Diety Przyroda i zwierzęta Zdrowie w praktyce Przepisy Lifestyle Dziecko/Ciąża Rak/Nowotór/Guz Podróże Pasożyty

Melatonina to hormon zwany " hormonem nocy", który produkuje szyszynka.

Hormon melatoniny odgrywa wiele ważnych ról :  pomaga lepiej spać i wzmocnić  układ odpornościowy co spowalnia proces starzenia się mózgu, zmniejsza ataki migreny, chroni masę kostną i zapobiega nowotworom.

Brak ekspozycji na słońce w ciągu dnia, w połączeniu ze sztucznym oświetleniem w nocy zakłóca zegar biologiczny człowieka , a więc produkcję melatoniny, a to może powodować szereg niekorzystnych skutków zdrowotnych.

W badaniach naukowych wykazano, iż suplementacja melatoniny może pomóc ludziom zasnąć szybciej a podczas snu odczuwają , zmniejsza to ewentualny niepokój i powoduje spokojniejszy sen co zapobiega zmęczeniu w ciągu dnia.
Melatonina jako suplement sprzedawana jest zazwyczaj w kapsułkach w dawkach 3mg lub 5mg.

Suplementację należy zacząć od małej dawki rzędu około 0,25 do 0,5 mg, jeśli twój sen jest niespokojny i bardziej czujny należy zmniejszyć dawkę. Jeżeli zaś mimo suplementacji np dawką 0,5mg nie możesz zasnąć należy dawkę zwiększyć do 1mg lub więcej.
Zacznij więc od dawki minimalnej.

Melatonina pomocna jest również :
podczas podróżowania i zmian stref czasowych,
dla dorosłych i dzieci z egzemami skórnymi, które uniemożliwiają spokojny sen
oraz przy koniecznej drzemce
tłumieniu objawów egzemy ( może działać przeciwzapalnych)


Melatonina a łagodzenie objawów depresji

Poziom melatoniny wzrasta podczas ciemności, a spada podczas światła. Zdrowie fizyczne i psychiczne jest ściśle związane z rytmem światła i ciemności.

Jeśli człowiek narażony jest na kontakt z  jasnym sztucznym oświetleniem w nocy, w tym niebieskim światłem emitowanym z telewizorów i ekranów elektronicznych, może mieć problemy z zasypianiem z powodu tłumienia przez to światło poziomu melatoniny.
Jeżeli jednak zostanie użyte światło czerwone lub pomarańczowe nie będzie ono hamować produkcji melatoniny.

Proponuję oświetlenie typu lamy solne

http://izla.pl/blog/artykul/1722/lampa-solna-z-soli-himalajskiej-i-korzyci-z-jej-stosowania

Wieczorem zamiast intensywnego jasnego światła możesz użyć czerwonego. Jeśli masz zegar w sypialni z wyświetlaczem Led, lepiej jakby miał światło o barwie czerwonej. Niebieskie światło bardzo efektywnie hamuje wydzielanie melatoniny.

                                                 
Sezonowa depresja
Depresja jesienna i zimowa dosięga sezonowo wiele osób, wiąże się to z brakiem ekspozycji na słońce, dlatego w tym okresie zalecana jest fototerapia oraz leki antydepresyjne jak Prozac czy Zoloft (przy terapii standardowej).

Co ciekawe, ostatnie badania sugerują, iż terapia światłem może być korzystniejsza nawet dla dużej depresji, wyprzedzając Prozac u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką depresję. Jednym z powodów, że działa tak dobrze, prawdopodobnie ma to związek z faktem, że jasne światło pomaga zresetować zegar biologiczny lub rytm dobowy organizmu.

Suplementacja melatoniny może być także pomocna w pewnym stopniu, ale nie tak skuteczna jak ekspozycja na jasne światło w ciągu dnia. Światło może także działać w sposób podobny do środków przeciwdepresyjnych przez funkcję regulacji neuroprzekaźnika.
Podczas badania przez osiem tygodni poddano badaniu 122 dorosłych osób w wieku od 19 do 60 lat, u których rozpoznano od umiarkowanej do ciężkiej depresji. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, przyjmując:

    Terapia światłem plus  placebo leku antydepresyjnego
    Prozac (20 mg / dzień) plus placebo terapii światłem
    Terapia światłem oraz Prozac
    Placebo terapii światłem i placebo leku antydepresyjnego

Podsumowując, badania wykazały, że kombinacja terapii światłem i Prozacu była najbardziej skuteczna wyprzedzając niewiele terapię światłem , następnie placebo. Leczenie lekiem było najmniej skuteczne.
Dlatego jeżeli cierpisz na depresję sezonową rozpatrz w pierwszym rzędzie terapię światłem. Leczenie lekiem to nie tylko pozorne efekty, to także skutki uboczne o których mało się mówi.

 Melatonina, a stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą autoimmunologiczną, została ona  połączona również z niedoborem witaminy D z powodu braku ekspozycji na słońce. Co ciekawe, ostatnie badania wskazują, że spadek nawrotów jesienią i zimą może być połączone z osiągnięciem maksymalnego stężenia melatoniny, które pojawia się w trakcie bezsłonecznych miesięcy.

Badania, prowadzone przez neurologa Mauricio Fareza w Instytucie Badań Neurologicznych,  139 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym mieszkających w Buenos Aires.

Trzydzieści dwa procent z nich doświadczyła zmniejszenie nawrotów w okresie jesieni i zimy, w porównaniu z wiosną i latem.

Jak donosi Scientific American:

    "Wcześniejsze badania wykazały, że melatonina może mieć działanie ochronne przeciwko Stwardnieniu Rozsianym i że praca zmianowa, która zaburza produkcję melatoniny, może zwiększyć ryzyko zachorowania na tę chorobę. Według autorów tego badania jest jednym z pierwszych, który zgromadził dowody epidemiologiczne z wynikami zarówno na komórkach ludzkich i na zwierzęcych ...

    "Zaostrzenia stanów Stwardnienia Rozsianego powinno się zmniejszać podczas cieplejszych, jaśniejszych miesięcy,  gdy ludzie częściej wystawieni są na  ekspozycję  światła słonecznego, a więc produkują więcej witaminy D, która ma również właściwości przeciwzapalne. Ale niektóre badania,  pokazują, że nawroty  wiosenno-letnie, wskazywać mogą na inne czynniki środowiskowe, takie jak poziom melatoniny "

W celu zbadania hipotezy, myszy z autoimmunologicznym zapaleniem mózgu i rdzenia (model zwierzęcy Stwardnienia Rozsianego) otrzymywały codziennie zastrzyki z melatoniną. W efekcie zmniejszyły się u myszy, objawy kliniczne oraz zmniejszyła się ilość szkodliwych komórek T, które mają działanie pro zapalne.
Dotyczy to także nawrotów chorobowych przy chorobach immunologicznych jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów.

                                                                     


Rola melatoniny w walce z rakiem

Rak to kolejny obszar, w którym melatonina odgrywa ważną rolę. Melatonina może być ważnym dodatkiem w leczeniu raka, jak również pomaga chronić organizm przed toksycznymi skutkami radioterapii.
A także:

 1) Zwiększa produkcję substancji immunologicznych  takich jak interleukina-2, co pozwala zidentyfikować i atakować zmutowane komórki prowadzące do złośliwego raka.
 2) Hamuje tworzenie nowych naczyń krwionośnych nowotworu (rozwoju naczyń guza), które spowalniają rozprzestrzenianie się raka.
 3) Spowalnia rozwój nowotworu przez aktywację układu cytokin, które pomagają hamować wzrost guza i stymulować aktywność cytotoksyczną makrofagów i monocytów.
 4) Poprzez swoje działanie antyoksydacyjne ogranicza uszkodzenia DNA
 5) Hamuje wzrost guza poprzez przeciwdziałanie estrogenu. (estrogen stymuluje wzrost komórek guza)

Melatonina ma uspokajający wpływ na inne hormony płciowe,  chroni przed nowotworami: jajnika, macicy, prostaty, jąder i piersi


   W Czasopiśmie Epidemiology  znaleźć można informacje dotyczące zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet, które pracują głównie na nocną zmianę. Pielęgniarki, które pracowały głównie w nocy miały o 36 procent wyższą zachorowalność na raka piersi, dotyczy to także kobiet pracujących na nocną zmianę mimo iż wzięte były także inne czynniki jak dieta.
 Niewidome kobiety, mają niższą zapadalność na raka piersi.

                                                                         
   Melatonina a rak płuc

Jak donosi magazyn Life Extension:

 Europejskie badania kliniczne wskazują, że u pacjentów z przerzutowym nie drobno komórkowym rakiem płuc, regresja guza była niższa  gdy pacjenci byli leczeni równocześnie melatoniną jak i chemioterapią, niż u pacjentów leczonych tylko chemioterapią ( dotyczy to wczesnego etapu leczenia raka)

                                      
   
Znaczenie światła i ciemności.

Jeśli masz problemy ze snem, co jest sygnałem, że produkcja melatoniny jest zaburzona. Aby poprawić produkcję melatoniny upewnij się, że śpisz w całkowitej ciemności. Najlepiej wyłącz światła na co najmniej godzinę przez snem lub przed snem. Należy także unikać oglądania telewizji i korzystania z komputerów i innych elektronicznych gadżetów co najmniej godzinę przed snem.

Wszystkie te urządzenia emitują niebieskie światło, które zmniejszają poziom melatoniny. Jeśli musisz korzystać z tych urządzeń można nosić żółte okulary, które filtrują niebieskie fale.

Do oświetlenia pomieszczeń w nocy, użyj żarówek emitujących światło o barwie bursztynowej zamiast błękitu, który hamuje produkcję melatoniny. Równie ważnym czynnikiem jest jakość światła w ciągu dnia. Bez wystarczającego światła słonecznego w ciągu dnia, twój zegar dobowy może być zaburzony.
Większość oświetlenia żarowego i świetlówki emitują bardzo słabą jakość światła. Do dobrego funkcjonowania organizmu potrzebne jest pełne światło, ale większość z nas nie spędza odpowiedniej ilości czasu na zewnątrz, aby skorzystać ze zdrowej formy światła.

Korzystanie z oświetlenia żarowego w domu i biurze może pomóc złagodzić  braku wysokiej jakości światła słonecznego w ciągu dnia, ale nie może go zastąpić. Więc starajmy się wyjść na zewnątrz, na co najmniej 30 do 60 minut dziennie podczas najjaśniejszej części dnia, czyli tuż koło południa. Pomoże to "ustawić" nasz zegar dobowy i pomóc nam lepiej spać.
Jeżeli zakłócony jest rytm dobowy organizmu, wytwarza on mniej melatoniny, co oznacza mniejszą zdolność do walki z rakiem  i mniejszą ochronę przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki to starzenie i choroby.
Jeżeli nawet po dokonaniu zmian w przygotowaniu do snu masz z nim problemy, możesz rozważyć suplementację melatoniną.

Ilość melatoniny zmienia się w zależności od wieku. Dzieci mają zazwyczaj wyższy jej poziom niż dorośli, z czasem poziom się zmniejsza. Osoby starsze najczęściej mają niski poziom melatoniny, dlatego mogą  skorzystać z dodatkowej melatoniny.

To samo dotyczy tych, którzy wykonują pracę na nocną zmianę, często podróżują zmieniając strefy czasowe lub w inny sposób cierpią z powodu sporadycznej bezsenność np z powodu stresu.

Jedne źródła piszą o możliwości ciągłe go przyjmowania melatoniny inne o przerwie co 3 miesięcznej. Jeszcze inne podają, iż melatonina rozregulowuje hormony co jest nieprawdą, chyba że bierzemy ją jak cukierki:)

Melatonina zalecana jest również dzieciom z różnymi chorobami np autyzm, zespołem Downa czy z syndromem pobudzenia ( nie będę pisała ADHD, ponieważ podobno nie ma takiej choroby;)).

Często się także zdarza, że po kilku miesięcznej suplementacji, nie będziemy już potrzebowali melatoniny.

 

Żródło:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/06/16<< poprzedni artykuł następny artykuł >>

Dodawanie komentarzy do wpisu możliwe po zarejestrowaniu i zalogowaniu.

izla.pl 2015-17
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści i zdjęć bez zgody autorki zabronione.