Te z kolei rozkładane są w wątrobie, wydalane przez
nerki i za pomocą żółci.

Organizm wydala toksyny na różne sposoby. U niektórych osób przyjmuje to postać czyraka, wysypki lub nieprzyjemnego zapachu, ponieważ skóra jest największym organem wydalania trucizn.


POST ENERGETYZUJE KOMÓRKI   
Nagromadzenie toksyn w komórkach blokuje mitochondria (fabryki energii w
komórkach) tak, że nie mogą efektywnie produkować energii. To prowadzi do wyczerpania oraz drażliwości i ospałości. Produkty uboczne przemiany materii, chemikalia oraz inne toksyny powodują ich gorsze funkcjonowanie i co za tym idzie, zmniejszenie produkcji energii.

                                                         


FIZYCZNE, PSYCHICZNE I DUCHOWE ODNOWIENIE
Cykliczne, krótkoterminowe posty wzmacniają układ odpornościowy i przynoszą głębokie
oczyszczenie każdej komórce. Gdy organizm oczyszcza się, naprawia i odnawia, poprawia się również psychiczne funkcjonowanie. Post oczyszcza i odnawia ciało fizycznie, psychicznie i duchowo. Jest także najlepszym sposobem zapobiegania chorobom i leczenia różnych dolegliwości.

Post jest czymś, do czego nie jestem zdolny! To zadanie dla ludzi zdyscyplinowanych. To nie dla mnie. Jeśli tak właśnie myślisz, prawdopodobnie postrzegasz post jako sztukę niesamowitego samozaparcia i determinacji,
przeznaczoną tylko dla nielicznych, nie dla ciebie. Ale to nieprawda. Choć niektóre posty są trochę więcej niż rygorystycznym sprawdzianem wytrzymałości, nie jest to ten rodzaj postu, który mam na myśli.

POST
Na ogół post jest tematem kontrowersyjnym. Istnieje wiele sposobów poszczenia, jak i wiele postaw z nim związanych.
Niektóre z postów są dobre, ale inne mogą okazać się niebezpieczne.


O CO W NIM CHODZI?
Choć wielu uważa, że jedyną prawdziwą metodą jest post całkowity, czyli powstrzymanie się w ogóle od jedzenia i picia,
metoda ta może być dla Ciebie nie do końca bezpieczna.


POST CAŁKOWITY
Często uważa się, że polega on na tym, że nie jesz niczego. Prawdę mówiąc, tak wygląda prawdziwy post. Ale nie jest to
ten typ postu, który dr Colbert poleca w celu usunięcia toksyn. Organizm musi codziennie dostać przynajmniej 2 litry wody dla podtrzymania funkcji życiowych. Przecież bez wody możesz przeżyć tylko kilka dni. Dlatego większość z nas, unikając jedzenia, zazwyczaj przyjmuje płyny.

                                               
POST NA WODZIE
Najsurowszy, najpoważniejszy post dopuszcza tylko picie wody.  Jedyne chorzy na pewne autoimmunologiczne choroby, takie jak toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów (gościec postępujący) czy też poważne choroby serca
typu choroby wieńcowej, odczuwają znaczną poprawę, stosując post na wodzie. Niemniej jednak możesz doświadczyć podobnych korzyści przy owych dolegliwościach, poszcząc na sokach. Zajmie to tylko nieco więcej czasu.
Jeśli rozważasz zastosowanie postu na wodzie, przygotuj się dokładnie, poświęcając kilka dni tylko na poszczenie. W tym czasie nie powinieneś wykonywać żadnej pracy. U zdecydowanej większości ludzi taka forma postu osłabia organizm, dlatego jednoczesne wykonywanie pracy zawodowej jest niemożliwe.
Jeśli nie cierpisz na jedną z wymienionych wyżej chorób, najlepszą metodą postu oczyszczającego i odtruwającego jest post na sokach. Daje on organizmowi prawie takie same korzyści jak post na wodzie,  bez towarzyszącemu mu osłabieniu i uczuciu głodu.

                                              
POST NA SOKACH
Aby  przeprowadzić post na sokach, potrzebujesz dużo świeżych owoców, warzyw i sokowirówkę lub wyciskarkę. Dla niektórych poszczenie na sokach nie jest prawdziwym postem, w pełni tego słowa znaczeniu. Inni wątpią w efektywność tego postu w porównaniu z postem na wodzie. A jednak, choć post na wodzie prawdziwie odnawia i przynosi zdrowie, to post na sokach może być jeszcze korzystniejszy i mniej męczący, ponieważ wspomaga detoksykację, alkalizuje ciało i wspomaga wątrobę. Nie towarzyszy mu poczucie słabości i głodu, a raczej przypływ energii.

Ponieważ świeże soki są bardzo łatwo przyswajalne, pozwalają przewodowi pokarmowemu odpocząć i zregenerować się. To z kolei pozwala przeładowanej wątrobie poradzić sobie z procesem odtruwania.
Post na sokach, stwarza zasadowe środowisko dla komórek i tkanek organizmu, dzięki czemu może
rozpocząć się proces usuwania odpadków różnymi drogami wydalania.
Post na wodzie może zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Dodatkowo, może również spowodować cofnięcie się, a nawet całkowite ustąpienie stwardnień ścian naczyń żylnych oraz choroby wieńcowo-naczyniowej.

Post na sokach może dawać takie same rezultaty, ale w nieco dłuższym czasie.
Poza tym surowe, świeżo wyciśnięte owoce dostarczają ogromne ilości witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, enzymów i
aktywnie biologicznych składników roślinnych, które pomagają organizmowi odnowić się i uleczyć.


KORZYŚCI Z POSTU SOKOWEGO.

Soki są dobre dla układu trawiennego. Łatwo są wchłaniane, a dzięki temu żołądek oraz jelita nie napracują się. Także post na wodzie pozwala odpocząć układowi trawiennemu.


SOKI CZY TYLKO WODA
Post, czyli głodówka, nie jest nową metodą. Prawdę mówiąc, znano ją jeszcze przed Mojżeszem. Wielu ludzi pościło na
wodzie, wierząc, że to jedyny prawdziwy post. Jednak program postu na sokach przynieść może więcej korzyści niż ten na wodzie i unikniesz ujemnych skutków ubocznych.

                                                                                  
UTRATA MIĘŚNI
Właściwy rodzaj postu na sokach odżywi ciało. Nie doświadczysz utraty mięśni, co zdarza się w przypadku postu na wodzie.
Okresowe posty na sokach zaopatrzą organizm w takie ilości substancji odżywczych, że utrata masy mięśniowej będzie minimalna.
Dodatkowo, poprawnie przygotowany sok może dostarczyć składników odżywczych, aminokwasów i paliwa, potrzebnych, wątrobie
do oczyszczenia. Jest to niezwykle ważny aspekt w procesie oczyszczania z  toksyn.


PRZECIWUTLENIACZE
Post na sokach przynosi zdecydowanie więcej korzyści. Prawidłowo przygotowany sok dostarcza dużych
ilości przeciwutleniaczy, których potrzebujesz do ochrony wątroby przed ogromnym zalewem wolnych rodników, uwalnianych w czasie postu. Post na wodzie zmniejsza zapasy przeciwutleniaczy, zwiększając ryzyko uszkodzenia tkanek i narządów w ciele, na skutek procesu utleniania spowodowanego przez wolne rodniki.
Post na wodzie, a nawet długotrwały post na sokach pozbawia organizm glutationu. Może nie wydaje się to ważne, a jednak
jest.

Glutation to jeden z najważniejszych i najpowszechniej występujących przeciwutleniaczy w ciele. Chroni przed działaniem wolnych rodników oraz regeneruje witaminy C i E. Przepracowana wątroba jest siedliskiem aktywności wolnych rodników, a odpowiedni poziom glutationu jest niezbędny. W przeciwnym razie wolne rodniki mogą zniszczyć wątrobę.
Aby efektywnie oczyścić organizm, dużo zdrowiej jest zastosować serię krótkich postów na sokach aniżeli jeden długi.
Dajesz wtedy organizmowi czas na powrót do zdrowia i odbudowanie zapasów przeciwutleniaczy, w tym glutationu.

                                                              


POST NA SOKACH A UTRATA WAGI CIAŁA
Ta rozsądna, medycznie uzasadniona metoda postu pozwoli ci bardzo szybko zrzucić zbędny toksyczny tłuszcz, który dźwigasz
na sobie, nawet jeśli masz dużą nadwagę. Poza tym unikniesz pułapki postu na wodzie, której większość ludzi nie jest świadoma. Co to za pułapka? Otóż post na wodzie może spowodować, że znacznie przybierzesz na wadze, gdy zaczniesz już normalnie jeść.
To jeden z powodów, dla których post według programu opartego na specjalnie przygotowanych sokach jest zdecydowanie
rozsądniejszy. Poza tym, dużo łatwiej jest przeprowadzić tak przygotowany post, ponieważ ciało nie będzie odczuwać głodu, tak jak podczas postu na wodzie.


PRZYBIERANIE NA WADZE WSKUTEK ZMNIEJSZONEGO METABOLIZMU
Taka sytuacja nie ma miejsca przy poście na sokach, ponieważ nie doprowadza organizmu do stanu, w którym dochodzi do
katabolizmu mięśni, tj. do nadmiernego ich rozkładania. Tak dzieje się podczas postu na wodzie, ponieważ organizm potrzebując energii, inaczej mówiąc paliwa (jest nim glukoza), spala tkankę mięśniową. Po około 2-3 dniach spalania mięśni, organizm zmienia źródło spalania z mięśni na nowe paliwo - ketony, będące produktem rozkładu tłuszczu. Stąd, po kilku dniach postu na wodzie, ciało zaczyna rozkładać bardziej tłuszcz, a mniej mięśnie. Ketoza postępuje i organizm staje się coraz bardziej kwaśny.
Spada także tempo przemiany metabolicznej, a to może spowodować przybieranie na wadze po zakończeniu postu na wodzie i
powrocie do jedzenia.
Gdy rozpoczynasz
post na wodzie, mechanizmy w mózgu wysyłają sygnały, że organizm głoduje, nawet jeśli tak nie jest.
Dlatego ciało wchodzi w stan przetrwania, próbując utrzymać kontrolę nad wszystkimi kaloriami, które dostaje. W tym etapie postu możesz w ogóle nie jeść, a nie zrzucisz z siebie zbyt dużo kilogramów. Niemniej jednak, kiedy zaczniesz ponownie jeść, twój organizm dalej będzie działał pod wpływem tam tych mechanizmów. Powrót do normalnego tempa przemiany metabolicznej może zająć nawet miesiące. Stąd, gdy wracasz do typowej diety, zwykle szybko przybierasz na wadze, a często zdarza się, że tyjesz więcej. Kiedy rozpoczniesz następny post, tempo przemiany metabolicznej  nie ma szansy, aby wrócić do normy, dlatego po zakończeniu postu przybierasz na wadze jeszcze bardziej.


Taka sytuacja nie będzie miała miejsca w przygotowanym przez dr Colberta; programie postu na sokach. Dzięki niemu organizm otrzyma wystarczającą ilość kalorii oraz substancji odżywczych, i uniknie złych doświadczeń.
                                                               

BĄDŹ PEŁEN ENERGII
Wiele programów odchudzających jest dużym fizycznym wyzwaniem. Możesz poczuć się kompletnie wyczerpanym, bez energii do
dalszego funkcjonowania. Program postu sokowego jest tak skonstruowany, abyś miał wystarczającą energię do pracy, zabawy oraz wszelkich codziennych aktywności.


PRZYJAZNY WĄTROBIE
Post na wodzie może przyczynić się do dodatkowego obciążenia już i tak przepracowanej wątroby. Ponieważ wątroba jest głównym organem odpowiedzialnym za proces detoksykacji, powinieneś zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby wspomagać jej także ważną funkcję.
Takie zadanie spełnia post na sokach. Post na wodzie zwykle bardziej obciąża wątrobę i zmniejsza ilość glutationu. Z tego
powodu możesz czuć się nieustannie zmęczony.
Podczas postu na wodzie, z tłuszczu, komórek i tkanek w bardzo szybkim tempie uwalniany jest strumień toksyn, co w
znacznym stopniu obciąża wątrobę, utrudniając jej detoksykację. Wtedy wątroba potrzebuje więcej witamin, minerałów, aminokwasów i przeciwutleniaczy. Tego właśnie dostarczają soki, a nie woda. W dodatku, ów strumień uwolnionych toksyn jest pełen wolnych rodników, które uaktywniają swe działanie w wątrobie i mogą doprowadzić do jej uszkodzenia.


OKRĘŻNICA TEŻ JEST WAŻNA
Jednym z najistotniejszych zastrzeżeń co do postu na wodzie jest sprawa wyeliminowania z gry głównego uczestnika
procesu detoksykacji - okrężnicy. Kiedy pościsz tylko na wodzie, okrężnica zwykle zamyka się. Być może nie miałoby to większego znaczenia, gdyby świat nie był tak skażony. Ale z powodu ogromu zanieczyszczeń, z którymi organizm musi sobie poradzić, nie chcemy, aby tak ważny gracz w procesie oczyszczania siedział na ławce rezerwowych.
Niezwykle ważnym powodem, przemawiającym za trzymaniem tego ważnego gracza w grze, jest DPT oraz inne pestycydy. W
iększość z nas ma w tkance   tłuszczowej    DDT    lub DDE (toksyczny metabolit powstały z DDT).

Podczas postu na wodzie, gdy okrężnica odpoczywa, DDT oraz inne pestycydy i rozpuszczalniki w niezwykłym tempie uwalniane są z tkanki tłuszczowej do krwiobiegu. To z kolei przeciąża wątrobę tak, że nie jest w stanie efektywnie usuwać chemikaliów. Jeśli to ma miejsce, DDT, pozostałe pestycydy oraz rozpuszczalniki przesuwają się do innych tkanek tłuszczowych, w tym tych, które znajdują się w mózgu, rdzeniu kręgowym i nerwach obwodowych.
To dlatego nie wolno nam wykluczyć tego ważnego gracza detoksykacji z gry. Aby okrężnica mogła dobrze funkcjonować,
należy pić herbatki ziołowe, nawet podczas postu na sokach. Jeśli przestanie pracować, przygotuj herbatkę ziołową lub łagodną lewatywę.


WNIOSKI
Zawsze pozostanie kontrowersja, co jest lepszą metodą: post na wodzie czy post na sokach.

Dlatego ważne jest, abyśmy dokładnie rozważył obydwie metody i wybrali tę najbardziej efektywną.

 

 

Źródła:

"Pozbądź się toksyn w 30 dni" dr Don Colbert << poprzedni artykuł następny artykuł >>

Dodawanie komentarzy do wpisu możliwe po zarejestrowaniu i zalogowaniu.

izla.pl 2015-17
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści i zdjęć bez zgody autorki zabronione.